Pierwsza wystawa Fridy Kahlo w Polsce. Już w tym roku w Poznaniu
Frida Kahlo - dla jednych ikona feminizmu, dla innych wzorowa komunistka, ale przede wszystkim - wspaniała artystka z tragicznym życiorysem. Obrazy najsłynniejszej meksykańskiej malarki będzie można zobaczyć od 28 września na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Prawdopodobnie zostałaby lekarką, a nie malarką, gdyby nie poważny wypadek samochodowy. Miała 18 lat, uszkodzony kręgosłup i liczne złamania. Przykuta do łóżka postanowiła zacząć malować.
Frida Kahlo i obrazy bólem malowane [PRZEGLĄD]
To, co było tylko sposobem na zabicie nudy, szybko stało się jej największą pasją. Zrezygnowała więc ze szkoły medycznej i rzuciła się w wir tworzenia. Tak narodziła się Frida-malarka. Zaczęła od autoportretów i właściwie nigdy się od nich nie uwolniła.
Maluję siebie, bo jestem samotna. Jestem tematem, który znam najlepiej
Przez całe życie malowała w zasadzie to samo ujęcie - twarz pozbawioną cienia uśmiechu, smutne spojrzenie i zrośnięte brwi, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. A to wszystko w intensywnych barwach, tak dla niepoznaki.
Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst". Co na niej zobaczymy?

Sztuka jest kobietą, czyli czy rozpoznajesz prace najbardziej znanych artystek? [QUIZ]
Za pomocą pędzla opowiadała o bólu i cierpieniu, którymi naznaczone było jej życie.
Chcę, by ludzie patrzący na moje obrazy mogli poczuć ból, którego doświadczam
Do końca życia nie mogła pozbyć się nawrotów bólu pourazowego, z powodu wypadku i przebytego w dzieciństwie polio miała zdeformowane ciało, cierpiała na depresję i miała skłonności samobójcze. Bardzo pragnęła być matką, ale podczas wypadku stalowy pręt przebił jej podbrzusze i macicę. Trzy razy zachodziła w ciążę i trzy razy poroniła.
Jej twórczość określa się czasami jako sztukę naiwną, często jako surrealizm, ale ona odżegnywała się od tych wpływów. Zawsze mocno widoczna była jej fascynacja rdzenną meksykańską sztuką ludową.
Najsłynniejsze obrazy świata. Czy wiesz, kto je namalował? [QUIZ]

"Przywłaszczyły" ją sobie feministki, szczególnie amerykańskie. Podobało im się to, jak przedstawiała w swojej sztuce kobiecość, że podkreślała ją u siebie i że nie dała się ograniczać swojemu niedoskonałemu, okaleczonemu ciału. Frida nie wstydziła się również swojego biseksualizmu. Była silną i niezależną kobietą, chociaż tak bardzo cierpiącą. Nie ukrywała też swoich rewolucyjnych poglądów politycznych - oczarowała ją ideologia komunizmu. Podobno nawet twierdziła, że urodziła się w 1910 roku, czyli w roku wybuchu meksykańskiej rewolucji. Jednak za oficjalną datę jej urodzin podaje się rok 1907.
Quiz dla ambitnych. Czy rzeczywiście tak dobrze znasz się na malarstwie? [QUIZ]
Przez większość życia była związana ze znanym meksykańskim twórcą murali i również zdeklarowanym komunistą, Diego Riverą. Było to małżeństwo bardzo burzliwe, pełne namiętności i awantur. Kilkakrotnie się rozstawali, ale zawsze do siebie wracali. Oboje zaliczyli po drodze wiele romansów, Frida - m. in. z Josephine Baker (co ciekawe, Diego nie miał nic przeciwko flirtom żony z kobietami, ale o kochanków był zazdrosny) i z Lwem Trockim. Związek z tym ostatnim tylko wzmocnił u niej komunistyczne zapędy.

Pozostawiła po sobie około 200 prac, głównie autoportretów. Pomimo doraźnych sukcesów - wystaw w Paryżu i Nowym Jorku oraz kupieniu przez Luwr jej obrazu "The Frame" - Frida Kahlo żyła w cieniu Rivery, była żoną u boku bardziej znanego męża. Dopiero początek lat 80. przyniósł nową falę zainteresowania jej malarstwem i sztuką meksykańską w ogóle (dzięki nowo powstałemu nurtowi neomeksykańskiemu). W Europie i nie tylko zaczęto organizować wystawy prac Kahlo, wielki sukces odniósł film "Frida, naturaleza viva", a jej biografia stała się światowym bestsellerem. Od tej pory fascynacja sztuką Meksykanki nie ustaje. Niektórzy twierdzą, że trochę na wyrost, że gdyby nie jej życiorys, burzliwy związek z Riverą i rewolucyjne poglądy, twórczość Fridy Kahlo przeszłaby bez większego echa. Fanami jej talentu byli jednak na pewno Pablo Picasso i Wassily Kandinsky.
Najsłynniejsze obrazy świata. Czy wiesz, kto je namalował? [QUIZ]
Szerszej publiczności postać Kahlo znana jest głównie za sprawą filmu "Frida" z 2002 roku z Salmą Hayek w roli tytułowej i z Alfredem Moliną wcielającym się w postać Diego Rivery.

Jak zapowiadają organizatorzy wystawy w Centrum Kultury Zamek:
Będzie to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja dzieł artystki w Polsce. Pokażemy na niej również: obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych, oraz Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst". Co na niej zobaczymy?
Wystawa potrwa od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018.