Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Maciej Łubieński i Michał Walczak / JACEK MARCZEWSKI

Alfabet Pożaru w burdelu. Od Ani z Polski do Żelaznych Wagin

IZABELA SZYMAŃSKA| 24-02-2018

A jak Ania z Polski, Ż jak Żelazne Waginy. Przedstawiamy najbardziej znany i lubiany warszawski kabaret od A do Ż.

A- Ania z Polski. Gwiazda pierwszych sezonów Pożaru w burdelu, urzekała wdziękiem i naiwnością. Przyjezdna z Radomia. Kiedy zobaczyła na dużym ekranie Ryana Goslinga, jej serce zaczęło bić mocniej; pokazując mu „Plan B i Łazienki, Przekąski i Zakąski, metro i Powązki” wyśpiewała jeden z największych hitów Pożaru w Burdelu. Piosenka „Ania z Polski” w wykonaniu Anny Smołowik biła rekordy popularności na YouTubie.

B - Burdeltata. Jest wodzirejem wieczoru, nadaje ton i tempo każdemu spektaklowi, łączy wątki, przygotowuje publiczność na zmiany nastrojów. Grający tę postać Andrzej Konopka ma także drugie popularne wcielenie – jako Ksiądz Marek, duszpasterz hipsterów, głosi przewrotne kazania na najgorętsze tematy.

C - Charlotte. Spersonifikowana kawiarnia z placu Zbawiciela. Grająca ją Lena Piękniewska, od grudnia pod nowym nazwiskiem Lena Bem, jest liryczną stroną kabaretu, śpiewa najbardziej przejmujące piosenki: jako zaniedbana Kultura, zalana Trasa Łazienkowska, Maryja – zwykła dziewczyna z Nazaretu czy Śmierć.

D - Dzielnice. Dzięki temu, że kabaretu nie przyciągnęła na stałe żadna scena, kolejne odcinki mogliśmy oglądać w różnych częściach miasta, a twórcy mieli szansę zmierzyć się z mitologią dzielnic. Na Pradze wyśpiewywali „East Coast West Coast” – pojedynek na słowa między wschodnią i zachodnią częścią Warszawy pokazujący, że metro na Pragę zostało stworzone tak naprawdę dla wygody mieszkańców lewej strony Wisły. Na Muranowie wywoływali duchy żydowskiej stolicy. W kinie Elektronik mówili o Żoliborzu, a w Nowym Teatrze o Mokotowie.

Pożar w burdelu / FRANCISZEK MAZUR Pożar w burdelu / FRANCISZEK MAZUR

E - Etno. Córka Burdeltaty, młoda, bezkompromisowa i nieco zagubiona. Poszukuje prawdy o swojej rodzinie. Ma dziecko z narodowcem Bruno, ale czuje ducha rebelii i buntu kobiet. W tej roli Karolina Czarnecka.

F - Doktor Fak. Psychoterapeuta miasta, leczy masażami i rozluźnianiem spięć na mapie Warszawy. Oskar Hamerski jest w tej roli na tyle przekonujący, że podczas spektaklu widzowie, obcy sobie ludzie, zgodnie z jego wskazówkami masują się nawzajem. Inne wcielenie aktora to Pałac Kultury i Nauki jako najsłynniejszy budynek Warszawy śpiewa song o swojej wyższości nad szklanymi wieżowcami.

G - „Gorączka powstańczej nocy”. Odcinek, który udowodnił, że Pożar w Burdelu to nie tylko żarty z aktualności politycznych i nieustannego bałaganu w mieście. Kabaret przygotowany na rocznicę wybuchu powstania warszawskiego miał w sobie czułość do przeszłości i podziw dla burzliwych dziejów Warszawy.

H - HGW. Warszawska caryca. Agnieszka Przepiórska brawurowo wciela się w karykaturę prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, rządzi z rozmachem, gdy czuje się zagrożona, „domaga się krwi”, czyli dymisji podwładnych, a kiedy musi się ukryć – przebiera w kamuflujący strój żebraczy. Aktorka występuje także jako Samotna Matka czy Dzika Agnes, nieustraszona reporterka telewizji Burdel TV.

K - Klub Komediowy Chłodna. Tu, w piwnicy klubu wybuchł pożar artystyczny. W małej przestrzeni, blisko widza, potykając się o własne nogi i czerwoną kurtynkę twórcy kabaretu cztery lata temu śpiewali pierwsze songi o mieście i ludziach – ich problemach, lękach, miłościach. A pikanterii dodawała burleska, czyli striptiz artystyczny w wykonaniu Betty Q. Dziś wiadomo, że Burdel nie mógł powstać nigdzie indziej, to przecież nad barem Chłodnej wypisany był cytat z Tadeusza Kantora „Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie”.

M - Max Hardkor. Warszawski inteligent, który podrywa dziewczyny na aluzje literackie i historyczne, lekko zblazowany, bo wszystko już widział. Był przewodnikiem dla Ani z Polski, odwodził od hipsterskiej rewolucji, a z czasem stał się gwiazdą nowego porządku jako twórca nacjotechnologii. W tej roli występuje współscenarzysta Pożaru w Burdelu Maciej Łubieński.

N - Nacjotechnologia. Jeden z najnowszych i najgroźniejszych pomysłów twórców kabaretu, który oddaje ducha czasów, poczucie zagrożenia u kobiet. Nacjotechnologia ma być podstawą Fabryki Patriotów i prawicową odpowiedzią na in vitro. Z ekshumowanych na Powązkach ciał bohaterów będzie pobierane DNA do zapładniania kobiet, w ten sposób zostaną wskrzeszone wybitne jednostki z przeszłości.

P - Paula z Wilanowa. „Kiedy pierwsza gwiazda ukazała się na niebie Wilanowa, Paula i Zdzisław spojrzeli na siebie z czułością i zasiedli do designerskiego stołu, by spożyć w pokoju, a w zasadzie w salonie, fusion wigilię” – tak wyglądało wielkomiejskie życie Pauli, które poznawaliśmy w serii „Szepty i krzyki spod bazyliki”. Przyjechała do Warszawy ze Słoikowa, ukończyła SGH, na którym miała płomienny romans z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, wzięła ślub ze Zdzisławem, zaczęła pracę w korpo, kupiła mieszkanie na kredyt we frankach. Jednak razem z kryzysem straciła wszystko, i pracę, i małżeństwo. Dziś żyje ekorytmem po drugiej stronie Wisły i stara się odnaleźć siebie. W tej roli Monika Babula, która występowała też jako warszawska Syrenka, Tarcza drążąca metro czy Joanna Szczepkowska ogłaszająca koniec komunizmu.

R - Robert. Jeden z budowniczych drugiej linii metra, której podziemia dawały mu szansę na prowadzenie tajnego życia. Mariusz Laskowski uwodził nie tylko pod ziemią. Jako Don Juan porywał polskie kobiety do Hiszpanii, jako Augustyniak węszył zbrodnie w mieście, a jako Podpalacz Tęczy kumulował miejskie frustracje tych, którzy „nienawidzą piękna, harmonii i barw”.

S - Siedziba. Żeby mieć stałe miejsce oraz po sukcesach występów w salach z widownią na kilkaset osób, burdeltrupa powróciła do tradycji klubowych. Ich siedzibą jest Dzika Strona Wisły, klub przy placu Hallera, jak mówią, na Brooklynie Warszawy. Pokazują tam kameralne spektakle, w których można spotkać się z jednym bohaterem: dr. Fakiem, księdzem Markiem i Paulą.

T - Tematy. Czy scenariusze kolejnych odcinków mogą być kroniką życia Warszawy? Scenarzyści Maciej Łubieński i Michał Walczak mówią, że stolica w ich spektaklach jest trochę realna, a trochę zmyślona. Jednak w jej portrecie jest nerw współczesności. Obdarzają bohaterów obyczajowymi obserwacjami jak z Moliera i snami o wielkich historycznych namiętnościach jak z Szekspira.

W - Widownia. Współtworzy każdy odcinek, jeśli nie bawią ją żarty albo wstydzi się śmiać napięcie spektaklu siada. Od pierwszych odsłon, gdy widzowie tłoczyli się w piwnicy na Chłodnej, publiczność się zmieniła. Teraz na widowni można zobaczyć np. byłą minister kultury Małgorzatę Omilanowską czy prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Z - Zdzisław. Mąż Pauli, drugi budowniczy metra, który pod ziemią odkrył swoje prawdziwe „ja”. Koniec budowy był dla niego końcem świata. Grający tę rolę Tomasz Drabek wcielał się także w Wiesława, swojego dziadka, powstańca. Ale najbardziej zachwycający jest w stylizowanych na romantyczne teksty monologach, jak „Monolog Kamienicznika”, który zamiast rządu dusz chce posiąść rząd kamienic czy tyrana, któremu „brak dorodnej postaci”, ale jest „zrodzony do wielkości”, więc planuje przejąć władzę po śmierci Burdeltaty.

Żelazne waginy na próbie w Nowym Teatrze / Adam Stępień Żelazne waginy na próbie w Nowym Teatrze / Adam Stępień

Ż - Żelazne Waginy. Prekursorki punk latte. Zespół dziewczyn, aktorek Pożaru, które w songach wyśpiewują sprzeciw wobec polityki mającej coraz większe zakusy na odebranie kobietom praw. Grają koncerty w praskim klubie Skład Butelek, a teraz w powiększonym składzie wystąpią w Nowym Teatrze z przedstawieniem „Szpital

czytaj także

  • teatr

11 listopada. Lena Piękniewska z Pożaru w Burdelu o dziewczynach z Marszu Niepodległości

- Kiedyś w protest songach śpiewałam do hipstera, że powinien odłożyć latte i iPhone'a, dziś jest zdecydowanie ostrzej - mówi Lena Piękniewska z Pożaru w Burdelu. Najnowszy odcinek pt. ?Dziewczyny z Marszu Niepodległości...? można zobaczyć w Teatrze WARSawy.

  • teatr

Pożar w burdelu o demonach Żoliborza. Nowy odcinek popularnego kabaretu

W wędrówce po kulturalnej mapie Warszawy popularna Burdeltrupa dotarła na Żoliborz.

  • teatr

Rafał Rutkowski o prawicowym komiku i one man show

- Jako widz nie cierpię wyciągania na scenę. W cyrku, kiedy widzę, że klaun szuka kogoś, żeby go zaprosić na estradę, chowam się, kulę: „o matko boska, żeby tylko nie mnie...” - mówi Rafał Rutkowski

  • teatr

Dzika strona Pauli z Wilanowa. Monik Babula opowiada o spektaklu „Baśnie z dna Wisły”

Paula z Wilanowa, warszawska syrenka, dziewczyna z Charlotte - Monika Babula od prawie czterech lat pokazuje się w różnych wcieleniach widzom kabaretowego cyklu Pożar w burdelu. Teraz zobaczymy ją w spektaklu „Baśnie z dna Wisły” według scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka w klubie dzika strona Wisły. Premiera w środę 27 lipca

'Wyjowisko', Teatr Pijana Sypialnia, Plażówka Saska
  • teatr

Teatr w plenerze: na leżakach, w parku, na barce. Gdzie szukać teatru w sierpniu

Latem, kiedy w teatrach trwa wakacyjna przerwa, do gry wkraczają sezonowe przedstawienia w plenerze: na ulicy, na plaży, nad Wisłą, w parku albo na placu zabaw. Podpowiadamy, gdzie znaleźć spektakle pod chmurką.

Wiktoria Gorodeckaja jako Hedda Gabler
  • teatr

To będzie Ibsen bardzo współczesny. "Hedda Gabler" uwięziona w ciąży

"Hedda Gabler" z Narodowego ma mówić o mieszczańskim zakłamaniu, przemocy tradycyjnego społeczeństwa wobec kobiet i bezradnym okrucieństwie, które może być na nie odpowiedzią. Reżyseruje Kuba Kowalski. W rolę uwięzionej w nieszczęśliwym małżeństwie, szantażowanej i mszczącej się Heddy Gabler wcieli się Wiktoria Gorodeckaja. Premiera 10 maja.

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc