Zaczynają się Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24. Rap, rock, jazz. Koncerty i dyskusje.
Od nowoczesnego jazzu Keyona Harrolda, przez rap Eldo, nowoczesny pop Poli Rise, po arcyurocze piosenki nie tylko dla dzieci Jerzego Igora. A do tego cała feeria spotkań i paneli poświęconych muzyce. Dziś (10 listopada) w Pałacu Kultury w Warszawie zaczynają się Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24. Impreza potrwa do 12 listopada.
To już siódma edycja Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24.
Odbędzie się w Pałacu Kultury - w jego głównych salach od strony pl. Defilad, teatrze Studio oraz w Grizzly Barze przy ul. Wilczej. Impreza potrwa od 10 do 12 listopada.

Europejskie Targi Muzyczne CJG24: L.U.C., Natalia Nykiel, Piotr Zioła
Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 zaczną się w piątek (10 listopada) o godz. 20 koncertem w teatrze Studio.
Wystąpią artyści z bardzo różnym podejściem i wyczuciem hip hopu. L.U.C. przedstawi swój projekt „Reflekcje”, czyli połączenie hip-hopu, poezji, elektroniki i muzyki klubowej – to wszystko zainspirowane piosenkami Ireny Jarockiej, Haliny Frąckowiak, Krystyny Prońko i Magdy Umer.
L.U.C.: „REFlekcje” miały pokazać twórczość wielkich artystów z innej strony. [ROZMOWA]
Wystąpi też jeden z najbardziej utalentowanych polskich raperów, artysta o duszy wrażliwej i twardych słowach, czyli Eldo.
Wieczór zamknie występ GrubSona, artysty, który miesza ze sobą muzyczne światy z lekkością, wprawą i zacięciem doświadczonego żonglera.
GrubSon: - Poszukiwanie - tylko tak się człowiek rozwija [Rozmowa]
Dzień później, w sobotę w Grizzly Gin Barze będzie można posłuchać młodych artystek, które nie tylko wyznaczają nowy polski pop, ale tez go przedefiniowują – wystąpią Bovska, Last Blush, Pola Rise, Natalia Nykiel.
Bovska - jest absolwentką warszawskiej ASP i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Na co dzień zajmuje się muzyką - ma w swojej dyskografii dwie płyty, zeszłoroczną, debiutancką „Kaktus” i wydaną w tym roku „Pysk”. Tworzy pop na miarę XXI wieku, chwytliwy, przebojowy, dopracowany w najmniejszym szczególe (koncert o godz. 19)
Last Blush - duet tworzony przez wokalistkę i kompozytorkę Dorotę Morawską oraz producenta i kompozytora oraz Adama Nowaka z taneczną gracją i wyczuciem porusza się między różnymi odcieniami elektroniki (koncert o godz. 20).

Pola Rise gra świetny pop. Przez trzy ostatnie lata podróżowała po świecie koncertując i pracując nad płytowym debiutem, który ukaże sie 12 stycznia 2018 r.
Przed chwilą ukazała się druga płyta Natalii Nykiel „Discordia” - kipiąca od energii, jak reaktor, który wyrwał się spod kontroli. Tym razem Nykiel współpracowała m.in. z Julią Marcell, Marią Peszek czy Dawidem Podsiadło (koncert o godz. 22).
Natalia Nykiel: Jak dziewczyna spod Mrągowa została jedną z największych gwiazd polskiego popu
Tego samego dnia w teatrze Studio wystąpią dobre polskie zespoły: Lion Shepherd, L.Stadt, Decadent Fun Club, The Fruitcakes i Piotr Zioła.
Lion Shepherd - nowa siła na polskiej scenie rocka progresywnego, zespół, który szuka inspiracji nie tylko w tradycji gatunku, ale też i brzmieniach bliskowschodnich. W tym roku ukazała się ich nowa płyta, grupa odbyła też imponującą trasę koncertową (koncert o godz.18.30).
L.Stadt to jeden z największych muzycznych kameleonów polskiej sceny, zespół, który nieśpiesznie odkrywa przed fanami kolejne rozdziały swojej twórczości. Jeszcze dziesięć lat temu bliżej im było do melodyjnej, choć przybrudzonej alternatywy. Chwilę później zachwycili przebojem „Death of a Surfer Girl”, jedną z najlepszych kompozycji, które ukazały się w tym wieku. Niedawno ukazała się najnowsza płyta zespołu „L.Story” zrealizowana przy pomocy aktor, reżysera i scenografa teatralnego Konrada Dworakowskiego oraz łódzkiego Wielkiego Chóru Małej Chorei (koncert o godz. 19.15).
Decadent Fun Club debiut sceniczny zaliczyli w zeszłym roku w jednym z najprzychylniejszych dla alternatywy klubach w Polsce, czyli warszawskich Chmurach. Grupa wystąpiła też na przeglądzie młodych talentów, czyli poznańskim Spring Breaku (koncert o godz. Godz. 20).
Brzmienie The Fruitcakes jest wypadkową inspiracji każdego z muzyków - The Fruitcakes jednym tchem wymieniają klasyków The Beatles, Beach Boys i The Velvet Underground obok młodszych grup Tame Impali, King Gizzard and the Lizard Wizard, Temples czy Maca DeMarco. A o swoim oldschoolowym brzmieniu wokalista Tomek Ziętek mówi: „każdy z nas chciał śpiewać, a w muzyce z lat 60. liczyły się harmonie” (koncert o godz. 20.45).
Piotr Zioła - artysta juz niezwykle popularny, niedawno wydał swoją debiutancką płytę "Revolving Door" (koncert o godz. 21.30)

Wieczór w Teatrze Studio zakończy Wojtek Mazolewski z doskonałymi gośćmi Tomkiem Lipińskim, Robertem Brylewskim, Robertem Materą i Alkiem Koreckim przypomni swój projekt Pink Freud plays Punk Freud (koncert o 23).
Mazolewski mówi o tym projekcie: Pomysł wziął się z osobistej potrzeby, którą miałem w tamtym okresie. To było silne przekonanie i uczucie, że chcę nagrać surową, dziką płytę. Chciałem wykrzesać z Pink Freud pierwotną energię, pchnąć zespół na skraj wytrzymałości i w ten sposób przekroczyć kolejną granicę. [Przeczytaj rozmowę]
Niedziela, ostatni dzień Targów podzieli się między jazz i alternatywę. W Grizzly Gin Barze zagrają m.in. Wacław Zimpel oraz Natalia Przybysz i Raphael Rogiński.
W Teatrze Studio usłyszeć będzie można m.in. Dorotę Miśkiewicz, która specjalnie z okazji Targów przygotuje muzyczny powrót do początków swojej solowej kariery.
Wykształcona, ambitna, a do tego popularna - przeczytaj portret artystki.
Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 zamknie amerykański trębacz Keyon Harrolda, którego właśnie wydana płyta „The Mugician” śmiało przekracza granice jazzu.
Jazzman mówi o swojej muzyce: Jako muzyk, czy może raczej mugik posługuję się językiem zrozumiałym wszędzie na świecie. W każdym zakątku znajdą się ludzie, dla których jazz, z jego frazami, rytmiką, jest językiem zrozumiałym, czasem wyuczonym, czasem przeczutym. Dzięki internetowi powiększyły się znacznie możliwości międzynarodowej współpracy. To naprawdę doskonałe doświadczenie móc podróżować po świecie grać z ludźmi i dla ludzi wychowanych w innych warunkach, tradycjach i móc porozumiewać się z nimi na duchowym poziomie muzycznym. [Przeczytaj rozmowę]
Pełen program koncertów na Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane 24 oraz bilety

Słowa grają, słowa leczą. I nieco szatana, czyli dyskusje na Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane 24
Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24 to także spotkania z artystami. Tym razem gośćmi będą m.in. Natalia Nykiel, L.U.C., Michał Urbaniak, Andrzej Piaseczny, De Mono, Joanna Dark, Maleo Reggea Rockers.
Sprawdź, kiedy spotkać się z artystami.
Nie byłoby Targów bez warsztatów, spotkań, dyskusji, a niekiedy i kłótni. Prze dwa dni w salach Pałacu Kultury rozmawiać na wszelakie z muzyką związane tematy będą dziennikarze, artyści, wydawcy, ludzie związani z branżą muzyczną.
W sobotę o godz. 12 w Sali Goethego w przygotowanym przez ZAiKS panelu „Ochrona praw twórców jako fundament rozwoju muzyki w Polsce” udział wezmą m.in. Krzesimir Dębski, Monika Borzym, Michał Urbaniak, Mietek Jurecki Michał Komar (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Rafał Kownacki (zastępca dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Agnieszka Parzuchowska-Janczarska (Dyrektor STOART).
O godz. 14.45 w Sali Mikołajskiej Ten Typ Mes, Eldo, dr Magdalena Nowicka z SWPSu oraz Andrzej Cała z Vice’a przyjrzą się jak słowa mogą być instrukcją obsługi bólu.
Słowa będą też tematem przewodnim spotkania zorganizowanego przez „Wysokie Obcasy”. O godz. 17.15, również w Sali Mikołajskiej Natalia Przybysz, Maria Peszek, Mirosław Pęczak (kulturoznawca, dr hab, prof. nadzwyczajny nauk humanistycznych) oraz Anna Dudek z „Wysokich Obcasów” wezmą udział w panelu „Słowa, które w nas grają”.
O godz. 16 o tym „Skąd się bierze polska elektronika” zastanowią się o godz. 16, w Sali Sienkiewicza Bartek Chaciński (Polityka), Jarek Szubrycht (Gazeta Magnetofonowa), Jędrzej Słodkowski (Gazeta Wyborcza), Marek Biliński oraz Marek Horodniczy (Narodowe Centrum Kultury).
Fani muzyki ciężkiej nie powinni przegapić panelu „Nie szatan zdobi człowieka – o kondycji polskiego metalu”, który odbędzie się w niedzielę o godz. 12 w Sali Mikołajskiej. Spotkanie poprowadzi Jarek Szubrycht, a jego gośćmi będą Cyprian Łakomy (dziennikarz, muzyk z zespołu In Twilight's Embrace), Tomek Ochab (Knock Out Prodictions), Szczurek (Knock Out Productions).
O tym, że muzyka to zdrowie będzie można przekonać się natomiast podczas niedzielnego panelu o godz. 12 w Sali Sienkiewicza „Zdrowe trendy w muzyce” z udziałem Paprodziada (muzyka, lidera Łąki Łan) oraz Marty Gruszeckiej z Co Jest Grane 24.
Pełen program paneli, dyskusji i warsztatów.
Od Króla Maciusa po królową Amy - atrakcje Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24
Targi to impreza przeznaczona nie tylko dla starszaków, ale też i najmłodszych. Z myślą o nich przygotowane zostały warsztaty, koncerty, specjalne wydarzenia. W sobotę o godz. 14. w „Strefie dla dzieci” Smykofonia zagra koncert „Skacze ptaszek po ulicy”, a o godz. 15. muzeum Polin zaprasza do "Dźwiękowej strefy Króla Maciusia”.
W niedzielę o godz. 12.30 Teatr Muzyczny Roma wystawi fragmenty „Małego Księcia”, a o godz. 13.45 koncert zagra Jerz Igor.
Pełen program strefy dzieci Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24
Nieodłączną częścią Targów są też pokazy filmowe – w tym roku w Sala Goethego w Pałacu Kultury obejrzeć będzie można m.in. „Amy” Asifa Kapadii (sobota, godz. 13.30) poświęcony przedwcześnie zmarłej Amy Winehouse czy „Control” Antona Corbijna (niedziela, godz. 18.30), czyli fabularny film biograficzny poświęcony jednej z ikon współczesnej muzyki Ianowi Curtisowi i jego zespołowi Joy Division.
Pełen program kina muzycznego Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 24
Jak co roku również czynna będzie w PKiNie w sobotę i niedzielę (godz. 12 – godz. 19) wymienialnia płyt, miejsce, gdzie każdy kolekcjoner i zbieracz-amator może tu przynieść płyty i wymienić je na inne.