Ich obrazy kosztują miliony. Kim są najdrożsi współcześni polscy artyści? Jak wyglądają ich dzieła?
Obrazy tych artystów są wystawiane w najważniejszych muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, a kolekcjonerzy płacą za nie olbrzymie sumy.
2,7 miliony - tyle zapłacono w 2014 roku za obraz Piotra Uklańskiego, jednego z najbardziej znanych i uznanych polskich malarzy. Uklański został wówczas okrzyknięty najdroższym polskim artystą. Czy jest nim nadal? To się okaże wkrótce.
W czwartek, 22 marca - w Domu Aukcyjnym Desa Unicum - odbyła się aukcja obrazów współcześnie tworzących polskich artystów. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, kim są i co tworzą malarze z, tak zwanej, górnej półki.
Piotr Uklański
O Piotrze Uklańskim zrobiło się głośno w 2008 roku, kiedy jego pracę pod tytułem "Naziści", wystawioną w Zachęcie, pociął szablą Daniel Olbrychski. Sześć lat później sprzedano ją za niemal 570 tys. funtów (2,7 mln złotych), co uczyniło z Piotra Uklańskiego najdroższego polskiego artystę.

Piotr Uklański od lat 90-tych mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Reprezentuje go jedna z najważniejszych nowojorskich galerii – Gagosian Gallery. To przez nią przewinęły się takie nazwiska jak Damien Hirst, Jeff Koons, Jean-Michel Basquiat czy Roy Lichtenstein.

Ostatnio pracę Piotra Uklańskiego można było oglądać na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - "Krew łączy i dzieli", o której szerzej pisaliśmy TUTAJ .

Na aukcji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum wystawiono pracę "Blood Doped".

Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal uchodzi za najważniejszego malarza młodego pokolenia w Polsce. Oprócz malarstwa zajmuje się również rysunkiem, komiksem, a także filmem. Jest laureatem prestiżowej nagrody Vincenta dla najbardziej obiecującego młodego artysty. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Guggenheim Museum oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Obraz Wilhelma Sasnala można oglądać na wystawie " Dzikość serca. Portret i autoportret w Polsce po 1989 roku" która trwa właśnie w Galerii Zachęta.
Za tryptyk „Palące dziewczyny” autorstwa Sasnala zapłacono w 2008 roku w Londynie 457 tys. dolarów (1,5 mln złotych). Jaką sumę są gotowi zapłacić kolekcjonerzy za pracę „Bez tytułu", która pojawiła się na aukcji w Desa Unicum?

Rafał Bujnowski
Malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Wraz z Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim współtworzył słynną "Grupę Ładnie".

Twórczość członków Grupy została doceniona zarówno przez krytyków jak i kolekcjonerów, co przekłada się na coraz wyższe kwoty, które gotowi są płacić za ich prace. Na aukcji w Desie Unicum znalazły się dwie prace Rafała Bujnowskiego "Portret Matki Whistlera" oraz "Bez tytułu" z serii "Kolonie".

Zbigniew Rogalski
To dziś jedno z najbardziej „gorących” i rozpoznawalnych nazwisk nowej polskiej sztuki. Artysta należy do pokolenia malarzy, które zadebiutowało około 2000 roku, podobnie jak Wilhelm Sasnal. Rogalski oprócz malarstwa zajmuje się również fotografią.

Obrazy Zbigniewa Rogalskiego sprzedają się na prestiżowych targach sztuki w Miami na Florydzie, w Paryżu, Wiedniu i Bazylei, a stamtąd trafiają do europejskich i amerykańskich kolekcji. Obraz pod tytułem "Bandaż" z 2002 roku pojawił się na ostatniej aukcji w Desa Unicum w Warszawie.

Paulina Ołowska
Paulina Ołowska to jedna z najbardziej cenionych polskich artystek za granicą. W swoich pracach wykorzystuje i łączy różnorodne media: malarstwo, kolaż, instalację, performance, modę i muzykę.
Prace Pauliny Ołowskiej znajdują się w kolekcjach Centre Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate w Londynie. Pod koniec 2017 roku w Metro Pictures w Nowym Jorku odbyła się wystawa Ołowskiej „Wisteria, Mysteria, Hysteria”, po której „New York Times” nazwał malarkę „najbardziej optymistyczną, a zarazem sentymentalną polską artystką”, która „maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje”.
Wystawę Pauliny Ołowskiej
"Amoreski: Intelektualny koktajl erotyki kobiecej"
można oglądać do końca marca w Warszawie.
Poniżej praca "Kompozycja", którą można było kupić na aukcji.

Tymek Borowski
Tymoteusz (Tymek) Borowski jeszcze jako student Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza pokazywał swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach. W 2015 roku został laureatem Paszportów Polityki w kategorii Sztuki wizualne za „nowatorskie podejście do sztuki i przedefiniowanie roli artysty we współczesnym społeczeństwie”.

Tymek Borowski maluje głównie ze zdjęć. Chętnie wykonuje odrealnione portrety znanych postaci, które umieszcza na równie odrealnionych tłach. W ostatnim czasie miał dwie duże indywidualne wystawy: „Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych” w Galerii Arsenał w Białymstoku czy w Polana Institute w Warszawie.
Jego twórczości przyglądają się nie tylko znawcy i krytycy sztuki, ale również kuratorzy, galerzyści i kolekcjonerzy. Na aukcji w Desa Unicum znalazły się dwie prace Borowskiego: "Portret Renata Achmetowa" oraz "Bez tytułu (Basen)"

Radek Szlaga
Malarz, autor prac rzeźbiarskich i obiektów. W swojej twórczości wykorzystuje motywy z szeroko pojętej kultury i popkultury, fascynują go mass media, chętnie czerpie inspiracje z sfery polityki, historii i religii.
Twórczość artystyczna Radka Szlagi doceniono wielokrotnie - w 2007 został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, w 2012 zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki - rankingu wyławiającego najgorętsze nazwiska na polskim rynku. W 2014 roku zajął III miejsce w tym samym Kompasie Młodej Sztuki. Był również nominowany do nagrody Paszporty "Polityki" w kategorii sztuki wizualne.
Szlaga pracował w jednej z najważniejszych galerii sztuki na świecie - londyńskiej White Cube Gallery jako asystent Tracey Emin. Obecnie współpracuje z Galerią Leto w Warszawie oraz berlińską galerią Alexander Ochs.

Jego wystawy indywidualne odbyły się w najważniejszych instytucjach kultury w Warszawie, a także w Detroit, Hadze i Pekinie.
Na aukcji znalazła się jego praca "Nature".

Norman Leto
Norman Leto to pseudonim artystyczny Łukasza Banacha. Artysta jest samoukiem zarówno w dziedzinie malarstwa jak i wideo i nowych mediów. Biegle posługuje się zaawansowaną technologią animacji 3D. Śmiało można go nazwać artystą multidyscyplinarnym - uprawia malarstwo i fotografię, tworzy obiekty, prace wideo i symulacje komputerowe.
W tym roku dostał Paszport Polityki w kategorii Sztuki wizualne za pełnometrażowy film "Photon", fabularyzowany dokument, filmowy esej o wszechświecie, przeplatający fabularną historię granego przez Andrzeja Chyrę biologa molekularnego z elementami przypominającymi filmy popularnonaukowe. Recenzję filmu przeczytasz
TUTAJ

Jeśli masz jakikolwiek rdzeń osobowości, znajdziesz w środku ciekawszy krajobraz, niż to, co dookoła ciebie.
to credo Normana Leto.
Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Na wczesnym etapie twórczości współpracował m.in. ze Zdzisławem Beksińskim i Krystianem Lupą. Pod koniec stycznia ukazała się jego książka "Detoks" stanowiąca zapis korespondencji między artystą a Zdzisławem Beksińskim.
Do 8 kwietnia prace Normana Leto można oglądać na wystawie
"Nieistniejące przestrzenie wystaw"
o której więcej piszemy
TUTAJ
.
Na aukcji znalazły się dwie jego prace "Autoportret z Leną" oraz "Plizga".

Agata Bogacka
Styl Agaty Bogackiej jest tak charakterystyczny, że jej obrazy łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Można go nazwać graficznym, co nie powinno dziwić, gdyż Bogacka skończyła wydział grafiki na warszawskiej ASP. Artystka maluje farbami akrylowymi na płótnie, płasko, redukując wszelkie detale. Postacie na jej płótnach są schematyczne, umieszczone w pustych przestrzeniach. Bohaterami są jej bliscy i przyjaciele, często też ona sama.

Agata Bogacka brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych, takich jak: CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt.
Na aukcji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum pod młotek poszła praca "On the grass".

>> Największe skandale w sztuce XX wieku. Czy je pamiętasz? [QUIZ]