Nowy polski rekord aukcyjny - praca Romana Opałki sprzedana za ponad 2 miliony złotych
2,3 miliona złotych - to absolutny rekord sprzedaży dzieła sztuki współczesnej w Polsce. Padł w ostatni czwartek w domu aukcyjnym DESA Unicum. Rekordzistą jest obraz ?Detal 3065461 - 3083581? Romana Opałki.
Na taką cenę rynek czekał ponad dwa lata. W 2014 roku inna praca Romana Opałki „Detal 2890944-2910059” sprzedana została za 2 miliony złotych. Podczas aukcji poświęconej klasykom polskiej sztuki po 1945 roku artysta pobił swój własny polski rekord. Wczesne dzieło z serii słynnych „obrazów liczonych” – „Detal 3065461 - 3083581” – zostało kupione za 2,3 miliona złotych.

Całkowity obrót z czwartkowej aukcji wyniósł ponad 10 milionów złotych. Najdroższe okazały się prace Wojciecha Fangora (ponad 865 tysięcy złotych za „Black 4”), Tadeusza Kantora (670 tysięcy złotych za Projekt kostiumu C1-6 „Chłopiec z gazetami”) i Andrzeja Wróblewskiego (578 tysięcy złotych za „Pejzaż z wysokim niebem”).

Wyniki pokazują, że rynek sztuki współczesnej dynamicznie się rozwija, a sezon zimowy tego roku należy do najlepszych w historii. W ciągu ostatnich tygodni padło aż pięć spektakularnych rekordów. W grudniu odbyły się dwie najważniejsze licytacje sztuki współczesnej. Aukcje zostały podzielone tematycznie.
Podczas licytacji poświęconej sztuce op-art i abstrakcji geometrycznej światowy rekord zanotowała praca Wojciecha Fangora zaliczana do tzw. fal – „M 40” sprzedana została za ponad 980 tysięcy złotych. Padły rekordy za dzieła autorstwa Ryszarda Winiarskiego („Obszar 142” – 555 tysięcy złotych) i Henryka Stażewskiego („Relief nr 13” – ponad 624 tysiące złotych), a obraz Victora Vasarely'ego "Zig-Zag" okazał się najdroższym zagranicznym obrazem na polskim rynku sztuki współczesnej (kupiony za 1,2 miliona złotych).

Tadeusz Kantor na talerzu
Sukcesem okazała się także jesienna aukcja sztuki współczesnej, na której znalazła się kolekcja Jana Styczyńskiego. Unikatowe talerze autorstwa najwybitniejszych polskich artystów współczesnych sprzedały się za ponad 1,6 miliona złotych. Najdroższa okazała się praca Tadeusza Kantora – jej cena wyniosła ponad 106 tysięcy złotych.
Polska sztuka niedoszacowana
Eksperci prognozują dalsze wzrosty na rynku sztuki współczesnej w Polsce. Z kilku powodów. Rodzima sztuka XX wieku w dalszym ciągu jest niedoszacowana w stosunku do innych europejskich rynków lokalnych, a także – w jeszcze większym stopniu – w stosunku do rynku globalnego. Rośnie także zainteresowanie polskimi artystami w gronie zachodnich kolekcjonerów. Z kolei liczba rodzimych kolekcjonerów zwiększa się rok do roku o około 20 procent.