Open'er 2016 - koncerty wielkich gwiazd, ale też teatr, wystawy, trampolina i bezdotykowy football
Open'er 2016 zaczyna się w środę 29 czerwca. Przez cztery dni w Babich Dołach w Gdyni zagrają Florence & the Machine, LCD Sondsystem, Sigur Ros, Red Hot Chili Peppers. Nie zabraknie jednak okołomuzycznych atrakcji
ŚRÓDKONCERTOWA ROZRYWKA
Wiele okołomuzycznych aktywności przygotował MasterCard.
Jedną z nich jest foto trampolina. Zasady są proste - na ekranie ustawionym przed trampoliną wybiera się odpowiednie tło, a potem się skacze. W tym czasie fotograf robi trzy zdjęcia, które można wydrukować, udostępnić na portalach społecznościowych w formie oryginalnej bądź przerobionego GIF-u.
Przed MasterCard Lounge stanie ekran z wyświetlanymi obrazami, w których każdy ruch stojącego przed nim człowieka wywołuje reakcje.
Inną formą aktywności jest bezdotykowy football. Brzmi abstrakcyjnie? Mecz rozgrywany jest w piłkach typu bumper - dużych nadmuchanych strojach w kształcie piłki, które ograniczają pracę rąk i koordynację ruchową. Rozgrywane będą przez cały czas trwania festiwalu na specjalnie przygotowanym boisku, w trzyosobowych drużynach.
Przygotowano też gry sprawdzające zręczność na nowoczesnych stołach bezdotykowych: cymbergaj, bilard, hokej czy ping-pong. Będzie też refleksomierz mierzący szybkość uczestników naciskających kolejne guziki. Po zakończeniu gry program zlicza liczbę naciśnięć i wyświetla uzyskany wynik.
Będzie też w MasterCard Lounge DJ strefa, czyli wydzielone miejsce do tańca z muzyką i efektami świetlnymi, oraz taras z pufami i kanapami.
TEATR, MUZEUM, SZTUKA

Od kilku lat ważnym punktem festiwalu są spektakle teatralne, które cieszą się dużą frekwencją. W tym roku jedną z propozycji jest „Ewelina płacze” w reżyserii Anny Karasińskiej. To zrealizowany przez Teatr Rozmaitości w Warszawie spektakl o możliwości bycia sobą w czasach zdominowanych przez kreatorów sztucznych tożsamości, jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu 2015/2016. W obsadzie Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Ewelina Pankowska i Adam Woronowicz. - Namiot kinoteatru, codziennie o 17.30.
Będzie też „Samotność pól bawełnianych” - głośny spektakl w reżyserii Radosława Rychcika o spotkaniu Dilera i Klienta w ciemnym zaułku na obrzeżu miasta. Pomimo że widz domyśla się, jaki jest cel spotkania tej dwójki, żaden z nich nie wyjawi wprost swoich intencji, co w efekcie prowadzi do niedomówień i deformacji. - Namiot kinoteatru, codziennie o 19.
„Zrób siebie”, którego koncepcję i choreografię opracowała Marta Ziółek, to muzyczno-taneczny performance „gdzieś między siłownią, imprezą techno a korporacyjnym kościołem mindfulness” - na Beat Stage, codziennie o 18.15.

Do Gdyni przyjedzie też warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej ze „140 uderzeniami na minutę” - ekspozycją ilustrującą związki pomiędzy kulturą rave popularną w latach 90. a polską sztuką współczesną. Kuratorami są Łukasz Ronduda i Szymon Maliborski, a swoje prace zaprezentują Paweł Althamer, Grupa Ładnie, Yach Paszkiewicz, Piotr Wyrzykowski czy Robert Zając.
Na fanów literatury czekają spotkania z Justyną Kopińską, reporterką i dziennikarką, autorką zbioru „Polska odwraca oczy” (30 czerwca), z pisarzem Łukaszem Orbitowskim (1 lipca) i reportażystą Jackiem Hugo-Baderem (2 lipca). Wszystkie o godz. 16 w kinoteatrze.
Na terenie festiwalowym stanie duży namiot Fashion Stage. W nim swoje projekty pokażą Anna Pietrowicz, Magda Hasiak, Zuzanna Kwapisz, Majors i Litfashion.
JAK PŁACIĆ NA OPEN'ERZE
Wszystkie wymienione w tekście atrakcje są w cenie karnetu. Opłat wymagają jednak przyjemności dodatkowe - zakupy na designerskich stoiskach, w strefie z gadżetami festiwalowymi czy w licznych strefach gastronomicznych z jedzeniem i napojami. Wszystkie transakcje na festiwalu odbywają się bezgotówkowo. Nowością jest w tym roku opaska płatnicza, która obok kart zbliżeniowych i telefonów będzie służyła jako równorzędny środek płatniczy i zastąpi działające od lat bony. Opaskę zasila się gotówką (na początek minimum 30 zł) i płacić nią można również po zakończeniu festiwalu po uprzedniej rejestracji. Na terenie festiwalu dostępne będą również bankomaty, a pobrane z nich środki można wykorzystać do zasilenia opasek (jednorazowa minimalna opłata to 10 zł).