Jarmark Jagielloński w Lublinie. Polecamy koncerty, potańcówki i spotkania z twórcami
Koncert gwiazd polskiej sceny z mistrzami muzyki tradycyjnej będzie jedną z głównych atrakcji 10. edycji Jarmarku Jagiellońskiego. Podpowiadamy, dlaczego w połowie sierpnia warto wybrać się do Lublina.
W czasie tej imprezy przez lubelskie Stare Miasto przewijają się dziesiątki tysięcy odwiedzających, a Lublin, tak jak pięć wieków temu, odwiedzają wystawcy z niemal całej Europy. Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią jednak wyłącznie stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, spektakle i warsztaty.
Oto kilka propozycji, których nie można przegapić.
KONCERT „RE:TRADYCJA”
Wyjątkowo zapowiada się koncert „re:tradycja” na dziedzińcu zamku lubelskiego. Jest on inspirowany projektem filmowym „Szlakiem Kolberga” zrealizowanym przez Michała Pietrusiewicza.
- Artyści polskiej sceny zostali zaproszeni na wyprawę na wieś do konkretnych muzykantów i śpiewaków, gdzie poznawali muzykę tradycyjną. Chcemy te spotkania kontynuować, dlatego zaprosiliśmy do Lublina sześć takich grup. Zależy nam na zaakcentowaniu istoty takiego spotkania i podkreśleniu wagi relacji mistrz-uczeń - wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka programowa festiwalu.

W koncercie wezmą udział: Gaba Kulka z Marią Siwiec, Tymon Tymański ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, Czesław Mozil ze Sławomirem Czekalskim, Krzesimir Dębski ze Zbigniewem Butrynem, Stanisławem Głazem i Bronisławem Rawskim, Adam Strug z Bronisławą Świder oraz Mateusz Pospieszalski ze Stanisławem Witkowskim. Występ poprowadzą Agnieszka Obszańska z radiowej Trójki oraz Jacek Hałas, muzyk, śpiewak i animator.
SPOTKANIA Z TWÓRCAMI
Lubelskie wydarzenie to także doskonała okazja do spotkania artystów, rzemieślników i wytwórców rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. - Oni potrafią opowiedzieć historię każdego z wystawianych przedmiotów - jak się je wykonuje i ile zajmuje to czasu. Warto podejść do nich i porozmawiać - zachęca Słowikowski.
Zaproszeni artyści prowadzą także warsztaty, przekazując wiedzę, którą sami zdobyli - od rodziców czy dziadków - kolejnym pokoleniom.
Tegoroczną edycję zdominuje haft tradycyjny. Uczestnicy Letniej Szkoły poznają tajniki haftu pięciu wybranych regionów Polski. Z kolei w Galerii Gardzienice znajdziemy kolekcję makatek ludowych (dawnych ozdób wieszanych na ścianach lub meblach) ze zbiorów Elżbiety i Piotra Branekovych.
W sumie na Jarmarku Jagiellońskim swoje wyroby zaprezentuje blisko 300 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Litwy.
Większość z nich swoje dzieła będzie przygotowywać na oczach widzów.
JARMARKOWE PODWÓRKO
W programie imprezy znalazło się tradycyjnie Jarmarkowe Podwórko na błoniach zamku lubelskiego. Każdego dnia królować będą tu gry i zabawy wymagające zręczności, sprytu i współpracy, które dorośli znają ze swojego dzieciństwa. To miejsce, w którym można zagrać w kółko i krzyżyk, ułożyć olbrzymią wieżę z Jengi XXL, dowiedzieć się, na czym polegała gra w wielbonia czy spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach.
Na zamienionych w ogromny plac zabaw błoniach pod zamkiem nie zabraknie również opowiadaczy, którzy zabiorą dzieci i dorosłych w niesamowity świat baśni i legend.
TRADYCYJNE POTAŃCÓWKI
Organizatorzy zapraszają też na potańcówki odbywające się każdego wieczoru na placu przed Teatrem Andersena. Do tańca zagra m.in. istniejąca od 2014 roku Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego. Jej repertuar stanowią tradycyjne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty - pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego. Zagra również Kapela Jana Wochniaka czy Trio Marcina Lorenca.
OD TEATRU PO SCENĘ EKSPERYMENTALNĄ

Miłośnicy teatru powinni zobaczyć spektakl „Wziołowstąpienie” w reżyserii Piotra Tomaszuka. To opowieść o Podlasiu przywołująca rzeczywistość, w której wiara w moc ludowych uzdrawiaczy, ich ziół, modlitw, „zamów” jest ciągle silna. Przedstawienie Teatru Wierszalin przeznaczone jest dla widzów pełnoletnich.
Na uczestników Jarmarku Jagiellońskiego czekają w tym roku także m.in. występy Joanny Słowińskiej z projektem Archipelag, Kapeli Brodów czy Tęgich Chłopów.
Na scenie kameralnej na wirydarzu oo. Dominikanów pojawi się z kolei Maarja Nuut z Estonii. - To młoda i bardzo ciekawa artystka zajmująca się muzyką eksperymentalną wywodzącą się z estońskiej muzyki tradycyjnej. Maarja gra na skrzypcach, śpiewa i posługuje się samplerem - mówi Waszczuk.
Jarmark Jagielloński w dniach 12-14 sierpnia. Wstęp wolny
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24