Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Kobiety polskiej kultury 2017 / Agencja Wyborcza.pl

Dobrze zaczęły ten rok. Kobiety polskiej kultury 2017 [Głosuj]

red | 05-03-2017

Na Dzień Kobiet dziennikarze "Co Jest Grane 24" z całej Polski wybrali kilkanaście artystek, o których już głośno, a które nadadzą ton naszej kulturze najbliższych miesięcy.

MAGDALENA BOCZARSKA

Aktorka. Precyzyjnie zbudowała pełnokrwistą postać Michaliny Wisłockiej w filmie „Sztuka kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej.

Magdalena Boczarska  / Magdalena Boczarska na premierze filmu ' Sztuka kochania. Historia Michaliny Wislockiej ' w reżyserii Marii Sadowskiej Magdalena Boczarska / Magdalena Boczarska na premierze filmu ' Sztuka kochania. Historia Michaliny Wislockiej ' w reżyserii Marii Sadowskiej

Krzysztof Varga napisał w „Dużym Formacie”, że Boczarska urodziła się po to, by zagrać Wisłocką.

Recenzję filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" przeczytasz tutaj

MONIKA BRODKA

Siłą marzeń, talentu i ciężkiej pracy osiągnęła sukces, jaki nie był udziałem żadnego polskiego artysty w ostatnich latach.

 / Monika Brodka fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl / Monika Brodka fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Po wydaniu płyty w cenionej zagranicznej wytwórni [PIAS] z powodzeniem zagrała serię koncertów na najważniejszych festiwalach, teraz szykuje się do występów w filharmoniach (m.in. w Warszawie, Szczecinie i Katowicach). A za kilka dni wyjeżdża na jeden z najważniejszych festiwali na świecie, odbywający się w Teksasie South By Southwest.

Monika Brodka o festiwalach showcase'owych: „Potrzebowałam takiego wyzwania”

MAGDALENA DANAJ

 / Magdalena Danaj Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl / Magdalena Danaj Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

Trójmiejska rysowniczka i ilustratorka, autorka Porysunków (porachunków rysunkiem), swoimi pracami komentuje rzeczywistość. Jej bohaterkami są najczęściej kobiety.

Porysunki, Tylko do użytku CO JEST GRANE 24 / Magdalena Danaj Porysunki, Tylko do użytku CO JEST GRANE 24 / Magdalena Danaj

WANDA HAGEDORN

 / Wanda Hagedorn fot.archiwum prywatne / Wanda Hagedorn fot.archiwum prywatne

Autorka świetnej, mocnej powieści graficznej „Totalnie nie nostalgia” (rysunki Jacek Frąś).

 / 'Totalnie nie nostalgia', scenariusz: Wanda Hagedorn, rysunki: Jacek Frąś. Wydawnictwo Komiksowe/Kultura Gniewu / 'Totalnie nie nostalgia', scenariusz: Wanda Hagedorn, rysunki: Jacek Frąś. Wydawnictwo Komiksowe/Kultura Gniewu

Historia dorastania w – jak sama pisze „odzyskanym dla macierzy Szczecinie”. „Było to dzieciństwo katolickie, patriarchalne i Pe-eR-eL-owskie, czyli depresyjno-opresyjno-represyjne”. Książka ukazała się w połowie stycznia.

AGNIESZKA HOLLAND

 / Agnieszka Holland, Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl / Agnieszka Holland, Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Światowej sławy reżyserka, której najnowszy film „Pokot” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem im. Alfreda Bauera na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Recenzję filmu "Pokot" przeczytasz tutaj

Angażuje się w sprawy społeczno-polityczne, można ją spotkać na Manifie i Paradzie Równości.

Agnieszka Holland, reżyserka filmu "Pokot": Uratuje nas matriarchat [WYWIAD]

INGA IWASIÓW

Literaturoznawczyni, pisarka. Zadebiutowała w nowym dla niej gatunku.

 / Pisarka Inga Iwasiow w swoim domu .
Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl / Pisarka Inga Iwasiow w swoim domu . Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

W jej sztuce „Dziecko”, kiedy naturalne metody zawodzą, do intymnego świata pary wkraczają „zastępcze macice” – instytucje i ich pracownicy. Premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reżyserii Martyny Łyko odbyła się 6 stycznia.

KLARA KOCHAŃSKA

Reżyserka, która odebrała prestiżową Student Academy Award, czyli „studenckiego Oscara” za film dyplomowy „Lokatorki”.

 / Klara Kochańska Fot.Chris Pizzello / Klara Kochańska Fot.Chris Pizzello

To pierwsze takie wyróżnienie dla łódzkiej Szkoły Filmowej.

Kochańska pracuje teraz nad „Via Carpatia”, pełnym metrażem kręconym na Bałkanach. Epizodyczną rolę zagrał w nim Bajram Severdzan, ulubiony aktor Emira Kusturicy. To będzie nasz głos o kryzysie migracyjnym.

ZOFIA KOWALEWSKA

Autorka „Więzi”, filmu który przeszedł oscarową preselekcję i znalazł się na liście 10 filmów mających szansę na nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument.

Zofia Kowalewska / Fot. Marcin Stępień Zofia Kowalewska / Fot. Marcin Stępień

Studiuje reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi oraz uczy się w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

IWONA PASIŃSKA

Nowa szefowa Polskiego Teatru Tańca. Pałeczkę przejęła po Ewie Wycichowskiej, która kierowała poznańskim zespołem przez 27 sezonów. Przez lata Pasińska była tu pierwszą solistką.

 / /

Jest wykładowczynią w warszawskiej Akademii Teatralnej i cenioną choreografką. W styczniu w CK Zamek razem z tancerzami PTT i reżyserem Igorem Gorzkowskim pokazała spektakl „Żniwa” – pierwszy w ramach „Roku Guślarzy”, podczas którego chce rozmawiać z widzami o tradycji i obrzędach, wierzeniach i mitach, gusłach i zabobonach. Wiele wskazuje na to, że za kadencji Iwony Pasińskiej tancerze otrzymają wreszcie własną salę do prób, o co Wycichowska walczyła przez wiele lat.

LILIANA PISKORSKA

Jedna z najciekawszych toruńskich artystek. Znakiem szczególnym jej sztuki jest silne zaangażowanie społeczne – Piskorska chętnie zabiera głos w obronie mniejszości seksualnych, walczy o prawa zwierząt, silnie włącza się w akcje emancypacyjne i antyrasistowskie.

 / Liliana Piskorska fot. Natalia Miedziak / Liliana Piskorska fot. Natalia Miedziak

Właśnie pracuje nad wideo do sztuki teatralnej „Rewolucje” Leny Bielskiej i Justyny Zielińskiej. Szykuje się także do udziału w festiwalu Supermarket 2017 – Stockholm Independent Art Fair.

EWA SKIBIŃSKA

 / Ewa Skibińska fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl / Ewa Skibińska fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Aktorka. Od lutego w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym zagrała Ukochaną Ojczyznę i Gajkę w spektaklu „Kuroń. Pasja wg św. Jacka” według sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka . Wcześniej od 1986 roku występowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu – grała ważne i nagradzane role w spektaklach Krystiana Lupy, Jana Klaty, Michała Zadary i Eweliny Marciniak. Odeszła w proteście przeciw przejęciu teatru przez Cezarego Morawskiego.

Ewa Skibińska o kobietach Kuronia. Premiera w Teatrze Powszechnym

JOANNA STANKIEWICZ

Animatorka kultury, twórczyni festiwalu No Women No Art i Babiego Targu, a ostatnio także organizatorka akcji „From Poznań with Love”, niosącej pomoc uchodźcom z obozu Nea Kavala.

 / Joanna Stankiewicz . Dyrektor festiwalu ' No women no art '. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl / Joanna Stankiewicz . Dyrektor festiwalu ' No women no art '. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Razem z poznańskimi działaczkami dzięki platformie Polakpotrafi.pl zebrała ponad 5,9 tys. euro. Za te pieniądze udało się kupić najpotrzebniejsze rzeczy. W greckim obozie Stankiewicz była w ciągu ostatnich miesięcy dwukrotnie jako wolontariuszka. Na przełomie roku przekazała uchodźcom zabawki i listy, które napisali uczniowie poznańskich podstawówek. – Dostałyśmy kilka odpowiedzi, które już trafiły do uczniów poznańskich szkół – mówi. I zapowiada, że to nie ostatnia akcja pomocy uchodźcom.

JULIA WYSZYŃSKA

 / Julia Wyszyńska fot. Tomasz Urbanek / Julia Wyszyńska fot. Tomasz Urbanek

Aktorka warszawskiego Teatru Powszechnego, znakomita w „Klątwie” Olivera Frljicia . Odważna i przejmująca. Po premierze obrażana w prawicowych mediach , wykluczona z TVP przez prezesa Kurskiego, który odwołał emisję telewizyjnego spektaklu „Biały dmuchawiec” z jej udziałem i zapowiedział, że nie ma powrotu do serialu, z którego aktorka już wcześniej odeszła sama. W Powszechnym możemy ją zobaczyć również w spektaklu „Nieznośnie długie objęcia” Iwana Wyrypajewa.

OLGA TOKARCZUK

Pisarka, dwukrotna laureatka Nike.

 / Olga Tokarczuk  na premierze filmu Pokot w Dolnoslaskim Centrum Filmowym DCF.
fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl / Olga Tokarczuk na premierze filmu Pokot w Dolnoslaskim Centrum Filmowym DCF. fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Na podstawie jej książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał nagrodzony na Berlinale prestiżową nagrodą im. Alfreda Bauera film „Pokot” Agnieszki Holland.

MAGDALENA ZIÓŁKOWSKA

 / Dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziolkowska .
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl / Dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziolkowska . Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Walczy o przeprowadzenie niezbędnego remontu krakowskiego Bunkra Sztuki, który dzięki niej wrócił na mapę najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

W SOBOTĘ W „WYSOKICH OBCASACH”

Strajk kobiet w Islandii w 1975 r. W sobotę w „Wysokich Obcasach” Karolina Domagalska opisuje jeden z najsłynniejszych kobiecych protestów.

W polskiej wersji Wikipedii brakuje pół miliona biogramów znaczących kobiet. Dołącz do maratonu pisania haseł.

Rozpoczynamy plebiscyt Superbohaterka „Wysokich Obcasów”. Wejdź na Wysokieobcasy.pl/superbohaterka, poznaj historie 15 wspaniałych kobiet i zagłosuj.

czytaj także

10 000 książek dla bibliotek szkolnych!
  • w mieście

Każdy głos się liczy! Od Ciebie zależy, które podstawówki otrzymają od Empiku 10 tys. książek

Aż 550 bibliotek ze szkół podstawowych z całej Polski powalczy o 10 tysięcy książek. To rekordowa liczba zgłoszeń w corocznym konkursie "Tysiąc powodów by czytać". Dziesięciu zwycięzców wyłoni głosowanie, które startuje 24 października w aplikacji mobilnej Empiku. Każdy może oddać codziennie 1 głos - aż do 28 listopada.

W Fab Labie działa m.in. stolarnia
  • w mieście

Tu nauczysz się lutować, haftować i budować własne instrumenty. Fab Lab stawia na kobiety

Fab Lab na ul. Twardej 14/16 w Warszawie to pracownia, w której nauczysz się podstaw stolarki, krawiectwa, obsługi plotera laserowego, programowania. Odbywają się tu bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne

  • w mieście

Nowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy. No Problem, czyli bezproblemowo i wegańsko

Chłodnik w wersji kanapkowej, sałatka z "fetą" z migdałów czy burger na piwnym sosie. Wszystko w wersji wegańskiej. W Warszawie otworzył się , , No Problem, nowa restauracja z kuchnią roślinną.

NA Targu Śniadaniowym można zjeść produkty z różnych stron świata
  • w mieście

Jajecznica na trawie i pankejki w cieniu drzewa. Gdzie zjeść śniadanie w plenerze?

Czy może być coś przyjemniejszego niż późne, leniwe śniadanie na świeżym powietrzu? Polecamy miejsca, w których jajka po benedyktyńsku, owsianki, jaglanki, serdelki i pankejki konsumuje się w cieniu drzew, z widokiem na niebo, rzekę albo na miasto

Z ogrodu na dachu BUW-u jest też piękny widok
  • w mieście

Kiedy kwitnie tysiąc róż, a heliotrop pachnie wanilią. Przewodnik po warszawskich ogrodach

Przed nami dwa ostatnie tygodnie lata. Zamiast męczyć oczy przed komputerami i serialami, spędźmy te dni w kwiatach i w zieleni, tym bardziej, że w warszawskich i podwarszawskich ogrodach jest co oglądać i co robić

Na scenie Lata Konesera wystąpił m.in. L.U.C.
  • w mieście

Lato Konesera: Spędź kulturalny sierpień w dawnej fabryce wódek

Kino pod chmurką, koncerty Rebeki i Arka Jakubika, spotkania z pisarzami i pisarkami, jazzowe czwartki i niedziele z muzyką klasyczną - sprawdź, co się będzie działo w sierpniu na festiwalu Lato Konesera

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc