Filharmonia Narodowa rozpoczyna nowy sezon. Podpowiadamy, na co się wybrać.
Symfonią ?Kwiaty polskie?, którą Mieczysław Weinberg skomponował na podstawie poematu dygresyjnego Juliana Tuwima, Filharmonia Narodowa rozpocznie w piątek 30 września nowy sezon artystyczny.
Filharmonia zaprosiła w tym sezonie znanych i cenionych pianistów. Już
7 października wystąpi Yundi, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 roku, który niedawno nagrał kolejną płytę z dziełami Chopina. Usłyszymy także Kate Liu, Marca-Andre Hamelina, wybitnego Kanadyjczyka (nie spokrewnionego jednak z Charlesem Richardem-Hamelinem, ulubieńcem ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego), w którego interpretacji usłyszymy II Koncert fortepianowy B-dur Johannesa Brahmsa (9 i 10 grudnia). Z recitalem pojawi się uwielbiany w Warszawie Grigorij Sokołow (27 listopada).

Zaproszono też wschodzące gwiazdy batuty. Pierwsza z nich to 26-letni Lorenzo Viotti, zwycięzca Konkursu Dyrygenckiego działającego przy Festiwalu w Salzburgu, który w tym roku prowadził już koncerty z orkiestrami Concertgebouw i Wiener Symphoniker (4 marca 2017 r.). Druga postać to Gergely Madaras, dyrektor muzyczny Orchestre Dijon Bourgogne, który regularnie koncertuje z zespołami BBC (24 lutego 2017 r.).
ORKIESTRY ŚWIATA
Sporo ciekawych propozycji ma również lubiany przez melomanów cykl „Orkiestry świata”. Wystąpi Hungarian National Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Zoltana Kocisa. W programie – muzyka węgierska (Kodaly, Liszt, Bartok). David Ball wykona I Koncert fortepianowy Ferenca Liszta (23 listopada 2016 r.).
Dla warszawiaków zagra także Czech Philharmonic pod batutą wytrawnego dyrygenta Jiriego Belohlavka, który przedstawi interpretację IV Symfonii Bohuslava Martinu (16 marca 2017 r.). Z Czechami wystąpi wirtuoz skrzypiec Nikołaj Znajder z Koncertem A-dur Mozarta, z kolei z Taiwan Philharmonic zagra nieznany w Polsce, a mocno promowany na świecie skrzypek Ray Chen z ciekawą propozycją w postaci II Koncertu skrzypcowego g-moll Sergiusza Prokofiewa (21 marca 2017 r.).
MUZYKA DAWNA I WIELCY ŚPIEWACY
W nowym sezonie odbędzie się też pięć koncertów muzyki dawnej. To niewiele, ale koncerty są atrakcyjne, biorąc pod uwagę, że usłyszymy m.in. Huelgas Emsemble pod dyrekcją Paula Van Nevela, Amsterdam Baroque Orchestra and Choir Tona Koopmana i Concerto Köln z wszystkimi Koncertami Brandenburskimi Johanna Sebastiana Bacha.
Przyjadą wielcy śpiewacy. Tenor Christoph Pregardien zaprezentuje pieśni Schuberta w instrumentacjach innych kompozytorów (3 i 4 lutego 2017), a Weselina Kasarowa wykona partię mezzosopranową w „Das klagende Lied” Gustava Mahlera na zakończenie sezonu 2 i 3 czerwca.
OTWARCIE SEZONU
A na otwarcie nowego sezonu, które już w piątek, 30 września, Jacek Kaspszyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, wybrał VIII Symfonię „Kwiaty polskie” Mieczysława Weinberga (w programie też zbiór pieśni „Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit” Gustava Mahlera). Zdaniem Kaspszyka, który nagrał już na płycie IV Symfonię i Koncert skrzypcowy Weinberga, istotną sprawą jest częste wykonywanie tego kompozytora w Polsce i podkreślanie, że jest to rodzimy kompozytor, który wprawdzie wyemigrował do Rosji, uciekając przed hitlerowcami, ale urodził się i kształcił w Warszawie. I do końca swoich dni uważał się za Polaka.