Amadeus jubileuszowo
Pod koniec 1880 roku Piotr Czajkowski zapowiadał, że myśli o nowej symfonii, a miesiąc później ogłosił, że napisał serenadę. Była jednym z jego ulubionych utworów. W marcu w ramach jubileuszowego sezonu artystycznego serenadę oraz kilka dzieł innych kompozytorów zagrają muzycy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją maestro Agnieszki Duczmal obchodzi 50. jubileuszowy sezon artystyczny. W jego ramach w pierwszej połowie marca tego roku muzycy, razem z zaproszonymi gośćmi, zagrają koncert, który honorowym patronatem objęli Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Tym razem gośćmi orkiestry będą skrzypkowie: Krzysztof Jakowicz, jego syn Jakub Jakowicz oraz niespełna siedemnastoletnia Inés Issel Burzyńska. W programie utwory Gustawa Holsta, Camille Saint-Saënsa, Sławomira Czarneckiego i Piotra Czajkowskiego.
Krzysztof Jakowicz jest jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków. Szczególnie ceniony był przez Witolda Lutosławskiego, któremu kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych, m.in. „Łańcuch II”, „Partitę” w wersji z orkiestrą czy „Subito”, które jest ostatnim dziełem mistrza. Krzysztof Jakowicz studia ukończył z odznaczeniem, a pracował pod okiem m.in. Eugenii Umińskiej i Tadeusza Wrońskiego. Jest laureatem licznych konkursów. Na swoim koncie ma nagrodę Konkursu im. E. Ysaye’a w Warszawie w 1959 r., III nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1962 r. Koncertuje z najbardziej liczącymi się orkiestrami świata: English Chamber Orchestra, Filharmonią Izraelską, Wienier Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonią Narodową, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonią w Oslo, Orqestra National de Espana, Polską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. W 1996 r. artysta zdobył Fryderyka za nagranie „Partity” Witolda Lutosławskiego.
Drugim gościem Agnieszki Duczmal i jej orkiestry podczas marcowego koncertu będzie Jakub Jakowicz. Muzyk gry na instrumencie uczył się u swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jakub Jakowicz był również ostatnim uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego, jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej.
Skrzypek koncertuje od 11. roku życia. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie. Trzy lata później zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji czy Filharmonią Czeską w Pradze. Od 2004 roku Jakub Jakowicz uczy gry na skrzypcach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest doktorem sztuk muzycznych.
Młodziutka, urodzona w 2001 roku z Hiszpanii Inés Issel Burzyńska naukę gry na skrzypcach rozpoczęła u swojej mamy, Iwony Burzyńskiej. Kontynuowała ją później u prof. Ewy Graubin, dokształcając się na kursach u innych wybitnych nauczycieli, m.in. poznańskiego prof. Bartosza Bryły czy prof. Krzysztofa Węgrzyna. Od 2012 roku jest uczennicą w elitarnej klasie prof. Zakhara Brona w „Meisterklasse Zakhar Bron Academy” Interlaken w Szwajcarii. Od roku akademickiego 2012-2013 jest studentką w Wyższej Szkole Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie w Katedrze Skrzypiec prof. Zakhara Brona i została uhonorowana stypendium Fundacji Albéniz, stypendium Fundacji Puig oraz stypendium Zrzeszenia Muzyków i Kompozytorów Hiszpanii.
Podczas marcowego koncertu soliści oraz orkiestra „Amadeus” wykonają cztery utwory: St. Paul’s Suite op. 29 nr. 2 Gustawa Holsta; Introducję i Rondo capriccioso op. 28 Camille Saint-Saënsa; Concerto „Liliowe” na dwoje skrzypiec i smyczki op. 41 Sławomira Czarneckiego oraz serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego.
Koncert 11 marca o godz. 18. Bilety dostępne są w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Ratajczaka oraz na stronie internetowej www.bilety24.pl. Ceny w zależności od miejsca od 30 do 50 zł.