"Jackie" przedpremierowo, Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, "Orły" w Iluzjonie - przegląd wydarzeń
W tym tygodniu m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i przedpremierowy pokaz filmu "Jackie" w kinie Atlantic
Świeczka pamięci o Holocauście
PIĄTEK, od godz. 12.
W rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – 27 stycznia – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Warszawskie obchody rozpoczną się o godz. 12 przy pomniku Bohaterów Getta na ul. Ludwika Zamenhofa. W rejonie dawnego getta będzie kursował zabytkowy tramwaj z gwiazdą Dawida. Pusty. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i gettach. Organizatorzy obchodów z fundacji Shalom apelują o zapalenie świec w oknach domów o godz. 18 w ramach akcji „Światło pamięci”. Będzie to symbol solidarności z ofiarami Zagłady i pamięci o nich.
Pamiątki po ofiarach Zagłady
Od PIĄTKU Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, ul. Anielewicza 6. Wstęp wolny.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w muzeum Polin można oglądać pamiątki przechowywane w zbiorach muzeum. Będą eksponowane przez miesiąc w gablocie w Centrum Informacyjnym na parterze. Są wśród nich: obrus szabatowy z getta, kuchenna waga Batii i Jakuba Wekslerów, żydowskiej rodziny ze Święcian, medalion wykonany przez Ignacego Icchaka Buchnera, projektanta wzornictwa przemysłowego z Zawiercia, czy sygnet więźnia z marszu śmierci.
Pięć wieków ekslibrisu
PIĄTEK, godz. 18, Galeria Brzozowa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, wejście od Brzozowej.
Wystawa „Z ekslibrisem przez stulecia”, która zostanie otwarta w piątek w Galerii Brzozowa, prowadzi nas przez pięć wieków polskiego ekslibrisu, czyli księgoznaku, a także przywołuje właścicieli i twórców małej grafiki książkowej. Ekslibris pojawił się w Polsce wraz z drukowaną księgą, a najstarszy datowany polski księgoznak – dla biskupa Macieja Drzewickiego – pochodzi z 1516 r. Prezentowane na wystawie ekslibrisy pochodzą z cennej kolekcji Zygmunta Gontarza.
Wystawa na Pańskiej
Od PIĄTKU, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3.
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej otwarto wystawę „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst”. Jej twórcy przyglądają się zwrotowi ku emocjom i osobistemu doświadczeniu we współczesnej kulturze w ostatnich latach, nie tylko w samej twórczości artystów, ale również w dyskursie i języku protestu. Wystawie towarzyszyć będą odczyty poezji i performance. Wystawa czynna do 2 kwietnia.
Przegląd „Orłów” w Iluzjonie
PIĄTEK-PONIEDZIAŁEK, kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a.
W kinie Iluzjon kończy się przegląd filmów kandydujących do Orłów, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Widzowie mieli szansę zobaczyć 42 filmy fabularne i dokumentalne, które gościły na ekranach kin w 2014 i 2015 r. Przegląd potrwa do poniedziałku. W programie są jeszcze takie filmy, jak np.: „Małe stłuczki”, „TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu” czy „Obietnica”.
„Jackie” przedpremierowo
SOBOTA, godz. 18.30, kino Atlantic, ul. Chmielna 33.
Przedpremierowy pokaz filmu „Jackie” nominowanego do Oscara Darrena Aronofsky’ego z udziałem prof. Longina Pastusiaka, politologa i amerykanisty. Film przedstawia kulisy jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki – zabójstwa Johna Kennedy’ego widzianego oczami pierwszej damy, Jacqueline Kennedy (Natalie Portman). To historia kobiety ikony, uosobienia klasy, stylu i szyku. Bilety: 31 zł.
Miłość nie wyklucza
SOBOTA, godz. 17, Państwomiasto, ul. gen. Andersa 29. Wstęp wolny.
Spotkanie z osobami ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które działa na rzecz legalizacji małżeństw jednopłciowych. Tematem rozmowy będzie to, jak osoby LGBT+ nieustannie mierzą się z oczekiwaniami i stereotypami dotyczącymi ich wyglądu, sposobu zachowania i stylu życia – np. „męskiej lesbijki” i „zniewieściałego geja”.
O bieżeństwie na Pradze
PONIEDZIAŁEK, godz. 19, To Się Wytnie, ul. Stalowa 46. Wstęp wolny.
Wykład Anety Prymaki-–Oniszk, dziennikarki, autorki reporterskiej książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” i twórczyni portalu Biezenstwo.pl. Bieżeńcy to polscy uciekinierzy, uchodźcy do Rosji w czasach I wojny światowej – tak po rosyjsku nazywały ich carskie władze. Książkę w cenie promocyjnej można będzie kupić po wykładzie.
Siostry Telniuk w Teatrze Polskim
ŚRODA, godz. 19, Teatr Polski, ul. Karasia 2.
Siostry Telniuk to ukraiński duet wokalny. Łesia i Hala wielokrotnie występowały na kijowskim Majdanie podczas rewolucji godności. Zasłynęły nagraniem utworu „Wracaj żywy”. z Iwanem Lenią i zespołem Kozak System. Podczas koncertu na dużej scenie Teatru Polskiego usłyszymy utwory napisane do wierszy Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko oraz Hali Telniuk. Bilety: 15-25 zł.
Spotkanie z Małgorzatą Saramonowicz
CZWARTEK, godz. 18. Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122. Wstęp wolny.
Spotkanie z pisarką Małgorzatą Saramonowicz, autorką m.in. powieści: ” Siostra” i „Lustra”, scenarzystką i producentką filmową, z okazji premiery drugiego tomu „Xiąg Nefasa”. Rozmowę poprowadzi Janusz Szwertner.