„Marc Chagall i malarze europejskiej awangardy”. Z Witebska do Wrocławia
Grafiki Chagalla, ale też i innych twórców europejskiej awangardy przyjeżdżają do Pałacu Królewskiego
Choć wystawy Chagalla nie są u nas rzadkością, to ekspozycja „Marc Chagall i malarze europejskiej awangardy” będzie mieć wymiar szczególny.

To wybór dzieł ze zbiorów Muzeum Chagalla w białoruskim Witebsku, mieście, w którym artysta stawiał pierwsze artystyczne kroki, i którego wspomnienie pojawiało się w jego twórczości przez całe życie, rozciągające się na niemal cały XX wiek. Kolekcja powstała na bazie darowizny córki malarza i przekazów prywatnych kolekcjonerów.
Z Witebska żydowski malarz urodzony jako Mojsza Zacharowicz Szagałow najpierw wyjechał na nauki do Petersburga, a potem wyemigrował do Paryża. Tam zamieszkał na Montparnasse i związał się z tamtejszą barwną i pochodzących z różnych stron bohemą. Należeli do niej Guillaume Apollinaire, Robert Delaunay czy Ferdynand Leger. Wiosną 1914 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w sławnej galerii „Der Sturm”, a potem w czasie wojny wrócił do Imperium Rosyjskiego. Podczas rewolucji został komisarzem sztuk pięknych w obwodzie witebskim, założył Akademię w Witebsku, ale w 1922 roku wyjechał do Berlina, a stamtąd przez Polskę do Paryża. W czasie wojny uciekł z rodziną do USA, gdzie mieszkał do 1948 roku, by później powrócić do Europy, do Francji.
Uprawiał różne dziedziny twórczości, we wszystkich zaznaczając swój własny, niepowtarzalny, nadrealny styl.
- Witebsk cały czas był obecny w jego twórczości, a my chcemy zaprezentować go na tle europejskiej awangardy - mówi Michał Bieniek. - Nie są to obrazy, ale nie mniej cenne grafiki, w pierwszych, drugich odbitkach oraz autorskie próby. Chagall pojawi się we Wrocławiu w znakomitym towarzystwie - Braque'a, Miro, Giacomettiego, Tapiesa i Legera. Artystów, których twórczość rozsadziła granice nowoczesnej sztuki.
Na wystawie zobaczyć można 60 witebskich eksponatów, w tym 16 barwnych litografii samego Chagalla. Jest również sporo grafik Joana Miro, wszystkie kolorowe. Tylko jedyna grafika Picassa jest czarno-biała. To litografia o tematyce erotycznej, choć bez tytułu.
WYSTAWA W PAŁACU KRÓLEWSKIM
ul. Kazimierza Wielkiego 35, czynna do 31 sierpnia.
Poniedziałek - piątek godz. 10-17, sobota - niedziela godz. 10-18.
Bilety: 15 złotych (normalny), 10 złotych (ulgowy)