Warsztaty rowerowe na Placu Zabaw. "Czyścić, smarować, serwisować"
Nauczysz się smarować łańcuch, regulować przerzutki i hamulce. Otwarte warsztaty rowerowe odbywają się co drugą niedzielę na Placu Zabaw. Wstęp wolny
Zajęcia prowadzą mechanicy z serwisu Usługi Rowerowe w kontenerze Dwa Osiem - kawiarni, niewielkiego warsztatu i sklepu rowerowego w jednym. Blaszany i pomalowany na biało kontener stoi tuż przy głównej ścieżce. Jest tu część warsztatowa ze stojakiem, narzędziami, częściami rowerowymi. Jest też bar, gdzie można zjeść coś z grilla i napić się lemoniady czy kawy.
Żeby rower dłużej jeździł
W warsztacie można naprawić najprostsze usterki, wymienić dętkę itp. Albo kupić rowerowe akcesoria, dzwonki, chwyty zwane też gripami, zapięcia, czapeczki kolarskie i skarpetki we fluorescencyjnych kolorach. Ale można też wypożyczyć rower i pojeździć na pobliskim pumptracku - mocno pofałdowanym torze, po którym, dzięki ruchom góra-dół, poruszamy się bez pedałowania. Pumptrack wybudowany przez ekipę VeloProjekt jest za darmo. Wypożyczenie roweru kosztuje 5 zł. W Dwa Osiem odbywają się też zajęcia dla dzieci - nauka jazdy na pumptracku.
Dziś jednak są tu otwarte warsztaty rowerowe. Przyszło kilka osób. Niektóre z rowerami.

Fajne jest to (oprócz tego, że zajęcia są bezpłatne), że nie trzeba się na nie zapisywać. Można dołączyć w dowolnym momencie. Trwają dwie godziny - od 12.
Nasz instruktor, Michał Kozicki, pokazuje na wstępie, jak serwisować łańcuch. Wpuszczamy jedną kropelkę oleju do każdego ogniwa łańcucha.
- Trzeba to robić co dwa tygodnie - przestrzega. - Ale najważniejsza sprawa to utrzymywać rower w czystości. Zmywać syf z obręczy, z błotników. Czysty, nasmarowany będzie jeździł dwa razy dłużej. Poza tym ładniej wygląda!
Następnie Michał uczy kursantów regulacji przerzutek, co okazuje się wcale nie takie skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Do regulacji służą dwie małe śrubki.
Czyścić, smarować, serwisować
Przychodzi kolej opon. Na każdej powinna być informacja o optymalnym ciśnieniu powietrza. Przy okazji dowiadujemy się, że jeśli rower stoi nieużywany na nienapompowanych oponach, to jest duża szansa, że guma sparcieje.
Michał Kozicki pokazuje teraz, jak regulować hamulce, a następnie, jak centrować koło.
Tego niestety nie zrobimy sami, bo potrzeba jest centrownica. Dzięki niej dociąga i luzuje się szprychy po to, aby koło równo się kręciło.

Dowiadujemy się też, że rowerowi trzeba robić przegląd dwa razy w roku - przed sezonem i po. Raz na jakiś czas warto zrobić pełen serwis, który polega na rozkręceniu roweru na części pierwsze i wymianę zużytych łożysk, linek i smarów.
Wszystko ma chodzić płynnie i cicho, a rower z serwisu musi wyjść czysty. To nadrzędna zasada! Warszawskie serwisy za pełen przegląd liczą sobie w granicach 150-300 zł
- Te warsztaty są po to, żeby ludzie wiedzieli, jak zadbać o swój sprzęt - mówi Jakub Ciecierski, menadżer artystyczny Placu Zabaw. - Często jest tak, że ktoś kupuje fajny rower, a potem nic z nim nie robi przez trzy sezony, nie czyści, nie smaruje, nie serwisuje. W efekcie musi wydać potem dużo pieniędzy na naprawy.
Najbliższe otwarte warsztaty rowerowe odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia o godz. 12. Plac Zabaw nad Wisłą, bulwar Grzymały Siedleckiego, okolice mostu Świętokrzyskiego, lewa strona Wisły. Wstęp wolny.