Polecamy 7 wyjątkowych bibliotek na zimę
Żadna inna pora roku nie służy tak nadrabianiu literackich zaległości jak jesień i zima. Wieczory są długie i zimne, co nie sprzyja aktywnościom w plenerze. To doskonały czas, żeby wybrać się do biblioteki i spędzić długie godziny w otoczeniu książek. Przedstawiamy wyjątkowe biblioteki w Polsce, które tej zimy warto odwiedzić.
CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKA AKADEMICKA
KATOWICE
Tutaj dobra literatura idzie w parze z dobrą architekturą. CINiBA jest biblioteką wspólną dla dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego – ale gromadzone i udostępniane są tam nie tylko zbiory naukowe, ale również wszystkie typy dokumentów. To, co na pierwszy rzut robi największe wrażenie, to projekt budynku, za który odpowiedzialne jest koszalińskie studio HS99.

Panuje tam minimalizm i surowość, jednak wnętrze jest bardzo przestrzenne i można się w nim zatracić.
* Katowice, ul. Bankowa 11a
BIBLIOTEKA GRAFIT
WROCŁAW
Coraz bardziej popularne jest łączenie literatury z multimediami. Po mistrzowsku połączyła to Biblioteka Grafit we Wrocławiu, która została otwarta w niedoszłym centrum biznesowym – Hali Grafit.

Książki, czasopisma, filmy DVD, audiobooki i gry komputerowe – to czeka na odwiedzających bibliotekę, która w 2017 roku organizuje międzynarodowy Kongres Bibliotekarzy.
Wrocław, ul. Namysłowska 8
GALERIA KSIĄŻKI
OŚWIĘCIM
Sala kinowa, bawialnia dla dzieci, sala konferencyjna i regały zapełnione książkami – to Galeria Książki w Oświęcimiu. To połączenie przestrzeni edukacyjnej z rekreacyjną, próba dotarcia z książką do mieszkańców i przekonania ich, że warto spędzać czas w bibliotece. Nie bez przyczyny znalazła się na liście najlepszych nowych bibliotek serwisu World Architecture News.
Oświęcim, ul. Nojego 2b
BIBLIOTEKA EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI
GDAŃSK
Jak nazwa wskazuje, biblioteka o charakterze naukowym, mieści się w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W przestrzennej, utrzymanej w ciepłych brązach bibliotece można się szybko wyciszyć i poczuć jak w domu.

Regały z książkami ustawione są na kilku piętrach, a przez ogromne okna można patrzeć na to, co dzieje się na parterze ECS. Poza książkami i czasopismami naukowymi w zbiorach są książki drugoobiegowe i emigracyjne, a także zbiory multimedialne.
Gdańsk, plac Solidarności 1
STACJA KULTURY
RUMIA
Stacja Kultury w Rumi, mieście na Pomorzu, które z Redą i Wejherowem tworzą „małe Trójmiasto kaszubskie”, jest wyjątkowa z kilku względów. Pierwszym jest lokalizacja – czyli dworzec kolejowy, drugim: nowoczesna przestrzeń, która systematycznie gromadzi laury dla najciekawszego projektu i została uznana za Najpiękniejszą Bibliotekę na Świecie w konkursie Library Interior Design Awards.

Przestrzeń utrzymana w czerwieni, czerni i bieli sprzyja kreatywności i jest bardzo funkcjonalna. To estetyczna biblioteka na miarę XXI wieku.
Rumia, ul. Starowiejska 2
CZARNY BÓR
CZARNY BÓR NA DOLNYM ŚLĄSKU
Ta biblioteka jest dowodem na to, że nie tylko wielkie miasta, ale też mniejsze miejscowości i wsie mogą mieć piękne budynki znane w całym kraju. Bibliotekę w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku zaprojektowała wrocławska ISBA Grupa Projektowa. Przeszklony cokół, drewniana attyka i surowa dwudzielna przestrzeń – to pomysł dla Czarnego Boru. Ponieważ biblioteka działa jako gminne centrum kultury i miejsce spotkań, stawia na prostotę i funkcjonalność.
Czarny Bór, ul. Sportowa 43
BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA
WARSZAWA
To miejsce przyjemne zarówno wiosną i latem, gdy miasto i dach biblioteki się zielenią, ale także przyjazne jesienią i zimą. BUW to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników spokoju i literatury.

Biblioteka jest świątynią wiedzy, dosłownie i w przenośni, i jedyną uniwersytecką kindloteką na Starym Kontynencie, wyposażoną w 200 czytników Kindle przekazanych przez Amazon.
Warszawa, ul. Dobra 56/66