Równanie proste, wynik całkiem nieoczywisty, czyli Festiwal ,,3X3"
Druga edycja nietypowego wydarzenia, w którym muzyka barokowa spotyka się ze współczesną. W piątek, 28 października rozpoczyna się ?Festiwal 3x3? - wystąpią Jakub Jakowicz, Agata Zubel, Gaba Kulka i gospodarz koncertów orkiestra Arte dei Suonatori.
„Festiwal 3x3 to wielki zderzacz muzycznych cząsteczek, w którym już po raz drugi przeprowadzane będą kolizje barokowej orkiestry Arte dei Suonatori z najciekawszymi osobowościami polskiej sceny muzycznej. Główną ideą wydarzenia jest współpraca artystów posługujących się różnymi językami muzycznymi, oraz poszukiwanie nowych brzmień i nowych kontekstów dla instrumentów dawnych. Wspólnie z Arte dei Suonatori artyści konfrontować będą Bacha współczesnego i dawnego (Jakub Jakowicz), sprawdzą, czy Mozart i Stockhausen są antymaterią (Agata Zubel), oraz wzbogacą mieszankę gatunków o niebezpieczne barokowe składniki (Gaba Kulka)” – piszą w zaproszeniu na festiwal organizatorzy.
ARTE DEI SUONATORI
To prawdziwa instytucja na międzynarodowej scenie muzycznej. W repertuarze orkiestry znajduje się ponad 600 kompozycji powstałych od chwili wykształcenia się barokowej muzyki do początków romantyzmu, aż po utwory współcześnie dedykowane orkiestrze. W swojej dyskografii Arte dei Suonatori ma kilkanaście albumów, wiele z nich wyróżnionych nagrodami.
Orkiestra wielokrotnie gościła w prestiżowych salach koncertowych, rozgłośniach radiowych, zapraszana była na ważne uroczystości (m.in. koncerty otwierające prezydencję Polski w Unii Europejskiej). To jedna z tych orkiestr, które muzyki dawnej nie traktują jako eksponatu muzealnego, dla których muzyka dawna to nie kąpiel w formalinie, lecz w żywym ogniu. Jak przyznają sami muzycy, choć instrumentarium i repertuar mają barokowy, choć barokiem mają wypełnione głowy, to tak naprawdę barok jest dla nich punktem wyjścia do poszukiwań, eksperymentów, przygód. – Nie zawsze podejmujemy decyzję, kierując się gustami naszej publiczności. Czasami ważny jest eksperyment dla nas samych. Sprawdzenie, czy tego rodzaju odejścia od głównego nurtu przyniosą nam wartość dodaną – mówił kilka lat temu w wywiadzie z „Wyborczą” Aureliusz Goliński, lider i współzałożyciel orkiestry.
To już druga edycja Festiwalu 3X3. W ubiegłym roku wraz z orkiestrą wystąpili Marcin Masecki, Czesław Mozil i DJ Lenar. Tym razem znów będzie to trójka artystów.
AGATA ZUBEL
Zubel to artystka niezwykła, wymykająca się łatwemu opisowi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia kompozytorskie oraz wokalne. Nauki pobierała również w Conservatoriuim Hogeschool Enschede w Holandii. Jest stypendystką m.in. ministra kultury, zarządu miasta Wrocławia, Ernst von Siemens Musikstiftung, Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Jest, jak piszą krytycy, „niedościgłą interpretatorką utworów współczesnych. Zajmuje się poszerzaniem możliwości wykonawczych ludzkiego głosu – instrumentu wciąż nie w pełni wykorzystanego – znajduje frajdę w eksperymentach sonorystycznych oraz w zabawie sylabami i głoskami”.
JAKUB JAKOWICZ
Skrzypek, solista i kameralista. To – jak czytamy w jego biografii – „muzyk doświadczony, a jednak niechętny bezpiecznym postojom i wciąż będący w drodze. Zwolennik repertuarowych parkourów po muzyce XX wieku i współczesnej, pozwalających zachować świeżość w wykonywaniu klasyki”. To odwołanie do parkouru jest niesłychanie trafne, bo Jakowicz ze swoją wyobraźnią i talentem chętnie szuka dróg nieprzetartych, rozwiązań nieoczywistych, zadań wymagających, które mogą przynieść spektakularny i widowiskowy sukces, ale grożą też bolesnym upadkiem. Ale kto nie ryzykuje, ten nic nie osiąga. Wspólnie z Arte dei Suonatori skrzypek wykona muzykę Bacha.
GABA KULKA
Trzecią artystką festiwalu będzie pianistka, wokalista i autorka piosenek, liryczna i krotochwilna, która swoją muzykę nazywa popem progresywnym. Kulka, podobnie jak Zubel czy Jakowicz, też szuka w sztuce rozwiązań nieoczywistych, intrygujących i oryginalnych. Pozwalają jej na to talent i erudycja – lista artystów, z którymi współpracowała, jest absolutnie niezwykła, od Jana Młynarskiego przez Marylę Rodowicz, Hey, po zespół Baaba. Jak sama mówi, tworzenie „czegoś, co jest piękne albo harmonijne, albo co jest szczerym wyrazem jakiegoś uczucia, to radykalny akt niezgody na teraźniejszość”.
PROGRAM FESTIWALU
Jakub Jakowicz
- * 28 października, godz. 20. Warszawa, Teatr Studio, pl. Defilad 1.
- * 30 października, godz. 19. Poznań, CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82. Bilety: 33, 40 zł
Agata Zubel
- * 25 listopada, godz. 19. Warszawa, Teatr Studio. Bilety: 29 zł
Gaba Kulka
- * 6 grudnia, godz. 19.30. Gorzów Wielkopolski, Jazz Klub Pod Filarami, ul. Władysława Jagiełły 7.
- * 7 grudnia, godz. 20. Warszawa, Teatr Studio. Bilety: 33, 40 zł