Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie . Wystawa dziel Stanisława Wyspiańskiego. / JAKUB WŁODEK

Spacer z Wyspiańskim. 6 miejsc w Krakowie, które warto zobaczyć po wystawie w Muzeum Narodowym

Magdalena Pertkiewicz| 15-08-2018

Prezentowana w krakowskim Muzeum Narodowym ekspozycja "Wyspiański" opowiada zarówno o życiu, jak i wizjonerskim podejściu do sztuki jednego z najsłynniejszych polskich artystów. Zakres prezentowanych dzieł jest szeroki, więc na uważne obejrzenie ekspozycji warto przeznaczyć co najmniej 2 godziny. Wyjście z MNK nie musi jednak oznaczać końca krakowskiego spotkania ze Stanisławem Wyspiańskim.

Wystawa 'Wyspiański' w MNK / JAKUB WŁODEK Wystawa 'Wyspiański' w MNK / JAKUB WŁODEK

Jeżeli faktycznie chcemy poczuć ducha Wyspiańskiego, wystawa, którą można oglądać do 20 stycznia 2019 roku, powinna stanowić zaledwie pierwszy przystanek na trasie weekendowego spaceru z artystą. Gdzie zatem kierować się po wizycie w Muzeum Narodowym? Oto naszych 6 propozycji – idealnych nawet na krótką wizytę w Krakowie.

W bliskim sąsiedztwie gmachu MNK mieści się Pracownia i Muzeum Witrażu (al. Krasińskiego 23).

Pracownia i Muzeum Witrażu (Kraków al. Krasińskiego 23) / ŁUKASZ KRAJEWSKI Pracownia i Muzeum Witrażu (Kraków al. Krasińskiego 23) / ŁUKASZ KRAJEWSKI

To właśnie tutaj pod wodzą Stanisława Gabriela Żeleńskiego powstały słynne witraże Wyspiańskiego zaprojektowane dla kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego. Dzisiaj w krakowskiej pracowni wciąż tworzy się szklane dzieła sztuki, ale zainteresowani mogą również wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem i dowiedzieć się, jak fascynujący jest proces powstawania witraży.

Pracownia i Muzeum Witrażu (Kraków al. Krasińskiego 23) / ŁUKASZ KRAJEWSKI Pracownia i Muzeum Witrażu (Kraków al. Krasińskiego 23) / ŁUKASZ KRAJEWSKI

Co więcej, w czerwcu do Muzeum Witrażu na stałe powróci reprodukcja witraża „Apollo”, którą w ramach projektu „Apollo w budowie” przygotował Piotr Ostrowski. Zrekonstruowana wersja jedynego świeckiego projektu witrażowego autorstwa Wyspiańskiego od listopada 2017 roku znajdowała się w Gmachu Głównym MNK, gdzie stanowiła wstęp do wystawy „Wyspiański”. Zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu z przewodnikiem dla turystów indywidualnych (po polsku lub angielsku) odbywa się od wtorku do soboty od 12:00 do 18:00. Oprowadzanie trwa około godziny i kosztuje 20-27 złotych.

Trwa wystawa "Wyspiański" w Krakowie. Oto 10 obrazów artysty, które trzeba znać

 Z al. Krasińskiego polecamy wybrać się na niespełna 15-minutowy spacer, którego celem będzie Bazylika Franciszkanów. Mieszczący się na rogu pl. Wszystkich Świętych i ul. Franciszkańskiej kościół to niekwestionowany punkt na krakowskim szlaku Wyspiańskiego. Wielbicieli sztuki przyciąga tutaj przede wszystkim najbardziej znany witraż artysty, czyli zachwycający „Bóg Ojciec – Stań się” umieszczony w kościele w roku 1904.

'Bóg Ojciec - Stań się' - zachwycający witraż Stanisława Wyspiańskiego  / Fot. Paweł Ulatowski / Agencja Wyborcza.pl 'Bóg Ojciec - Stań się' - zachwycający witraż Stanisława Wyspiańskiego / Fot. Paweł Ulatowski / Agencja Wyborcza.pl

Podczas wizyty u Franciszkanów warto jednak przyjrzeć się także pozostałym dziełom Wyspiańskiego. Ściany prezbiterium i transeptu zdobią polichromie jego autorstwa, a w strzelistych oknach za ołtarzem znajdują się witraże przedstawiające żywioły oraz postaci św. Franciszka i bł. Salomei. Zwiedzanie bazyliki możliwe jest w godzinach 10:00–16:00, a w niedziele i święta od 13:15 do 16:00.

Malarstwo polskie. Czy rozpoznasz te słynne obrazy po fragmencie? [QUIZ]

Kolejnego dnia spacerowanie z Wyspiańskim można zacząć od Rynku Głównego, a dokładniej – od Bazyliki Mariackiej (pl. Mariacki 5). Kiedy w XIX wieku przeprowadzano restaurację gotyckiego kościoła, kierujący nią Tadeusz Stryjeński do współpracy zaprosił Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Ówcześni studenci odpowiedzialni byli za wykonanie polichromii ścian zaprojektowanej przez samego Jana Matejkę. Efektem ich pracy są m.in. zachwycająca imitacja gwiaździstego nieba na sklepieniu oraz motywy ornamentalne i przedstawienia aniołów na ścianach.

Bazylika Mariacka w Krakowie / MICHAŁ ŁEPECKI Bazylika Mariacka w Krakowie / MICHAŁ ŁEPECKI

Dodatkowo duet Wyspiański-Mehoffer stworzył witraż znajdujący się nad chórem obrazujący sceny z życia Marii. Samodzielnym dziełem Wyspiańskiego są tutaj kwatery witraża przedstawiające herby lub monogramy osób zasłużonych dla bazyliki. Kościół Mariacki można zwiedzać w dni powszednie w godz. 11:30-18:00 oraz niedziele i święta w godz. 14:00-18:00 (ceny biletów od 5 do 10 złotych). Uwaga! We wrześniu i październiku 2018 bazylika będzie zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu.

Wyspiański znowu w Krakowie

 Po zwiedzaniu najsłynniejszego kościoła Krakowa niecałe 10 minut zajmie spacer na ul. Radziwiłłowską 4, gdzie mieści się Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Wnętrza oraz meble sali posiedzeń, czytelni i biblioteki w pełni zaprojektował Stanisław Wyspiański, którego realizacje można rozpoznać po żyrandolach wzorowanych na płatkach śniegu oraz ornamentalnych motywach kwiatowych – pelargoniach, różach czy liściach kasztanowca. Te ostatnie zdobią balustradę schodów na klatce schodowej, gdzie znajduje się witraż „Apollo spętany” według projektu Wyspiańskiego. Niestety, to znane dzieło zostało zniszczone zostało w 1945 roku, a odnowiona wersja pochodzi z roku 1972. Budynek można zwiedzać, ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Stanisław Wyspiański zmarł 110 lat temu. Dlaczego niespodziewanie stał się patronem roku 2017? W Krakowie - wielka wystawa

 Tuż obok Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego mieści się Dom Rzemiosł (ul. Radziwiłłowska 3), którego historia sięga XIX wieku. Kiedyś funkcjonował on jako magazyn Teatru im. Juliusza Słowackiego, więc nietrudno zgadnąć, że ten przystanek poświęcony będzie dramaturgicznej części twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej można oglądać wystawę „Myśląca ręka” poświęconą rzemiosłu teatralnemu, a na niej m.in. kostiumy z poszczególnych inscenizacji „Wesela” czy też archiwalne fotografie ze spektakli Wyspiańskiego. Dom Rzemiosł otwarty jest od wtorku do piątku w godzinach 12:00–18:00 oraz w soboty od 11:00 do 14:00. Cena biletu to 5 złotych.

Stanisław Wyspiański. Człowiek wielu talentów. Co o nim wiesz? [QUIZ]

Na zakończenie intensywnego weekendu z Wyspiańskim pozostać może jeszcze nieco dłuższa, bo około 20-minutowa przechadzka z powrotem przez plac Mariacki aż do ul. Krupniczej 26. Tam mieści się bowiem Dom Józefa Mehoffera.

Dom Józefa Mehoffera / Dorota Gut Dom Józefa Mehoffera / Dorota Gut

Warto jednak wiedzieć, że to właśnie w tym miejscu na świat przyszedł Stanisław Wyspiański. Po latach i gruntownej przebudowie budynek nabył Józef Mehoffer, malarz, grafik, witrażysta, który wraz z żoną prowadził w nim salon artystyczny. Dzisiaj obiekt należy do Muzeum Narodowego w Krakowie i mieści muzeum poświęcone twórczości przyjaciela Wyspiańskiego z czasów studenckich. Co więcej do końca lipca 2018 trwać będzie tam wystawa „Franciszek Wyspiański – rzeźbiarz krakowski” przedstawiająca postać ojca Stanisława Wyspiańskiego. Dom Józefa Mehoffera można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10:00-18:00 oraz w niedziele od 10:00 do 16:00. Wizyta w tym miejscu z pewnością może zainspirować do ponownego odwiedzenia Krakowa i zwiedzenia go szlakiem innego młodopolskiego artysty!

„Wyspiański”, kuratorzy Magdalena Laskowska i Danuta Godyń, Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja 1. Wystawa czynna do 20.01.2019, wt.-sob., godz. 10-18, niedz. 10-16.

czytaj także

Tadeusz Dominik, 'Pejzaż', 2006 r.
  • wystawy

Bolesław Chromry na bazarze, Tadeusz Dominik w DESA, słuchowiska w Zachęcie. Spędź weekend ze sztuką

Polecamy 5 wystaw i wydarzeń artystycznych na weekend 2, 3 i 4 sierpnia

Dominika Olszowy
  • wystawy

Dominika Olszowy z nagrodą dla najbardziej interesującej młodej artystki

Dominika Olszowy to zwyciężczyni 9. edycji konkursu Spojrzenia 2019. Nagrodę przyznaje Deutsche Bank.

Artysta Mateusz Kula (z lewej) stworzył z dziećmi wigwam z patyków i papieru, który można oglądać na wystawie.
  • wystawy

Wigwam, basen i zapach gumy balonowej, czyli wystawa dla dzieci w Zamku Ujazdowskim. Otwarcie w Dzień Dziecka

Na tej wystawie nie będzie osób pilnujących, żeby nie dotykać dzieł. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, żeby doświadczać sztuki wszystkimi zmysłami. Najnowsza wystawa w Zamku Ujazdowskim pt. "Dotknij sztuki" powstała głównie z myślą o dzieciach, ale dorośli też będą się dobrze bawić. Otwarcie w Dzień Dziecka

Artystki Dominika Olszowy (z lewej) i Gizela Mickiewicz (w środku) oraz przedstawiciele grupy queerowej Kem, których prace będzie można oglądać na najnowszej wystawie 'Spojrzenia'w galerii Zachęta. Para całuje się na zdjęciu, aby zwrócić uwagę na traktowanie mniejszości seksualnych i osób niebinarnych płciowo w
  • wystawy

Od piątku w galerii Zachęta wystawa młodych artystek i artystów pt. "Spojrzenia": queerowy performance, lesbijskie manifesty i stypa

Obrazy w poetyce surrealizmu, przestrzenne rzeźby, instalacje wideo i queerowy performance - w piątek o godz. 18 w Zachęcie otwarcie wystawy "Spojrzenia" połączonej z konkursem dla młodych artystek i artystów.

  • wystawy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą: mowa nienawiści z pudełka czekoladek

Kadry ze 'Sztuki konsumpcyjnej' Natalii LL
  • wystawy

Banany Natalii LL i Rembrandt, czyli pięć wystaw do nadrobienia w majówkę

W majowy weekend możesz nadrobić zaległości wystawowe. Czekają wyrzucone z Muzeum Narodowego, a potem przywrócone prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry, a także obraz Rembrandta w Łazienkach, Liliana Porter w Zachęcie i pomniki w Królikarni

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc