Wystawa Cranachów, słynnych malarzy renesansu, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawa "Czas Cranacha" zostanie otwarta 30 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu z okazji obchodów 500-lecia reformacji.
Na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pojawią się obrazy Cranachów (ojca i synów) z różnych kościołów i muzeów w Polsce, również te, które znajdują się w kolekcjach zagranicznych.
W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się aktualnie "Ewa" z 1531 r. Lucasa Cranacha Starszego.

W zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu znajduje się inny słynny obraz malarza "Madonna pod jodłami".
Inny znany obraz Cranacha Starszego "Chrystus błogosławiący dziecko" znajduje się w Krakowie na Wawelu i najprawdopodobniej również zostanie pokazany na wystawie.

Portrecista renesansu
Lucas Cranach Starszy należy do głównych przedstawicieli niemieckiego Odrodzenia. Jest nazywany czołowym portrecistą renesansu. Był bardzo modnym artystą w swojej epoce, portretował wielu saskich notabli, szybko zyskując miano nadwornego portrecisty. Uchodził również za jednego z najbardziej poważanych i najbogatszych mieszkańców Wittenbergi, gdzie przez lata mieszkał i tworzył.
Przyjacielskie stosunki łączyły go z Marcinem Lutrem, o czym świadczą liczne portrety Lutra jeszcze jako katolickiego augustianina, a później jako reformatora Kościoła.
Artysta portretował nie tylko Lutra, ale również jego rodzinę, był również autorem drzeworytów do pierwszego niemieckiego wydania Biblii w przekładzie Lutra.
Od około 1525 roku zaczął częściej malować wspólnie z synami: Lucasem (m.in. współpraca przy malowidłach ołtarza głównego w kościele NMP) i Hansem. Ich prace pojawią się również na przygotowywanej wystawie.
Chcemy pokazać fenomen, jakim było szczególne uznanie, wręcz moda na Cranacha wśród wrocławian. Mam wrażenie, że trwa ona do dziś
- uważa dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.