Powstanie warszawskie. Gdzie i w jaki sposób oddać hołd bohaterom podczas obchodów 72. rocznicy wydarzenia
Zawyją syreny, popłyną dźwięki Warszawianki i powstańczych piosenek. Będą wystawy i koncerty. Warszawa uczci 72. rocznicę powstania warszawskiego. Najwięcej wydarzy się 1 sierpnia, a także w weekend poprzedzający rocznicę. Ale obchody trwać będą tyle, ile powstanie, do 2 października, kiedy to zgaśnie ogień na kopcu Powstania Warszawskiego.
Obchody w Muzeum Powstania Warszawskiego zaczną się w piątek, 29 lipca o godz. 21 koncertem specjalnego projektu Smolika. Co mówi Smolik o komponowaniu muzyki na rocznicę powstania - czytaj tu
Jak co roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się też premiera rocznicowego spektaklu. Agnieszka Glińska wystawia "Gdzie ty idziesz dziewczynko" Premiera 1 sierpnia o 24, spektakl będzie potem grany przez kilka dni. Szczegóły i rozmowa z reżyserką.
Wszystkiego o tegorocznych obchodach można dowiedzieć się w specjalnym Centrum Informacyjnym w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), które już działa i będzie czynne codziennie do 7 sierpnia w godz. 10-18. Także w weekendy. Ponadto w Centrum będzie można spotkać powstańców i świadków wy darzeń sierpnia 1944 r., porozmawiać lub posłuchać wspomnień. Pracownicy będą w tym miejscu zbierać pamiątki i informacje o uczestnikach powstania. A my podpowiadamy co będzie się działo w najbliższych dniach.

NIEDZIELA, 31 LIPCA
W niedzielę poprzedzającą rocznicę MPW zaprasza na spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi pod hasłem „Z chochlą za barykadą”. Trzeba będzie wykonać różne zadania, m.in. upiec powstańcze placki w polowej kuchni, przejść ścieżkę sprawnościową strażaków i dostarczyć zawiszacką pocztę przez kanałowy labirynt.
- godz. 15, park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Wstęp wolny

- godz. 17, Kolonia Artystyczna, Piaseczno, ul. Dębowa 3
- Bilety: 10 zł
Koncert „Nowe pokolenie 16/44”, w którym współcześni muzycy zinterpretują wiersze młodych twórców czasu powstania. Na scenie zobaczymy m.in. Alchemik Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Matheo Schmidta, Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Kari, Natalię Szroeder, a także raperów: Lukasyna, Borixona, Sobotę, Kastę i Kękę.
- godz. 21, pl. Krasińskich
- Wstęp wolny
PONIEDZIAŁEK, 1 SIERPNIA
- W godz. W, czyli punktualnie o godz. 17, zawyją syreny, a miasto zatrzyma się na minutę.

Wieczorem, jak co roku, na pl. Piłsudskiego zaśpiewamy wspólnie powstańcze piosenki: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma” i inne. Teksty piosenek wyświetlane będą na telebimach, a ze sceny nadawać będzie ton Orkiestra Warszawy pod batutą Andrzeja Borzyma oraz Chór Warszawiaków stworzony specjalnie na tę okoliczność.
- godz. 20. pl. Piłsudskiego.
- Wstęp wolny
Na placu Defilad rozpocznie się słuchowisko, w którym Miron Białoszewski czyta „Dziady” Adama Mickiewicza. To archiwalne nagrania Białoszewskiego z 1965 r. w opracowaniu i wyborze Macieja Byliniaka.
- godz. 19. Plac Defilad przed Barem Studio.
- Wstęp wolny

Na kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie Ognisko Pamięci
- o godz. 21. ul. Bartycka.

Na Targówku odbędzie się koncert „Wolni niepokonani”, podczas którego Warszawski Chór Międzyuczelniany wykona pieśni powstania.
- godz. 17.05. Urząd dzielnicy, ul. Kondratowicza 20.
- Wstęp wolny
WYSTAWY W MPW
Specjalnie na 72. rocznicę Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało też dwie nowe czasowe wystawy. Pierwsza - „Akcja animacja” - to wystawa animowanych komiksów stworzonych przez studentów wydziału sztuki i nowych mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie opowieści powstańców z muzealnego Archiwum Historii Mówionej. Druga - „Łączność” - będzie pokazywała m.in. działanie alfabetu Morse'a czy krótkofalówek.
- Wystawy oglądać można do 2 października. Bilety: 18 zł..
- W dniach 29.07-4.08 muzeum bedzie czynne we wszystkie dni tygodnia w godz. 10-18, ul. Grzybowska 79
PIĄTEK, 5 SIERPNIA
Marsz Pamięci. Uczestnicy wyruszą sprzed pomnika ku czci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych podczas powstania i przejdą ulicami w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy. Zobaczą wystawę „Zachowajmy ich w pamięci” w parku Powstańców Warszawy, a na koniec zapalą symboliczne znicze.
- godz. 19. Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”

SOBOTA, 6 SIERPNIA
Masa Powstańcza. Z parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wyruszy przejazd rowerowy szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na trasie liczącej 17 km cykliści odwiedzą miejsca, w których legendarny kurier z Warszawy stacjonował wraz z Biurem Informacji i Propagandy, i poznają zdarzenia, które rozegrały się na krótko przed wybuchem powstania. Rejestracja na stronie: www.rejestracja.1944.pl oraz na miejscu w dniu imprezy od godz. 14.30.
- godz. 17. Ul. Grzybowska 79
Fotograficzna gra miejska w Śródmieściu Południowym, w miejscach wydarzeń z sierpnia i września 1944 r., pod hasłem „Twoja Klisza z Powstania - Poza kadrem”. Aby wziąć udział, wystarczy się zarejestrować na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Godzina rozpoczęcia zostanie podana uczestnikom po rejestracji.