Rok Leśmiana w Żydowskim Instytucie Historycznym
Żydowski Instytut Historyczny rozpoczyna obchody roku Bolesława Leśmiana. Nieoficjalne. W niedzielę pierwsze spotkanie poświęcone poecie.
W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Mógł to być oficjalny rok poety, jednak Senat odrzucił jego kandydaturę. Mimo to różne organizacje i instytucje i tak postanowiły uczcić Leśmiana i zapowiadają związane z nim wydarzenia kulturalne. Żydowski Instytut Historyczny rozpoczyna obchody roku Leśmiana w niedzielę. Podczas spotkania pod hasłem „Urok Leśmiana” w księgarni ŻIH-u o twórczości i życiu autora „Dziejby leśnej” rozmawiać będą poetka Krystyna Dąbrowska, krytyczka literacka Justyna Sobolewska, poeta i pisarz Jarosław Mikołajewski oraz pisarz i eseista Piotr Paziński. Od tej pory wydarzenia upamiętniające twórczość słynnego poety odbywać się będą co miesiąc. Każdy może współtworzyć ten cykl spotkań związanych z Bolesławem Leśmianem – Instytut czeka na pomysły, sugestie i propozycje wydarzeń rocznicowych.
Bolesław Leśmian, mimo że młodość spędził w Kijowie, a większość dorosłego życia w Zamościu, upodobał sobie Warszawę. Tu się urodził (w 1877 r.), tu uciekał ciągle od frustrującej pracy zamojskiego rejenta, której nienawidził, tu oddawał się życiu literackiemu i kawiarnianemu, tu mieszkała jego miłość życia i kochanka, lekarka Dora Lebenthal, dla której napisał cykl erotyków „W malinowym chruśniaku”, tutaj zmarł – w 1937 r. na serce – i tutaj, na Powązkach, jest pochowany. Zaś na ulicy Tłomackie, przy której znajduje się dziś ŻIH, dziadek poety Bernard Lesman w drugiej połowie XIX w. prowadził księgarnię.
NIEDZIELA, godz. 15-17, Księgarnia na Tłomackiem, ŻIH, ul. Tłomackie 3/5. Wstęp wolny.