Sztuczny Fiołek ma głos i wystawę w Pasażu
Nie wiadomo, jak się nazywa. Nawet nagrać się nie pozwoli. Jego prace trafiły do "aresztu" i na łamy "Dużego Formatu", a od dziś będzie je można oglądać w galerii Pasaż.
Na Facebooku ma prawie 200 tys. fanów. On sam swoich prac nie nazywa sztuką, ale fachowcy mają na jego temat wyrobione zdanie. – Sztuczne Fiołki to fenomen nie tylko internetu i mediów społecznościowych, ale też inteligentna i zabawna sztuka współczesna, która porwała już miliony Polaków. Klucz do zrozumienia tego wyjątkowego zjawiska tkwi w tym, że autorzy memów czy obrazków potrafią błyskotliwie zespolić bogatą tradycję zachodniego malarstwa z wątkami współczesnymi. Obrazy wielkich mistrzów trącą myszką, ale dzięki inteligentnym, niekiedy bezczelnym, ale zawsze trafnym komentarzom nabierają nowego i aktualnego znaczenia – mówi Piotr Zdybał, historyk sztuki, kurator, doktorant w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, wykładowca na UPJPII w Krakowie.

Najbardziej popularne memy
Kim jest autor Sztucznych Fiołków, którego memy będziemy od dziś mogli oglądać w Pasażu? Wiadomo że: jest nauczycielem angielskiego, z pochodzenia białostoczaninem, ale być może mieszka w Warszawie, trzy lata studiował w Stanach, ma lewicowe poglądy, jest inteligentny, złośliwy, dla niektórych nawet obrazoburczy.

Najbardziej popularne memy? Sztuczny Fiołek twierdzi, że sporo fanów zdobył ten, w którym lunatyczka wychodzi w nocy z domu i mówi: „Czipsy”. „Może dlatego, że niósł uniwersalną prawdę – w końcu każdy czasem ma ochotę o północy wyjść po colę i czipsy” – zastanawiał się w wywiadzie. Nie mniej popularny był ten stworzony na bazie obrazu angielskiego malarza Joshuy Reynoldsa (1723-1792) z wyszywającymi kobietami. Jedna z nich pyta: „No i co mu tam wyszywasz na tym tamburynku?”. Druga na to: „Zmarnowałeś mi życie, chuju, i takie tam”.

Aresztowanie
Memy Sztucznego Fiolka potrafią zdenerwować. Kiedy w Częstochowie pokazano m.in. pracę, w której Chrystus z mozaiki w Rawennie dosadnie komentuje pseudokatolicyzm (czytaj: wynaturzenia polityczno-religijne, które z prawdziwą wiarą nie mają nic wspólnego), mem wyrzucono z festiwalu sztuk wizualnych ART.eria.

– Mam nadzieję, że Sztuczny Fiołek pojawi się na wystawie, ale jeśli przyjedzie do Krakowa, to na pewno incognito. Namówienie go na tę krakowską wystawę nie było łatwe. Połowę memów wybrał sam, resztę my. Ponieważ on wciąż tworzy nowe, być może na trwającej do stycznia wystawie będą pojawiały się kolejne – mówi Iza Chyłek, inicjatorka wystawy i współwłaścicielka Pasażu. Część prac pokazywanych w galerii będzie można kupić.
GALERIA PASAŻ
Mieści się w Pasażu Bielaka przy Rynku Głównym. Wcześniej w tej samej galerii swoje prace pokazała Marta Frej.
Wernisaż otwierający wystawę odbędzie się 14 października 2016 o godzinie 19 i będzie połączony z afterparty, podczas którego przy dźwiękach muzyki serwowanej przez krakowskich DJ-ów będzie można podziwiać wyselekcjonowane Fiołki.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2017, przez ten czas będzie jej towarzyszyć szereg wydarzeń związanych ze sztuką i kulturą – między innymi prelekcja dotycząca oryginalnych obrazów, na bazie których powstają Sztuczne Fiołki, oraz warsztaty, podczas których samemu można będzie stworzyć własnego Fiołka.