Rok Wisły. Poznajcie królową rzek!
Czy da się w dwa miesiące poznać rzekę, która ma długość 1047 km? Warto spróbować! Bo właśnie nadarzyła się ku temu doskonała okazja - Rok Wisły, który obchodzony jest aż w 135 miejscowościach.
W 2017 przypada 550 rocznica Pierwszego Wolnego Flisu – 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Ten jubileusz stał się okazją do zorganizowania cyklu wydarzeń związanych z królową polskich rzek.
Rok Wisły, poznajcie najdłuższą polską rzekę
Pomysł na Rok Wisły narodził się w 2013 roku wśród osób związanych z tradycyjnym żeglowaniem po Wiśle, szybko do tej idei dołączyły organizacje pozarządowe działających na rzecz tej rzeki. Później nastąpił efekt kuli śniegowej – do projektu zaczęły dołączać kolejne instytucje, stowarzyszenia oraz prywatne osoby, które miały pomysł na to, jak można mieszkańcom i turystom w różnych rejonach Polski przybliżyć wiedzę o Wiśle.

W ten sposób powstał kalendarz wydarzeń Roku Wisły składający się z kilkuset pozycji, z dziesiątków mniejszych i większych imprez, odbywających się zarówno w dużych nadwiślańskich miastach, jak i w małych nadrzecznych miejscowościach.
W obchodach Roku Wisły bierze udział 135 miejscowości rozciągniętych wzdłuż liczącej 1047 km rzeki.
Rok Wisły, imprezy
Koneserów kultury zainteresuje na pewno projekt „Muzea Szlaku Wisły” nadzorowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. To inicjatywa mająca na celu aktywizację prawie 20 nadwiślańskich placówek muzealnych.

Instytucje od Muzeum Miasta Krakowa czy Zamku Królewskiego w Warszawie, przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum Etnograficzne w Toruniu, po Muzeum Drogownictwa / Zespół Historii Drogownictwa w Szczucinie, Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie nad Sanem i Muzeum Solca im. księcia Przemysła w Solcu Kujawskim zapraszają na warsztaty, wystawy, konferencje, zajęcia edukacyjne, koncerty, na różne sposoby związane z Wisłą i tym, jak można ona wpływać na rozwój sztuki.

Rok Wisły to imprezy dla każdego. Aktywnych zainteresują biegi wzdłuż rzeki, spływy kajakowe, turnieje siatkówki plażowej, rajdy rowerowe, których prze całe lat odbędzie się mnóstwo w nadwiślańskich miejscowościach.
Muzyka nad Wisłą
Nad Wisłą będzie rozbrzmiewać muzyka: w lipcu w Sandomierzu odbędzie się muzyczny festiwal Dookoła Wody, a w Wygiełzowie (gmina Babice, powiat Chrzanowski) – festiwal szant; w sierpniu w Puławach zagrają nad Wisłą bluesmani, w Płocku zagrają zespoły folkowe. Miłośników przyrody i ekologów zainteresuje Obóz Ornitologiczny, który od sierpnia do października będzie działał w miejscowości Kaliszany Kolonia (Józefów nad Wisłą/ Małopolski Przełom Wisły).

Przez cały sezon letni w Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego "U źródeł Wisły" będzie można odbyć wędrówkę z przewodnikiem Baraniogórskiego Ośrodka Turystyki Górskiej. Tych, których fascynuje historia, zapraszamy do Torunia, w którym odbędą się imprezy związane z historią średniowiecznego Zamku Dybów.

Od czerwca do sierpnia pomiędzy Puławami i Baranowem Sandomierskim w kilku miejscach będzie można oglądać balansujące na linach rzeźby autorstwa znanego z takich właśnie instalacji artysty - Jerzego Kędziory.