Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Warsztaty, instalacja "Las głosów" i film o raperce z Afganistanu
Festiwal Skrzyżowanie Kultur od 24 września do 1 października będzie się odbywał w namiocie przed Pałacem Kultury.
O tegorocznej edycji festiwalu rozmawiamy z dyrektor Marią Pomianowską
Polecamy wykłady, warsztaty i instalację towarzyszącą festiwalowi:
MUZYCZNE PODRÓŻE Z CATAPLUFEM
Fascynują go wszystkie dźwięki. Catapluf powstał w 2013 roku na zamówienie EFG London Jazz Festival. Stworzył go Adriano Adewale, brazylijsko-angielski multiinstrumentalista i kompozytor specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych. „Muzyczna podróż z Cataplufem” to warsztat skierowany do rodzin i dzieci w wieku około 5-7 lat. Pojawiają się w nim elementy muzyki ze wszystkich zakątków świata: samba, jazz czy muzyka klezmerska. Świetnie sprawdza się zarówno na festiwalach, jak i w salach koncertowych czy szkołach. Duży udział w kształcie podróży Cataplufa ma publiczność, która wraz z nim odkrywa coraz to nowe dźwięki.
* 26 września, godz. 11. Wstęp wolny.
HAITAŃSKIE VOODOO BEZ TAJEMNIC
Wykład towarzyszący występowi haitańskiej grupy Chouk Bwa Libete (Korzenie drzewa wolności) ma na celu przybliżenie tej afrochrześcijańskiej religii na Karaibach. Profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego, antropolog Leszek Kolankiewicz i romanista Józef Kwaterko, opowiedzą o źródłach vodou obecnych od czasów niewolnictwa w pamięci o Afryce, ojczyźnie przodków Haitańczyków. Przybliżą też zagadnienie tańca, śpiewu, rytuałów oraz malarstwa vodou. Wszystkie te aspekty życia głęboko przenikają duchowość i świat wyobraźni ludzi na Haiti.
* 27 września, godz. 19. Wstęp wolny.
FILM O RAPERCE Z AFGANISTANU
Pokaz filmu o młodej utalentowanej raperce, której ojcem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, ale Sonita nabrała lęku przed ślubem. „Sonita” to film produkcji irańsko-niemiecko-szwajcarskiej z 2015 r.
* 28 września, godz. 19. Wstęp wolny.
INSTALACJA „LAS GŁOSÓW”
Po raz pierwszy w historii festiwalowi towarzyszyć będzie projekt artystyczny – instalacja „Las głosów”. – Dzięki temu projektowi możemy w emocjonalny, prawdziwy i intrygujący sposób podkreślić główne przesłanie tegorocznej edycji – mówi dyrektor festiwalu Maria Pomianowska. To muzyczna instalacja-opowieść o ludzkim głosie – jego sile, znaczeniu i oddziaływaniu. Reżyserka Anna Król, muzyk Leski, architekci z Grupy CENTRALA, kuratorka Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz oraz architektka krajobrazu Iga Kołodziej w przedsionku festiwalowego namiotu przy PKiN stworzą przestrzeń wypełnioną zielenią i ludzkim głosem.
* 24 września-1 października. Wstęp wolny.