Zrób to w Lublinie. Polecamy wyjątkowe miejsca, festiwale i wydarzenia
Przyjeżdżając do Lublina na Festiwal Inne Brzemienia, nie możecie ominąć tych miejsc. Jeśli planujecie spędzić tu wakacje, sprawdźcie jakie imprezy na was czekają

TU SIĘ CHODZI
PLENER. Koncert Reni Jusis zainauguruje w sobotę wakacyjny cykl wydarzeń w Plenerze, letniej klubokawiarni w Parku Ludowym. Wśród gwiazd, które pojawią się w tym roku, są m.in. Rasmentalism, Xxanaxx czy Kuba Karaś z The Dumplings. Będą też targi śniadaniowe, zajęcia jogi, zlot food trucków, zabawy dla dzieci, pchli targ zajęcia fitness, kino plenerowe.
Lokalizacja: Park Ludowy, obok Targów Lubelskich
MOST KULTURY. Od września do czerwca most im. Mariana Lutosławskiego na Bystrzycy jest jednym z wielu niewyróżniających się obiektów. Lato zmienia go nie do poznania. Przez trzy wakacyjne miesiące most zamienia się w kino pod chmurką, salę koncertową, galerię czy teatr. Każdy weekend wypełniony jest wydarzeniami artystycznymi, rozmowami i pokazami.
Lokalizacja: ul. Zamojska
CENTRUM SPOTKANIA KULTUR. 41 lat trzeba było czekać, by lubelski Teatr w Budowie zmienił się w imponujące Centrum Spotkania Kultur. Właśnie trwa festiwal otwarcia CSK, na widzów czeka m.in. koncert Gentlemana i przedstawienie „Teatr w Budowie”.
Lokalizacja: Plac Teatralny 1
NOWE MIEJSCA
PODWÓRKO. Najświeższe miejsce na lubelskiej mapie rozrywkowej, otwarte w maju. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń na patio Pałacu Potockich kusi zielenią i leżakami. O wakacyjny klimat zatroszczą się również artyści, którzy gościć będą na „podwórkowej” scenie. W planach są m.in. FSC Hot Rod i Łukasza Jemioły. A na czas Euro opiekunowie miejsca zapraszają na transmisję rozgrywek.
Lokalizacja: ul. Staszica
MOLO KLUB I BAR. Lokal pojawił się w Lublinie już rok temu i zajął strategiczne miejsce na drugim i trzecim piętrze Tarasów Zamkowych. Roztacza się stamtąd widok na Stare Miasto i Zamek Lubelski. Zmiana, jaką wprowadzili właściciele, to powiększenie molo o pomieszczenia wewnątrz centrum handlowego. Całość zaaranżowana została tak, by przywoływać klimat sopockiego mola. Miejsce nastawione jest głównie na wydarzenia muzyczne i imprezy okolicznościowe. Wciąż jeszcze można zajrzeć do strefy kibica.
Lokalizacja: ul. Unii Lubelskiej 2
W NAJBLIŻSZYCH DNIACH W LUBLINIE
WSCHÓD KULTURY - INNE BRZMIENIA

W trwającej do 10 lipca imprezie usłyszymy nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze wytwórnie i labele niezależne oraz różne gatunki muzyczne i ich frapujące połączenia. Podczas dziewiątej edycji wystąpi ponad 20 zespołów pochodzących z trzech kontynentów, a w rolę headlinerów wcielą się UK Subs (piątek, godz. 23), Shibusashirazu Orchestra (sobota, godz. 23), Tortoise (sobota, godz. 21) oraz Easy Star All Stars (sobota, godz. 19.30). Występy odbywają się na błoniach Zamku Lubelskiego. Lubelska impreza to jednak nie tylko koncerty, ale także dyskusje, spotkania, wystawy i przeglądy filmowe. Ponadto na uczestników czeka cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami oraz warsztaty o tematyce związanej z dźwiękiem.
Wstęp wolny
YOA ORCHESTRA OF THE AMERICAS
Światowej klasy Orchestra Of The Americas (YOA), której dyrektorem artystycznym jest Placido Domingo, wystąpi w Centrum Spotkania Kultur. W jej skład wchodzi utalentowana młodzież w wieku 18-30 lat reprezentująca 25 krajów półkuli zachodniej. O miejsce w amerykańskiej orkiestrze każdego roku rywalizuje ponad 1000 młodych muzyków. Istniejąca od 2001 roku YOA zagrała już ponad 350 koncertów w 30 krajach w obu Amerykach, Europie i Azji. Jej misją jest budowanie pomostu między kulturami. Organizacja Państw Amerykańskich nazwała Młodzieżową Orkiestrę „najważniejszą inicjatywą kulturalną na półkuli zachodniej”.
* Koncert 21 lipca. Bilety od 40 zł
CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW

Centrum miasta zamieni się w wielką cyrkową arenę. Wystąpi na niej ponad 100 artystów z całego świata. Program festiwalu różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma zbliżona do teatru, i buskerstwo, wywodzące się z dawnej sztuki ludycznej. Warto też zauważyć, że organizatorzy nie zapraszają na imprezę artystów wykorzystujących do swoich pokazów zwierząt.
Carnaval obfituje w liczne występy kuglarzy, klaunów, akrobatów i żonglerów. Co roku towarzyszy mu Urban Highline, którego uczestnicy chodzą po rozpiętych między budynkami taśmach. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie.
28-31 lipca. Wstęp wolny
DWA BRZEGI
To marka sama w sobie, która każdego roku przyciąga do Kazimierza Dolnego tłumy widzów. Kuszą ich nie tylko doskonałe produkcje, ale także spotkania ze znakomitymi aktorami, wyjątkowe koncerty, wystawy i spektakle. Organizatorzy rekomendują: „Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza”. 30 lipca - 7 sierpnia.
JARMARK JAGIELLOŃSKI
Stare Miasto pokryje się straganami, na których nabyć będzie można m.in. wyroby kowalskie, rzeźby, tkaniny, rękodzieło artystyczne czy przepyszne specjały kuchni regionalnych. Wszystko to od twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Spacer ulicami umilają folklorystyczne przyśpiewki i pieśni w różnych językach. Taki jest Jarmark Jagielloński, jedna z największych międzynarodowych atrakcji turystycznych w Polsce. Impreza swoją ideą nawiązuje do słynnych Jarmarków Lubelskich, które na przełomie XV i XVI wieku były jednym z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych.
* 12-14 sierpnia. Wstęp wolny