8 premier teatralnych kwietnia, na które czekamy
"Bal Manekinów" z Maciejem Stuhrem, "Otchłań" w reżyserii Mariusza Grzegorzka i "Konformista" przeniesiony w przyszłość. Zapowiadamy najważniejsze premiery teatralne w kwietniu.
1. „OTCHŁAŃ”, TEATR IM. JARACZA, ŁÓDŹ
– To prowokacyjny tekst, pełen tajemnicy i niepokoju. Jego akcja rozgrywa się jednocześnie sto lat temu i w odległej przyszłości. Science fiction i retro. Thriller, romans i dramat psychologiczny. Amerykański sentymentalizm i przekraczanie tabu. Mieszanka wybuchowa – mówi o sztuce „Otchłań” Mariusz Grzegorzek. Rektor łódzkiej Filmówki przygotowuje w Łodzi polską prapremierę sztuki Amerykanki Jennifer Haley. Do współpracy zaprosił malarkę Magdę Moskwę (kostiumy) oraz DJ-a Alexa (muzyka). Sam jest też autorem oprawy wizualnej spektaklu. Wystąpią: Marek Nędza, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Andrzej Wichrowski i Krzysztof Zawadzki. Premiera 6 kwietnia.

2. „BAJKI ROBOTÓW”, TEATR IM. J. SŁOWACKIEGO, SCENA MOS, KRAKÓW
Po dwa opowiadania z cyklu „Bajki robotów” i jedno z tomu „Cyberiada” Stanisława Lema sięga Agnieszka Olsten.
Czy stworzone przez człowieka maszyny stają się doskonalszą formą istnienia? Jak patrzą na nas roboty? Na Scenie MOS przy Rajskiej 12 w Krakowie obok aktorów pojawi się robot.

Współtwórcami przedstawienia są kompozytorka Aleksandra Gryka, autor wideo i światła Robert Mleczko oraz rzeźbiarz i rysownik Olaf Brzeski. Część scenografii powstanie z tego, co na brzeg wyrzuciło Morze Bałtyckie. Premiera 7 kwietnia.
3. „KONFORMISTA 2029”, ŁAŹNIA NOWA, KRAKÓW
Spektakl inspirowany powieścią Alberto Moravii. Reżyser Bartosz Szydłowski zapowiada, że przenosi akcję do przyszłości: „Wyruszamy w poszukiwaniu źródeł pogardy, obojętności i anihilacji humanizmu”.

Dla Łaźni Nowej tekst „przepisał” na scenę Mateusz Pakuła, autorem muzyki jest Dominik Strycharski, a nad choreografią pracowała Dominika Knapik. W obsadzie m.in.: Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Marta Zięba oraz Krzysztof Globisz jako Profesor Quadri. Premiera 20 kwietnia.
4. „SALTO W TYŁ”, TEATR LUDOWY, KRAKÓW
Maćko Prusak reżyseruje spektakl według „Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych” Oty Pavla. Przedstawi w nim postaci czeskich sportowców XX wieku: skoczka – Jiriego Raški, biegacza – Emila Zatopka, kolarzy – Jana Kubra i Jana Veselego i oszczepistki – Dany Zatopkovej. „Salto w tył” nie będzie jednak – jak zapowiadają twórcy – opowieścią o sławie i bogactwie, które dziś głównie kojarzą się z postaciami znanych sportowców. „To historia o ludzkiej niezłomności i pasji. Trudno dziś wyobrazić sobie, by mistrzowie olimpijscy na co dzień pracowali w fabrykach lub klepali biedę, a jedynymi nagrodami, jakie otrzymywali za udział w olimpiadzie, były kajak lub wczasy”.

Autorką adaptacji jest Marta Giergielewicz, scenografię zaprojektował Andrzej Witkowski. Nie zabraknie szlagierów muzycznych śpiewanych po czesku. Premiera 21 kwietnia.
5. „BAL MANEKINÓW”, OCH-TEATR, WARSZAWA
Raz w roku, w karnawale, manekiny schodzą nocą z witryn sklepowych i urządzają bal. Tylko w ten sposób mogą poczuć się wolne. Przypadkiem na bal trafia poseł Ribandel. Manekiny, obawiając się, że ich tajemnica zostanie odkryta, obcinają mu głowę. Jeden z manekinów nakłada głowę na swoje barki i tak „przebrany” wyrusza na bal elity politycznej i finansowej kraju.
Po „Bal manekinów” Brunona Jasieńskiego – sceniczną groteskę napisaną w latach 30. XX wieku – sięga Jerzy Stuhr, a w podwójnej roli posła i manekina wystąpi Maciej Stuhr.

Rzecz o bezradności tych, którzy rządzą, i bezradności tych, którymi się rządzi. O manekinie, który trafił na wymarzony bal ludzi i bardzo się rozczarował. Premiera 27 kwietnia.
Jerzy Stuhr kulturalnie poleca
6. „STRACH”, TR WARSZAWA

Małgorzata Wdowik, reżyserka „Piłkarzy” i „Dziewczynek”, tym razem zajęła się tematem strachu. Twórcy próbują dotrzeć do źródeł naszych lęków. Szukają ich w opowieściach ludowych i popkulturowych, we wspomnieniach rodzinnych i doświadczeniach politycznych. Tekst napisał Robert Bolesto, autor m.in. scenariusza do filmu „Ostatnia rodzina”, a wystąpią m.in.: Dobromir Dymecki, Cezary Kosiński i Agnieszka Żulewska. Premiera 28 kwietnia.
7. „AUSGANG”, TEATR DRAMATYCZNY IM. SZANIAWSKIEGO, WAŁBRZYCH
Uznany i nagradzany scenograf Mirek Kaczmarek debiutuje jako reżyser. Punktem wyjścia do pracy nad tym spektaklem był komiks „Maus” Arta Spiegelmana. „Ausgang” to - jak zapowiada teatr - „dialogująca z ikonografią „Mausa” historia ludzkości od Genesis do Apokalipsy, leksykon przemocy dla początkujących i średniozaawansowanych”. Premiera 27 kwietnia.

8.„BALLADYNA. WOJNA WEWNĘTRZNA", TEATR POLSKI IM. HIERONIMA KONIECZKI, BYDGOSZCZ
Muzyczna wersja dramatu Juliusza Słowackiego, która jest adresowana do współczesnych nastolatków. Będzie m.in. o rywalizacji między rówieśnikami i manipulacji w mediach społecznościowych. Przedstawienie „Balladyna. Wojna wewnętrzna” reżyseruje Justyna Łagowska, znana scenografka, której prace oglądaliśmy m.in. w spektaklach Jana Klaty czy Remigiusza Brzyka. Muzyczną aranżacją zajął się Robert Piernikowski, współtwórca zespołu „Syny”. Premiera 6 kwietnia.