Spotkania, spacery, wydarzenia, pokazy
Niedzielny spacer teatralny z Joanną Szczepkowską, spotkania dla pasjonatów fotografii w DSH, oglądanie filmu z psem w Nowym Teatrze lub dokumentu w Zachęcie, oraz debata w Austriackim Forum Kultury. Oto nasze propozycje na spędzenie czasu.
SPACEROWNIK TEATRALNY
NIEDZIELA, godz. 12.15, pl. Teatralny 3
W niedzielę odbędzie się czwarta edycja projektu „Spacerownik teatralny”. Joanna Szczepkowska poprowadzi uczestników śladami swoich młodzieńczych teatralnych fascynacji. Zobaczymy, gdzie po raz pierwszy ujrzała scenę, kurtynę i teatralną salę, gdzie debiutowała. Orientacyjny czas spaceru to maksymalnie 1,5 godz.
Wstęp wolny
WARSZTATY KOCHAM FOTOGRAFIĘ
NIEDZIELA, godz. 14-18, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Wydarzenia towarzyszące wystawie „Kocham fotografię. Portret epoki w obiektywie Stanisława Kazimierza Kossakowskiego”. W godz. 14-15.30 – spotkanie kuratorskie „W atelier Wojtkuszki” o zdjęciach i kryjących się za nimi ciekawostkach, pałacu w Wojtkuszkach i warszawskiej siedzibie Kossakowskich przy Nowym Świecie. O autorze fotografii i rodzinie Kossakowskich opowiedzą kuratorzy wystawy: Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH) i Mateusz Klempert (Archiwum Cyfrowe Wojtkuszki).
W godz. 16-17.30 – spotkanie „Radość fotografowania”, którego goście: Adam Mazur (magazyn „Szum”), Paweł Szanajca-Kossakowski (fundacja Kossakowskiego) i Krzysztof Wójcik (Agencja FORUM), znakomici fotograficy – będą rozmawiać o pasji fotografowania i walorach artystycznych zbioru.
Kolekcja zdjęć Stanisława Kazimierza Kossakowskiego to coś więcej niż zapisana na kliszach uroda nieistniejącego już świata, krajobrazów, wysmakowanej architektury, wnętrz, detali i strojów.
Wstęp wolny

ZOBACZ ZE SWOIM PSEM
NIEDZIELA, godz. 15, Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16
Obejrzyj „Serce psa” razem ze swoim czworonogiem. Film Laurie Anderson, nowojorskiej artystki i performerki, jest medytacyjną, pełną muzyki, pejzaży i snów podróżą. Autorka dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami.

Przed seansem, na dziedzińcu, odbędzie się spotkanie z podopiecznymi i wolontariuszami schroniska Na Paluchu. Będzie okazja poznać czekające na dom psiaki, dowiedzieć się, jak wygląda adopcja, oraz w jaki sposób pomóc schronisku.
Warunki będą kameralne, a atmosfera wyjątkowa. Żeby psy nie siedziały na betonie, weźcie dla nich kocyk. Bilety: 15 zł. Obowiązuje rezerwacja: bow @ nowyteatr. org, tel. 379 33 33.
PROJEKCJE W ZACHĘCIE
WTOREK, godz. 18, Galeria Zachęta, pl. Małachowskiego 3 (wejście od ul. Burschego)
Wystawie „Bogactwo” towarzyszą pokazy filmów dokumentalnych, poruszających problem kontrastów ekonomicznych i społecznych w Stanach Zjednoczonych i Rosji. We wtorek zobaczymy dwa tytuły: „Born Rich” w reż. Jamiego Johnsona (USA, 2003 r., 75 min), film dziedzica fortuny firmy Johnson & Johnson. Jest on portretem rówieśników reżysera – dziesięciorga dzieci właścicieli największych firm w USA, kontrolujących około 40 procent rynku. Wśród nich m.in. rodzina Newhouse’ów, Georgina Bloomberg czy Ivanka Trump. Jamie Johnson jako zaufana osoba z tego kręgu może swobodnie przyglądać się życiu bohaterów z bliska. Film pokazuje ich wzajemne relacje, sposoby spędzania czasu i zwyczaje. Projekcja w oryginalnej wersji językowej. Potem zobaczymy film „Nierówność dla wszystkich” w reż. Jacoba Kornblutha (USA, 2013 r., 89 min) to obraz poświęcony przepaści ekonomicznej pomiędzy najbogatszą a najbiedniejszą częścią społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych, będącej jednym z największych problemów społecznych tego kraju. Jego bohaterem jest Robert Reich, były sekretarz stanu do spraw pracy w administracji Clintona, profesor uniwersytetu w Berkeley, doradca prezydentów Forda i Cartera. Dokument to wciągająca, pełna anegdot opowieść, która jednak nie napawa optymizmem. Pokaz w wersji oryginalnej z napisami w języku angielskim, oraz dla osób z dysfunkcją słuchu.
Wstęp wolny

DEBATA
ŚRODA, godz. 18, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
„Samokrytyka z importu. Po co Polakom Jelinek, Bernhard i inni gniewni Austriacy?” to tytuł debaty prowadzonej przez Adama Lipszyca, w której wezmą udział Beata Stasińska, Andrzej Leder, Artur Pełka i Jan Sowa.
Wstęp wolny