Proza, czyli wrocławska literatura ma dom. Weekend otwarcia
Istnieje od stycznia, działa od marca, we wrześniu się otwiera. Wrocławski Dom Literatury zaprasza mieszkańców na spotkania z pisarzami.
Proza to klub Wrocławskiego Domu Literatury, najmłodszej miejskiej instytucji, która ma promować czytelnictwo, integrować wrocławskie środowisko literackie i wspierać lokalnych autorów.
Mieści się w Przejściu Garncarskim, gdzie wcześniej działo Biuro Literackie.
– Choć od kilku miesięcy odbywają się u nas już spotkania i koncerty, postanowiliśmy zaczekać z oficjalną inauguracją do zakończenia wakacji – tłumaczy dyrektor WDL, prof. Andrzej Zawada. – Chcielibyśmy, aby biło tu literackie serce miasta. Aby czytelnicy wiedzieli, że właśnie tu odbywają się spotkania, dyskusje, debaty i warsztaty. Zamierzamy też organizować spacery literackie po Wrocławiu.

Weekend otwarcia zacznie się od uczty i nie jest to metafora. Na dzień dobry czytelnicy zostaną przywitani śniadaniem w formie bufetu, na które złożą się potrawy inspirowane daniami opisanymi w literaturze.
W menu znalazły się potrawy o nazwach „tajemniczy ogród”, „kryminalna jajecznica”, „poranek w Nawłoci”, „półmisek Sędziego”, „nie zawsze musi być kawior”, „malinowy chruśniak”, „kochajmy się” czy „deser Bilbo Bagginsa”.
Co kryje się pod nimi, okaże się podczas degustacji. To jedyne płatne wydarzenie, wstęp kosztuje 39 zł.

Pozostałą część weekendu wypełnią spotkania z literatami, z których większość poprowadzi redaktor Michał Nogaś z radiowej Trójki.
Wśród gości Filip Springer, który przyjedzie ze swoją świeżo wydaną książką „Miasto Archipelag”, w której przemierza byłe miasta wojewódzkie.
Pojawi się też Elżbieta Cherezińska, autorka opowieści „Harda” o Świętosławie, córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego. Obecna na Weekendzie Otwarcia będzie też Anna Janko, której „Mała zagłada” znalazła się w finale tegorocznej nagrody Angelus.
Nie zabraknie też spotkań z poetami i poetkami, m.in. z laureatką Silesiusa za debiut Aldoną Kopkiewicz. W programie znalazło się również spotkanie poświęcone twórczości Tadeusza Różewicza.
––––––––––
Więcej szczegółów na domliteratury.wroc.pl
WROCŁAWSKI DOM LITERATURY – WEEKEND OTWARCIA
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2
PROGRAM
17 września (sobota)
11 – śniadanie literackie
15 – spotkanie z Piotrem Siemionem prowadzi Stanisław Bereś
17 – spotkanie z Arturem Andrusem prowadzi Michał Nogaś
19 – spotkanie z Elżbietą Cherezińską prowadzi Michał Nogaś
20.30 – spotkanie z Magdaleną Parys prowadzi Michał Nogaś
18 września (niedziela)
15 – „Wokół Różewicza”: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz,
prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzi Tatiana Drzycimska
17 – spotkanie z Anną Janko prowadzi Michał Nogaś
19 – spotkanie z Filipem Springerem prowadzi Michał Nogaś
20.30 – Wieczór poetycki: Klara Nowakowska, Aldona Kopkiewicz, Mirosława Szychowiak, Radosław Wiśniewski, Przemysław Witkowski, prowadzeni Karol Maliszewski