Polecamy wystawy, dla których warto ruszyć w podróż po Polsce
Od arcydzieł średniowiecza do prac Józefa Wilkonia - wybraliśmy kilka wystaw, dla których warto tej jesieni wybrać się w podróż.
MĘSKA RZECZ
KATOWICE, do 28 października

Wystawa „Męska rzecz” podejmuje temat roli mężczyzny oraz znaczenia męskości w polskiej kulturze. Pokazuje, jak na przestrzeni wieków kształtował się powszechnie akceptowany wizerunek mężczyzny, jak zmieniało się pojęcie męskości i jak dziedzictwo poszczególnych epok kształtowało to stereotypowe postrzeganie w przypadku różnych grup społecznych. Oglądamy oryginalne rekwizyty, przedmioty codziennego użytku, elementy garderoby.

Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1
Mercedes i Porsche na aukcji. A wcześniej na wystawie [ZDJĘCIA]
RĘCZNA ROBOTA
WARSZAWA, do 25 listopada
Z cyklu „Mistrzowie ilustracji” prezentowany jest wybór prac z twórczości Józefa Wilkonia – malarza, którego obrazy od lat kształtują wyobraźnię pokoleń, znanego również z niezwykłych rzeźb.

Tworzone przez niego z drewna i blachy zwierzęta – te wielkie, jak słonie, i te małe, jak ryby czy ptaki – są czułym, choć sumarycznym opisem cech gatunku, a przy tym popisem mistrzostwa plastycznej ekspresji.

Wśród zaprezentowanych prac są ilustracje przygotowywane do tekstów innych autorów – Wilkoń ma ich na koncie ponad 200 – i do jego własnej twórczości literackiej. Wystawie ilustracji książkowych i rzeźb towarzyszy wielki gobelin oraz przegląd plakatów.
Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11
Józef Wilkoń o Don Kichocie i rysowaniu na iPadzie [ROZMOWA]
MIGRACJE
WROCŁAW, do 30 grudnia

Po raz pierwszy w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa wracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich – od słynnego ołtarza św. Barbary Wilhelma Kalteysena von Oche z 1447 roku po relikwiarz ręki św. Jana Chrzciciela Oswalda Rothe z ok. 1512 roku. Ekspozycja zabiera widzów w fascynującą podróż ku odległym o ponad pięćset lat czasom działalności utalentowanych anonimowych mistrzów, wędrujących kupców, przedsiębiorczych patrycjuszy i realizującego swe ambicje kleru.
Pokazanych zostało kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

Na wystawie zaprezentowano także wyniki przeprowadzonych badań konserwatorskich i technologicznych, dzięki którym można odkryć tajemnice warsztatowe średniowiecznego artysty, śledzić proces twórczy i podziwiać warstwy dzieł niedostępne zwykle ludzkiemu oku, jak np. szkice przygotowawcze nakryte później kolejnymi warstwami farb. Pokazowi malarstwa i rzeźby towarzyszy rzemiosło artystyczne, a także sztuka druku.
Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Picasso w kwadransik? Historia Hana van Meegerena, najgenialniejszego fałszerza wszech czasów
MISTRZ I KATARZYNA
KRAKÓW, do 27 stycznia 2019
Hans Suess von Kulmbach był mistrzem epoki wczesnego renesansu, jednym z najlepszych twórców działających w kręgu Albrechta Dürera, cenionym malarzem, grafikiem, iluminatorem, który z ochotą wykonywał zlecenia dla Krakowa. Na przypominającej go wystawie głównym eksponatem jest cykl św. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat 1514-15, przeznaczony dla bazyliki Mariackiej – dzieło o niecałe dwie dekady młodsze od monumentalnego, gotyckiego ołtarza Wita Stwosza, ale stylistycznie należące już do innej epoki.

Von Kulmbach malował pod wpływem sztuki włoskiej i południowoniemieckiej, fascynował się pięknem natury i ideami humanistów – w jego obrazach ludzkie dramaty rozgrywają się na tle nieokiełznanej przyrody.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
POLSKA CODZIENNOŚĆ
POZNAŃ, od 9 listopada do 30 grudnia

W końcu roku dyrektor galerii – Marek Wasilewski – w kuratorowanej przez siebie wystawie chce sprawdzić, jak zmieniło się życie codzienne w Polsce od czasu słynnego komiksu Wilhelma Sasnala. „Życie codzienne w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku” nawiąże do obchodów stulecia niepodległości i będzie swego rodzaju krytyczną odpowiedzią na inne formy celebracji tej rocznicy. – W tym kontekście istotnym tematem wydaje się zagadnienie życia codziennego – mówi kurator. – Podczas gdy wywalczenie niepodległości jest wydarzeniem historycznym, dokonanym, życie codzienne jest procesem znakomicie opisującym tożsamość oraz kulturę społeczeństwa, które określa się jako naród. Wreszcie życie codzienne jest punktem docelowym, do którego dążyli ci, którzy o niepodległość walczyli i posiadali swoje wyidealizowane wizje życia codziennego w kraju, którego jeszcze nie było.
Galeria Miejska Arsenał Stary Rynek 6
Marina Abramović w Polsce. Retrospektywna wystawa artystki odbędzie się w Toruniu