Najlepsze polskie festiwale muzyczne 2016 roku [WYNIKI]
Przez ostatni tydzień prosiliśmy was o wybranie najlepszego waszym zdaniem festiwalu muzycznego 2016 roku. Dzisiaj zakończyło się głosowanie. Zwycięzcą naszego plebiscytu został... Audioriver Festival! A jak poradziły sobie inne imprezy muzyczne?
1. Audioriver Festival (34% głosów)
Festiwal, dzięki któremu pod koniec lipca Płock staje się stolicą elektroniki. Ściąga największe gwiazdy tego gatunku, a jednocześnie z otwartymi ramionami wita inne brzmienia. W tym roku w Płocku wystąpiła utalentowana Ella Eyre czy uwielbiany przez polską publiczność Brytyjczyk Jamie Woon.

Dodatkową atrakcją festiwalu jest jego lokalizacja - impreza odbywa się na płockiej plaży nad Wisłą.
2. Olsztyn Green Festival (23% głosów)
Trudno znaleźć drugi taki festiwal. Zlokalizowany nad bajkowym jeziorem Ukiel, otoczony przyrodą i wodą. Olsztyn Green zachęca starannie dobranym line-upem. Na dwóch scenach zagrali najważniejsi polscy artyści. Ci bardziej znani, np. Organek czy Mela Koteluk, ale także debiutanci, m.in. ciepło przyjęty Piotr Zioła.

Olsztyn Green Festival to nie tylko muzyka. Można było też poćwiczyć na świeżym powietrzu, zorganizowano bogaty program zajęć dla dzieci. Dużą popularnością cieszyły się spotkania z artystami, którzy nie tylko podpisywali płyty i robili sobie zdjęcia z fanami, ale też często dawali naciągnąć się na rozmowy.
3. Open'er Festival (10%)
Open'er to prawdziwy gigant festiwalowy. Z kilkunastoletnią tradycją, jednak wciąż otwarty na nowe dźwięki i idący z biegiem czasu bez wątpienia dorównuje europejskim, a nawet światowym imprezom muzycznym.

Tegoroczna 15. edycja przeszła do historii - mecz w przerwie pomiędzy koncertami, ulewa, ogromna tęcza i pożar w strefie gastronomicznej. Przez cztery dni na openerowskich scenach zagrały zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne. Wystąpiła między innymi ulubienica polskiej publiczności Florence Welch ze swoim zespołem. Zagrał brytyjski zespół Foals, który jest zawsze ciepło witany na głównej scenie, The Last Shadow Puppets czy Pj Harvey. Nie zabrakło młodych, zdolnych polskich zespołów - wystąpili m.in. Rosalie, zachwycające Coals i świetne Kroki.
3. Halfway Festival (10%)
Halfway Festival to najbardziej kameralny festiwal w Polsce, który odbywa się w Białymstoku. Artyści grają swoją muzykę wśród zieleni w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Halfway wyznaje zasadę "blisko ludzi, blisko muzyki". Znosi dystans pomiędzy artystą a widzem.

Ten festiwal jest miejscem, gdzie niektórych artystów można usłyszeć w Polsce po raz pierwszy. W tym roku zagrali m.in. Ane Burn, Destroyer czy reprezentanka polskiej sceny muzycznej Julia Marcell.
4. Off Festival (7%)
Katowicki Off Festival to miejsce, do którego przyjeżdża się odkryć nową muzykę, zachwycić. Nie jest to festiwal, który przyciąga znanymi nazwiskami. Stawia na oryginalność. Odbywa się w malowniczej Dolinie Trzech Stawów.

Mogłoby się wydawać, że nad tegoroczną edycją ciążyła klątwa - odwołane koncerty największych gwiazd czy brak książeczek z opisami zespołów. Nie zabrakło jednak fantastycznych koncertów - m.in. Jenny Hval, Willisa Earla Beala, Kiasmosa czy Devendry Banharta. Świetny koncert dała też Monika Brodka, która promowała swój najnowszy anglojęzyczny album "Clashes". Dzięki Electronic Beats podczas tej edycji było też więcej elektroniki.
5. Soundrive Fest (7%)
Soundrive Fest odbywa się na zakończenie wakacji w Gdańsku. Promuje początkujących artystów i muzykę alternatywną i mocno stawia na różnorodność.

Soundrive Fest odbywa się w klubie B90 znanym z doskonałej akustyki i oprawy świetlnej. W tym roku pierwszy raz w Polsce wystąpił między innymi brytyjski duet Honne. Nie zabrakło najlepszych polskich reprezentantów - m.in. Daniela Spaleniaka, Lor czy JAAA!.
6. Przystanek Woodstock (5%)
Przystanek Woodstock to ogromny letni festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce, w Kostrzynie nad Odrą. Jest to impreza darmowa.

Woodstock co roku gromadzi tysiące ludzi, właściwie wiernych wyznawców, którzy przyjeżdżają nie tylko dla muzyki, ale głównie dla atmosfery. Dla wielu Woodstock jest wydarzeniem, którego po prostu nie można przegapić. Tym razem zaprezentowały się m.in. Decapitated czy Bring Me The Horizon.
7. Tauron Nowa Muzyka
Tauron Nowa Muzyka odbywa się w malowniczej lokalizacji w samym sercu Katowic. Zawsze proponuje nowatorskich i utalentowanych artystów i znosi granice pomiędzy debiutantami a najbardziej znanymi nazwiskami sceny elektronicznej.

W tym roku niezwykły występ dał między innymi Kamasi Washington. Ale nie zabrakło też polskich, arcyciekawych zespołów. Wystąpili m.in. Jaaa!, debiutujący Sonar z charyzmatyczną Leną Osińską na czele czy Daniel Bloom.
8. Orange Warsaw Festival
Odbywa się w pierwszym tygodniu czerwca na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Otwiera sezon plenerowych festiwali muzycznych i nadaje ton całemu sezonowi

Orange stawia na znane nazwiska. W tym roku wystąpiła między innymi Lana del Rey, o której koncercie pisaliśmy tutaj. W deszczu przy licznej widowni premierowe piosenki z nowego albumu zaśpiewał Tom Odell , który niedługo wraca do Warszawy . Przejmujący koncert dał też londyński zespół Daughter czy polskie Sorry Boys, którzy niedługo ruszają w trasę koncertową .
9. Live Kraków Festival
Kraków Live Festival to wielkie święto dla fanów muzyki i zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Krakowie. W tym roku wystąpiła intrygująca Sia , Massive Attack i Young Fathers czy Rosin Murphy.

Kraków Live Festival to nie tylko dwa dni na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego - codziennie, w ramach karnetu festiwalowego, można było odwiedzać najważniejsze instytucje kulturalne w Krakowie oraz brać udział w imprezach klubowych czy specjalnych wydarzeniach towarzyszących.