Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Zapowiedź wystawy / Materiały prasowe

Projektowanie z myślą o roślinach i zwierzętach [ROZMOWA]

Agata Saraczyńska| 17-11-2017

Smycz egalitarnie łącząca psa z człowiekiem, czy galeria dla mrówek - we wrocławskiej galerii Dizajn otwierana jest wystawa "Zoepolis. Dizajn dla roślin i zwierząt". Wernisaż w piątek 17 listopada o godz. 19. Rozmowa z kuratorkami wystawy

Znak wystawy Małgorzata Gurowska / Materiały prasowe Znak wystawy Małgorzata Gurowska / Materiały prasowe

Agata Saraczyńska – Czy projektowanie dla roślin i zwierząt ma stać w opozycji do projektowania dla człowieka?

Monika Rosińska, Agata Szydłowska: – Wystawa „Zoepolis. Dizajn dla roślin i zwierząt” nie jest zbudowana na opozycji. Wychodzimy z założenia, że stworzenie lub przynajmniej pomyślenie wspólnoty międzygatunkowej jest możliwe. Pokazywane projekty mają być swego rodzaju łącznikami, mediatorami między człowiekiem a innymi gatunkami. Mają stwarzać wspólną przestrzeń porozumienia, ale także zaspokajania potrzeb i tworzenia poczucia bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i nie-ludzi. Projektowanie dla roślin i zwierząt nie wyklucza więc projektowania dla człowieka. Dobrym przykładem jest praca architekta, Macieja Siudy, który podjął się przepisania i uzupełnienia ustawy na temat budownictwa mieszkalnego tak, by uwzględnić w niej dobrostan innych gatunków. Podopisywał m. in. wytyczne dotyczące oświetlenia dla roślin doniczkowych, czy obowiązkowe poidełka dla ptaków. Czyli wciąż budujemy domy, ponieważ my jako ludzie potrzebujemy tego rodzaju schronienia, lecz domy te służą nie tylko nam, lecz także innym organizmom zamieszkującym razem z nami w miastach.

Magdalena Frankowska (Fontarte), plakat i instalacja Galeria sztuki dla mrówek / Materiały prasowe Magdalena Frankowska (Fontarte), plakat i instalacja Galeria sztuki dla mrówek / Materiały prasowe

Czy ta zmiana perspektywy może zmienić design?

– Fundamentem naszego myślenia o budownictwie była od setek lat figura tzw. człowieka witruwiańskiego, który został zobrazowany na słynnym rysunku Leonarda da Vinci przedstawiającym mężczyznę wpisanego w okrąg i kwadrat. Witruwisz był teoretykiem architektury ze starożytnego Rzymu. Twierdził on, że wszelkie budownictwo powinno być tworzone na podstawie miary zdjętej z człowieka, oczywiście białego mężczyzny. Leonardo da Vinci zinterpretował tę teorię wpisując tego człowieka w figury geometryczne, co miałoby świadczyć o tym, że proporcje homo sapiens są uniwersalne i idealne. W kolejnych wiekach teorie architektury i projektowania także były tworzone w oparciu o miarę zdjętą z białego, dorosłego mężczyzny. Zakwestionowanie tego modelu, które zresztą dokonuje się nie tylko w ramach myślenia o dizajnie, lecz szerzej, w ramach teorii feministycznych i posthumanistycznych, pozwala nam zwrócić uwagę na: kobiety, dzieci, osoby, które nie są białe, wreszcie – gatunki zwierząt i roślin, które zamieszkują te same przestrzenie, co my.

Czym różni się Zoopolis od Zeopolis?

– Zoopolis to radykalna polityczna koncepcja praw zwierząt sformułowana przez Willa Kymlickę i Sue Donaldson w książce pod tym samym tytułem. Dzielą oni zwierzęta nie-ludzkie na trzy grupy. Pierwsza grupa to tzw. suwereni, których potocznie nazywamy dzikimi zwierzętami. W ich najlepiej pojętym interesie leży trzymanie się z dala od człowieka, więc należy je zostawić w spokoju. Druga grupa to zwierzęta żyjące obok człowieka, ale samodzielne, tak zwani rezydenci, takie jak gołębie, czy szczury. Trzecią grupę stanowią zwierzęta udomowione – nie tylko nasi pupile, lecz wszelkie gatunki, które hoduje człowiek. Za nie wszystkie powinniśmy być odpowiedzialni i to one powinny dostać prawa obywatelskie, ponieważ żyją razem z nami i są z człowiekiem nierozerwalnie złączone. Co ważne, Donaldson i Kymlicka podkreślają istotność nie tylko praw negatywnych (takich jak prawo do niecierpienia, czy do niebycia zabitymi), lecz także praw pozytywnych, takich jak godne życie, czy bezpieczeństwo. Zoepolis to z kolei nasz neologizm, zainspirowany oczywiście koncepcją zoopolis. Odnoszące się do zwierząt „zoo” zastąpiłyśmy greckim terminem „zoe”, który odnosi się do nagiego życia, życia jako takiego, pojmowanego jako energia witalna, pozbawionego granic pomiędzy osobnikami i gatunkami. Dzięki temu zabiegowi znacznie poszerzyłyśmy to pojęcie i objęłyśmy nim wszelkie żyjące istoty, nie tylko zwierzęta.

Czy nie-ludzkie projektowanie, czyli nastawione na potrzeby także innych czujących istot, może poprawić świat?

To jest pytanie o to, czy dizajn w ogóle może poprawić świat. W jakimś sensie oczywiście tak: żyje nam się lepiej jeśli mamy wygodne mieszkania i dostosowane dla np. osób niepełnosprawnych przestrzenie i przedmioty. Mamy też nurt dizajnu społecznego spod znaku Victora Papanka, którego celem jest tworzenie lepszych warunków życia dla osób, które nie przynależą do bogatego centrum Północy, a także działania w obrębie projektowania uniwersalnego w ramach których promuje się równy i nieograniczony dostęp wszystkich użytkowników do produktów i usług. Jednak nie przypisywałybyśmy projektowaniu aż tak wielkiej wagi. A przynajmniej, naszym zdaniem, bez odpowiednich zmian na poziomie polityki i świadomości ludzi, niewiele da się zmienić. Chociaż oczywiście jesteśmy świadome tego, że naszą wystawą wpisujemy się w szerszą dyskusję i ruch działań na temat upodmiotowienia innych istot, w tym czujących zwierząt. Dizajn tym samym jest jednym z elementów życia społecznego i polityki, który może przysłużyć się zmianie na lepsze.

Jakie projekty zobaczymy na wystawie?

Wystawa obejmuje dosyć szerokie spektrum projektowania: od architektury, projektowania zieleni, przez odzież, produkt po grafikę i działania kojarzące się bardziej ze sztukami wizualnymi. Na poziomie koncepcyjnym możemy wyróżnić trzy podejścia. Postawę krytyczną, polegającą na komentarzu dotyczącym istniejących relacji między ludzkimi a nie-ludzkimi zwierzętami prezentuje Bartosz Mucha, który stworzył obiekt komentujący praktyki zostawiania psów pod sklepami. W ramach podejścia spekulatywnego, polegającego na tworzeniu ficyjnych obiektów, pozytywnych propozycji polepszenia relacji ludzko-nie-ludzkich znajduje się chociażby wspomniana praca Macieja Siudy lub specjalna smycz stworzona przez markę odzieżową Nenukko, która ma służyć stworzeniu bardziej egalitarnej relacji między człowiekiem a psem. Natomiast projektanci graficzni, studio Fontarte, a także Michał Szota podjęli się bardziej ogólnej refleksji na temat koncepcji zoepolis, którą postanowili zaprezentować – odpowiednio – w formie kolaży oraz instalacji interaktywnej. Warto też wspomnieć o tym, że jedną z równorzędnych prac na wystawie jest jej identyfikacja wizualna stworzona przez Małgorzatę Gurowską, która wzięła na warsztat temat mikroorganizmów i naszej relacji z najmniejszymi formami życia.

Jak zostali wyłonieni artyści i ich prace do pokazania we Wrocławiu?

– Wszystkie prace oprócz dwóch realizacji Fontarte, „Galerii sztuki dla mrówek” oraz „Polskich lasów”, zostały stworzone specjalnie na tę wystawę. Zależało nam przede wszystkim na objęciu jak najszerszego zakresu praktyk projektowych, chciałyśmy żeby pojawiła się architektura, produkt, odzież, grafika. Ważne dla nas było także, żeby integralną rolę w wystawie grała jej scenografia, którą stworzyły projektantki ze studia Pigalopus, oraz wspomniana oprawa graficzna Małgorzaty Gurowskiej.

Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4

czytaj także

  • muzyka

W Narodowym Forum Muzyki królować będzie jazz

Zaczyna się 14. edycja festiwalu Jazztopad. Tradycyjnie w programie są gwiazdy, artyści nieznani, ale ciekawi, warci pokazania i muzyczne premiery. Już pierwszego dnia w Narodowym Forum Muzyki usłyszymy dwie nowości.

  • w mieście

Specjały Nadodrza, czyli poznaj osiedlowe smaki

Specjały Nadodrza to kulinarne święto tego klimatycznego osiedla. Przyłączyło się do niego dwadzieścia lokali.

  • w mieście

Klocki dla małych i dużych na Stadionie Wrocław

W piątek, 17 listopada, rusza na Stadionie Wrocław Wystawa Budowli z Klocków Lego. Coś dla siebie znajdą tu m.in. fani Gwiezdnych Wojen, piłki nożnej i powieści J.R.R. Tolkiena.

Tadeusz Dominik, 'Pejzaż', 2006 r.
  • wystawy

Bolesław Chromry na bazarze, Tadeusz Dominik w DESA, słuchowiska w Zachęcie. Spędź weekend ze sztuką

Polecamy 5 wystaw i wydarzeń artystycznych na weekend 2, 3 i 4 sierpnia

Dominika Olszowy
  • wystawy

Dominika Olszowy z nagrodą dla najbardziej interesującej młodej artystki

Dominika Olszowy to zwyciężczyni 9. edycji konkursu Spojrzenia 2019. Nagrodę przyznaje Deutsche Bank.

Artysta Mateusz Kula (z lewej) stworzył z dziećmi wigwam z patyków i papieru, który można oglądać na wystawie.
  • wystawy

Wigwam, basen i zapach gumy balonowej, czyli wystawa dla dzieci w Zamku Ujazdowskim. Otwarcie w Dzień Dziecka

Na tej wystawie nie będzie osób pilnujących, żeby nie dotykać dzieł. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, żeby doświadczać sztuki wszystkimi zmysłami. Najnowsza wystawa w Zamku Ujazdowskim pt. "Dotknij sztuki" powstała głównie z myślą o dzieciach, ale dorośli też będą się dobrze bawić. Otwarcie w Dzień Dziecka

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc