Pantomima porusza obchodząc jubileusz
Powstała we Wrocławiu i do dziś jest teatrem jedynym w swoim rodzaju. To Pantomima - dzieło Henryka Tomaszewskiego, którego spuścizna jest starannie pielęgnowana. Teraz teatr obchodzi jubileusz pod hasłem "Pantomima porusza"
– Tomaszewski jak nikt potrafił fenomenalnie malować mimami sceny zbiorowe, komponować opowieści o stanach emocjonalnych jednostki. Czerpiąc z literatury, mitów, kultury, mówić ekspresją ruchu o człowieku – mówił w wywiadzie Zbigniew Szymczyk na początku obchodów 60-lecia istnienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy.


W niedzielę na Scenie na Świebodzkim zacznie się jubileuszowy, ośmiodniowy przegląd „Pantomima porusza!”. To hasło towarzyszy obchodom już kolejny, drugi sezon.
Teraz w programie znalazły się premiery zrealizowane w 60. sezonie artystycznym Pantomimy, w tym „Hydrokosmos” Konrada Dworakowskiego (niedziela godz. 17), „Batory trans” Martyny Majewskiej (poniedziałek godz. 19) czy w kolejnych dniach „Bachantki” Maćko Prusaka i „Pustka. Pustynia. Nic” Leszka Bzdyla. W środę ten ostatni zaproponuje wykład-performance „Leszek Bzdyl: Tomaszewski – przyczynek do remiksu” (godz. 21).
Po spektaklu „Hydrokosmos” zaplanowano warsztaty „Jak ryba w wodzie”, które poprowadzi dramaturżka Marta Giergielewicz (zapisy: Anna Paluch a.paluch@pantomima.wroc.pl).
Odbędzie się też projekcja nagranych „Tragicznych gier”, przestawienia Henryka Tomaszewskiego (poniedziałek godz. 19). – Tak jak Marceau i Decroux budowali pantomimę na swym męskim ciele, tak Tomaszewski dramaturgicznie oparł się na damsko-męskim konflikcie, napięciu – mówi o metodzie mistrza dyrektor Zbigniew Szymczyk.
Karnety umożliwiające wejście na wszystkie przedstawienia i wydarzenia towarzyszące 60 zł. Bilety 30 – 15 zł.