Dwadzieścia dwie twarze Pałacu Kultury. Wystawa na tarasie widokowym PKiN
Śledził go przez cztery lata. Robił zdjęcia lustrzankami, aparatem analogowym i komórką, pokazał w trakcie śnieżycy, upałów, nocą, o wschodzie i zachodzie, z rozmaitej perspektywy. Na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki można obejrzeć wystawę 22 fotografii Sebastiana Czarneckiego ?Pałac w Pałacu?.
Zdjęcia miały wisieć do sierpnia, ale tak się spodobały zwiedzającym, że zarząd PKiN nie zdejmie ich do końca listopada. Sukces wystawy tkwi w prostocie: fotografie nie mają rozbudowanych, historyczno-urbanistycznych opisów, nie próbują odwołać się do emocji, które do dziś budzi socrealistyczny monument, ale pokazać jego zmienność i nie dla każdego dostrzegalne piękno.
Autorem wystawy jest Sebastian Czarnecki, fotograf i artysta współpracujący m.in. z Centrum Nauki „Kopernik” (współautor galerii tematycznej „Mikroświat”) oraz Ikeą. – Sympatia do pałacu mogła wziąć się jeszcze z dzieciństwa, pamiętam, jak chodziłem tam na zajęcia. Mieszkam w centrum, widuję się z pałacem i fotografuję go codziennie. Budynek z różnych perspektyw tworzy inną bryłę, jest bardzo fotogeniczny – tłumaczy Czarnecki.


Na ekspozycję składają się 22 zdjęcia, bohaterem każdego jest PKiN sfotografowany w inny sposób: aparatem analogowym, lustrzanką lub telefonem komórkowym, o różnych porach dnia i roku. Widać go m.in. o zachodzie słońca z perspektywy Metra Centrum, od strony al. Jerozolimskich w trakcie nocnej śnieżycy i upalnego dnia, są różne ujęcia bryły patrząc z poziomu pl. Defilad.


– Nie tak dawno jego wizerunek wyrzucono z czołówki „Wiadomości” i zastąpiono Zamkiem Królewskim, to pokazuje najlepiej, że budynek cały czas budzi skrajne emocje – wspomina Czarnecki. - Ja chcę pomóc go odczarować – przez krótkie opisy podpowiedzieć zwiedzającym, żeby skupili się na jego wyglądzie, docenili niesamowitą architekturę, żeby byli z pałacu dumni.
GALERIA WEWNĘTRZNA
- Taras Widokowy PKiN
- pl. Defilad, wejście od ul. Marszałkowskie j
- Otwarte: pon.-czw. i niedz. godz. 9-20, pt.-sob. godz. 9-23.30.
- Wystawę można oglądać do końca listopada.
- Bilety: 20 zł – normalny, 15 zł – ulgowy.