Wystawa niczym książka
Książka o wielu narracjach z kuratorem w roli redaktora. Tak opisać można wystawę ?Węże, sztylety i płatki róży?, którą możemy oglądać w Bunkrze Sztuki (plac Szczepański 3a).
Jej zadaniem jest ukazanie korespondencji młodych, początkujących z klasykami polskiej ilustracji. – Wystawa „Węże, sztylety i płatki róży” obejmuje prace młodego pokolenia ilustratorów tak, by zbudowały one dialog z wciąż inspirującą współczesnych twórców tradycją polskiej szkoły ilustracji. Wskazuje przy tym na ruch w przeciwnym kierunku, ponownie otwierając zamknięty już rozdział historii tej dziedziny sztuki i konfrontując go z żywą tkanką dzisiejszej ilustracji – wyjaśnia Anna Bargiel, kuratorka. Jak dodaje Bargiel, wystawę można metaforycznie traktować jako książkę. – Jeśli porównać wystawę do publikacji, która posiada własną narrację, z kuratorem w roli redaktora, to „Węże, sztylety i płatki róży” są książką o wielu możliwych narracjach. Mobilna aranżacja wystawy, inspirowana stronami książki, stwarza możliwość dokonywania kolejnych „redakcji” – opowiada Bargiel.
Na wystawie znalazły się prace m.in. Jana Bajtlika, Dominiki Bobulskiej, Katarzyny Boguckiej, Tymka Borowskiego, Bohdana Butenki, Bolesława Chromego, Agaty Dudek, Grupy Maszin (Daniel Gutowski, Mikołaj Tkacz, Jacek Świdziński, Michał Rzecznik), Marty Ignerskiej, Tymka Jezierskiego, Edwarda Krasińskiego, Aleksandry Lampart, Adama Macedońskiego, Aleksandry Niepsuj, Stefana Pappa, Alicji Pismenko, Bianki Rolando, Magdaleny Sawickiej, Franciszki i Stefana Themersonów, Xaverego Deskura Wolskiego i Bartosza Zaskórskiego.
Wernisaż wystawy „Węże, sztylety i płatki róży” w piątek 16 września o godz. 18 w Bunkrze Sztuki. Prace ilustratorów będzie można oglądać od jutra do 11 grudnia