Midsommar. Szwedzkie święto radości [NIE PRZEGAP]
Midsommar, odpowiednik naszej Nocy Świętojańskiej, to jedno z najważniejszych i najbardziej lubianych świąt w Szwecji. Obchodzone w sobotę najbliższą letniemu przesileniu jest okazją do kultywowania tradycji różnych ludowych rytuałów, ale przede wszystkim do całonocnej zabawy.
Midsommar, wielkie święto radości
Podobnie huczne imprezy z tej samej okazji urządza się także w Danii, Norwegii czy Finlandii. W tę noc słońce prawie w ogóle nie zachodzi, co pozwala cieszyć się plenerem bez ograniczeń. Letnie przesilenie w każdym z krajów skandynawskich obchodzone jest nieco inaczej, łączy je jednak przede wszystkim radosny nastrój: trudno się dziwić, że symboliczne święto nadejścia lata jest w tych chłodnych krajach witane z entuzjazmem. Co więcej – także z powagą.
Najkrótsza noc w roku świętem narodowym?
Szwedzi w dzień przed Midsommar mogą wyjść wcześniej z pracy, wcześniej zamyka się też sklepy, wszystko po to, by mieć czas należycie przygotować się do zabawy. Bo o ile w Polsce najkrótsza noc w roku – to okazja do zabawy (od kilku lat „odkrywana na nowo” wraz z ludowymi zwyczajami i obrzędami), na przykład na Łotwie i Litwie 24 czerwca jest na tyle ważnym świętem, że jest dniem wolnym od pracy! W Szwecji także jakiś czas temu odbyła się debata, by Midsommar uczynić świętem narodowym.

Obchody związane z najkrótszą nocą w roku odbywają się w większości europejskich krajów. Pierwotnie ludowe (pogańskie) święto przejął także kościół chrześcijański, wiążąc je z postacią świętego Jana (który miał się urodzić 24 czerwca ) – w ten sposób dzień ten stał się ważny zarówno w krajach świeckich, jak i tych, w których istotną rolę odgrywa religia. Stąd też rozbieżność w datach – choć najkrótsza noc w roku ma miejsce z 21 na 22 czerwca, jednak przyjęło się, że obchody zwykle mają miejsce w nocy z 23 na 24 czerwca.
Midsommar czyli tańce wokół słupa płodności
Midsommar w Szwecji, Sankthansaften (Wigilia św. Jana) w Danii i Norwegii, słynne Wianki, Noc Świętojańska czy Noc Kupały w Polsce, Midsummer w Wielkiej Brytanii, Mittsommerfest w krajach germańskich – wszędzie najkrótsza noc w roku – to czas radości. Kojarzona jest z płodnością i urodzajem, a także z miłością (młode panny wierzą, że w tę noc mają szansę znaleźć męża; nie tylko w Norwegii 24 czerwca jest uważany za najlepszy dzień, by wziąć ślub).
Bardzo ważnym aspektem obchodów jest wspólnotowość – tę noc spędzać się powinno w dużych grupach, wśród innych ludzi, z którymi dzieli się radość z nadejścia lata. W ten sposób święto ma działanie integrujące. W Szwecji symbolem Midsommar jest opleciony kwiatami i liśćmi pal, wokół którego się tańczy. Ów pal (zwany „majstång” - „słup majowy” symbolizujący płodność i urodzaj) przygotowują wspólnie sąsiedzi, znajomi, całe rodziny.

Nad jego konstrukcją i dekoracją pracuje się już dzień wcześniej. To on stanowi centrum zabawy – wyznacza miejsce, gdzie się spotyka, tańczy, je i pije. W dzień wokół majowego słupa bawią się dzieci, wieczorem ich miejsce zajmują dorośli.
Zobacz film, jak przygotować się do Midsommar w Szwecji:
W poszukiwaniu kwiatu paproci
Choć tradycja obchodów Nocy Świętojańskiej czy Nocy Kupały nigdy w Polsce nie zamarła, stale rośnie liczba osób, które w ową noc chcą świętować. Jedni wyruszają do lasu, szukać kwiatu paproci (według legendy kwitnie tylko w tę jedną noc), inni puszczają wianki na wodę, jeszcze inni po prostu spędzają tę wyjątkową noc poza domem. Władze kolejnych miast organizują wtedy plenerowe imprezy, zapełniają się także tereny, na których dozwolone jest palenie ognisk.

Noc Świętojańska w Warszawie
W Warszawie ognisko w Noc Świętojańską można zapalić na jednej z plaż (wyznaczone paleniska znajdują się na plaży na Żoliborzu, na Saskiej Kępie, na płycie desantu, na plaży Poniatówka i Rusałka), w Lesie Młocińskim oraz w Powsinie, na skraju Lasu Kabackiego.
Wianki nad Wisłą to muzyczna zapowiedź lata. Zagra między innymi xxanaxx i T.Love
Aby puścić z nurtem rzeki upleciony z kwiatów wianek nie trzeba wyznaczonego miejsca – to można zrobić w każdym miejscu nabrzeża Wisły. Nad rzeką można też wziąć udział w wielkiej, wielogodzinnej imprezie, organizowanej przez władze miasta – corocznych Wiankach.
Upleć wianek z ekspertem
W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, w którym od rana odbywać się będą imprezy dla najmłodszych i dla dorosłych; od 14.00 odbywać się będą na przykład warsztaty… florystyczne. W końcu w tę wyjątkową noc warto rzucić do rzeki naprawdę piękny wianek. Podczas pikniku poznać będzie można ludowe obrzędy i wierzenia, zobaczyć pracę prawdziwych rzemieślników. Wielogodzinną imprezę zakończy koncert oraz pokaz sztucznych ogni.
W stylu skandynawskim – tańcząc wokół słupa płodności - czy wrzucając wianek na fale Wisły, na ludowo - tańcząc wśród drzew czy odprawiając tajemne, pogańskie rytuały, albo po miejsku – na koncercie – tę wyjątkową lenią noc warto spędzić poza domem!