Muzeum Rytmu. Kolejny zwiastun Roku Awangardy w Polsce
?Muzeum Rytmu? to wystawa eksplorująca kluczowe dla modernizmu pojęcie rytmu.
Piątek (25 listopada), godz. 18. Muzeum Sztuki, ul. Więckowskiego 36
Przyszłoroczny Rok Awangardy zwiastują dwie wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Są one forpocztą dla głównych obchodów. Pierwszą „Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności” otworzono 18 listopada. Jej kuratorka Katarzyna Słoboda stawiała pytania o cielesne i ruchowe doświadczenia nowoczesności.

Druga „Muzeum Rytmu” podejmuje próbę analizy nowoczesności poprzez rytm jako sposób organizowania czasu i przestrzeni. Jej kuratorami są: Natasha Ginwala i Daniel Muzyczuk.
Współczesne potwory
Muzeum Rytmu to projekt zainicjowany przez Natashę Ginwalę, która zrealizowała go na zaproszenie Anselma Frankego w ramach Biennale Modern Monsters / Death and Life of Fiction zorganizowanego w Taipei w 2012 roku. W Łodzi Ginwala zwiera szyki z kuratorem Danielem Muzyczukiem, prezentując rozszerzoną wersję projektu. Ich wspólne dzieło zestawia sztukę współczesną i nowoczesną z badaniami etnograficznymi, kinem, muzyką oraz instrumentarium naukowym. Są efektem badań postrzegających sztukę jako jeden ze środków realizowania ideologii rytmu.
Prawo do miasta
Punktem wyjścia dla kuratorów ekspozycji były pisma Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Nie bez znaczenia była także myśl Henriego Lefebvre’a, marksistowskiego filozofa i socjologa, twórcy pojęcia „prawa do miasta”, który w zbiorze swoich esejów „Rhythmanalysis” opisał wpływ rytmów w przestrzeni miejskiej na jej użytkowników.
Doświadczenie rytmu
Na ekspozycji pokazane będą przedmioty, filmy i dokumenty związane z historią rozwoju sposobów mierzenia czasu, narzędziami do monitorowania pracy, choreografią i muzyką, które od wieków pozwalają człowiekowi doświadczać coraz bardziej złożonych rytmów. Temat przewodni wystawy znajdzie swoje odzwierciedlenie również w architekturze ekspozycji, która, narzucając odbiorcom kierunek ruchu, kreować będzie określony rytm zwiedzania.
Na wystawie zobaczyć można prace m.in. Ericka Beltrána, Juana Downeya, Kena Jacobsa, Lawrence’a Abu Hamdana, czy Ericki Beckman.
Udział w wernisażu jest bezpłatny. Wystawę będzie można zwiedzać do 5 marca 2017 roku.

Rok awangardy
Muzeum Sztuki w Łodzi planuje serię wystaw podejmujących próbę rewizji dotychczasowych ujęć spuścizny awangardowej. „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie natury” podejmie kwestie wpływu ekologicznego myślenia na ruchy awangardowe. „Enrico Prampolini i teatr mechanicznych konstrukcji. Futuryzm i scenotechnika polskiej awangardy” wyeksponuje związki między włoskim futuryzmem a rodzimymi eksperymentami scenograficznymi. „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” opisze awangardowy pejzaż Polski międzywojennej. Projekt „Organizatorzy życia. De Stijl i projektowanie awangardowe w Polsce” skupi się na międzynarodowych kontekstach, w jakich kształtowała się nowoczesna polska architektura.