Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 7 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Osada Kwiatu Paproci / Osada Kwiatu Paproci

Wianki nad Wisłą dla Warszawy. Ryby, łódki, koncerty, sztuczne ognie i aplikacja na telefon

MAGDALENA DUBROWSKA| 24-06-2016

Przyjdź na piknik na Podzamczu, zjedz pieczonego barana na Targu Świętojańskim, popływaj statkami po rzece, tańcz na dechach i posłuchaj koncertów Lao Che i Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch podczas Wianków nad Wisłą.

Wianki nad Wisłą / Wianki nad Wisłą Wianki nad Wisłą / Wianki nad Wisłą

Wianki nad Wisłą to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją świętowania nocy kupały zwanej też sobótką. W tradycji ludowej w tę najkrótszą noc w roku odbywały się zabawy i wróżby, a dziewczęta puszczały na wodę wianki z zapalonymi świecami. W Warszawie od ponad 20 lat Wianki nad Wisłą organizuje Stołeczna Estrada, a impreza co roku przyciąga ok. stu tysięcy osób. To miejska i współczesna wersja ludowych obrzędów. Zamiast zapalonych świec i pochodni będzie pokaz sztucznych ogni, a na dechach zatańczymy swinga i sztajerki. Ale będą też nawiązania do tradycji - w Osadzie Kwiatu Paproci zobaczymy, na czym polegały słowiańskie rytuały, i otrzymamy wróżbę świętojańską. Po Wiśle pływać będą tradycyjne drewniane łodzie z żaglami rozprzowymi i rejowymi.

- Chcemy, żeby ta impreza była wielkim, rodzinnym świętem związanym z rzeką, która przepływa przez miasto. Wianki są okazją, żeby jej walory wykorzystać do łączenia dwóch brzegów i pokazywania jej naturalnego piękna - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Lao Che / Lao Che/ Fot. Bartek Cierlica Lao Che / Lao Che/ Fot. Bartek Cierlica

Na Podzamczu tradycyjnie odbędzie się wielki piknik rodzinny. W programie są też koncerty polskich gwiazd. Zagrają: Zbigniew Wodecki z Mitch & Mitch, Lao Che, Kamp!, Mrozu i DJ Zaks. Koncerty na dużej scenie na Podzamczu rozpoczną się w sobotę 25 czerwca o godz. 20. Pierwszy wystąpi zespół Kamp! czyli trio z Łodzi grające electropop. Zespół ma na koncie dwa albumy: „Kamp!” i „Orneta”, a także liczne single i EP-ki. Kamp! gościł na wielu polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych (Open'er i Audioriver, a także na SXSW w Austin, The Great Escape w Brighton, Liverpool Sound City czy Exit Festival w Serbii).

Zbigniew Wodecki
 / Zbigniew Wodecki/Fot. Michal  Lepecki / Agencja Wyborcza.pl Zbigniew Wodecki / Zbigniew Wodecki/Fot. Michal Lepecki / Agencja Wyborcza.pl

O godz. 20.40 wystąpią Zbigniew Wodecki z Mitch&Mitch Orchestra and Choir. Mitch, czyli słynna formacja warszawska, którą współtworzą perkusista Macio Moretti i gitarzysta Bartek „Magneto” Tyciński, dwa lata temu zaprosili do współpracy słynnego wokalistę, skrzypka i trębacza Zbigniewa Wodeckiego. Wzięli na warsztat zapomniany autorski album Wodeckiego z 1976 r., z którego utwory na nowo nagrali z 43-osobową orkiestrą w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Tak powstał wydany w 2015 r. album „1976: A Space Odyssey”, który otrzymał Fryderyka w kategorii album roku pop. Statuetkę otrzymał też Zbigniew Wodecki za piosenkę „Rzuć to wszystko, co złe”.

Na scenie na Podzamczu wystąpi też inny laureat tegorocznych Fryderyków, a mianowicie crossoverowy zespół Lao Che, który za swoją najnowszą płytę „Dzieciom” otrzymał główną nagrodę za najlepszy album rockowy. Grupa powstała w 1999 r., a sławna stała się dzięki płycie „Powstanie Warszawskie” wydanej w 2005 r. Koncert Lao Che rozpocznie się o godz. 21.40. A o 22.40 wystąpi Mrozu, piosenkarz popowy, któremu sławę przyniosła piosenka „Miliony monet”. Imprezę zakończy występ DJ-a Zaksa, który rozpocznie się o godz. 23.30.

Wianki nad Wisłą, sobota 25 czerwca, w godz. 14-24, Podzamcze przy Multimedialnym Parku Fontann, Bulwary Wiślane naprzeciwko Podzamcza, plaża Rusałka przy zoo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

WIELKI PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI CO, GDZIE, KIEDY?

Pieczony baran, drewniane łodzie i wioska rybacka. Przez cały dzień od godz. 14 będzie można bawić się na Podzamczu, na bulwarach, na samej rzece i na praskiej plaży Rusałka.

REJSY TRADYCYJNYMI ŁODZIAMI

Gloria Mechanika / Gloria Mechanika Gloria Mechanika / Gloria Mechanika

Główną atrakcją drewnianej floty wiankowej będzie w tym roku bocznokołowiec Gloria Mechanika, statek z napędem kołowym po obu stronach burty. To dopiero drugi sezon Glorii i jeszcze niewiele osób miało okazję ją zobaczyć. Podczas Wianków będzie można nie tylko zwiedzić statek (w godz. 17-18), ale także popłynąć w jeden z czterech godzinnych rejsów (odbędą się w godz. 15-17 i 19-20, wejście na podstawie specjalnych wejściówek z konkursu CoJestGrane24).

W rejs po Wiśle zabiorą nas też Kropka i Kreska - nowe stateczki kursujące od bulwaru Jana Karskiego do mostu Łazienkowskiego i z powrotem (rejsy odbywają się w godz. 14-20, zapisy na stronie www.po-wisle.pl ). Z pokładu można podziwiać panoramę Starego i Nowego Miasta, Stadion Narodowy, Grubą Kaśkę, plaże i dzikie tereny zielone na prawym brzegu Wisły. Pomiędzy dwoma brzegami kursować będą też tradycyjne drewniane łodzie: Św. Barbara, Zygmunt, Inna Bajka, Bat (w godz. 14-20, zabierają 10 osób) oraz prom Wilga (kursuje w godz. 10-20 co 20 minut i zabiera 40 osób). Będą przewozić uczestników imprezy bezpłatnie. A o godz. 19 na Wiśle rozpocznie się wielka parada żaglowców, które utworzą szyk i przepłyną między dwoma mostami.

GODZ. 14-20 Bulwary nad Wisłą, plaża Rusałka przy zoo

FLISACKA BINDUGA

Do tradycyjnej osady zbudowanej z płóciennych namiotów na plaży Rusałka przy Zoo zaprosi nas Fundacja Szerokie Wody. Będzie tu można poznać dawne zawody związane z życiem na rzece, a także spróbować swoich sił w kowalstwie, wikliniarstwie, szkutnictwie, kaletnictwie, przędzeniu czy tkaniu. Ponadto odwiedzający spróbują potraw charakterystycznych dla regionu Urzecza, m.in. zupy sytochy, barszczu chrzanowo-buraczanego i śliwianki wiślanki. Na plaży Rusałka działać będzie szkółka żeglarstwa tradycyjnego. Będzie też można zobaczyć pokaz wykonania drewnianej dłubanki wiślanej, najdłuższej w tej części Europy (12 metrów). Dzieci obejrzą interaktywny spektakl „Wiślana przygoda”. GODZ. 14-20 plaża Rusałka przy Zoo

OSADA KWIATU PAPROCI

Na Podzamczu powstanie Osada Kwiatu Paproci, w której będzie można pleść wianki z ziół, kwiatów i zbóż. A także obejrzeć stare obrzędy świętojańskie, powróżyć sobie z imion, ziół, ziemi, kręgów na wodzie i oczywiście poszukać kwiatu paproci. Poznamy słowiańskie rytuały, m.in. postrzyżyny czy święto Gaika i Jare.

GODZ. 14-18 Podzamcze

SOBÓTKA W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE

Wianki to także okazja do zajrzenia na stare wiejskie podwórze, gdzie młóci się zboże, miele ziarno, wypieka chleb w oryginalnym starym piecu chlebowym. Na Podzamczu w specjalnie zaaranżowanej zagrodzie będzie można poznać tajniki robienia masła, tkania na krosnach, wyplatania koszy wiklinowych i wyrobu mioteł oraz zrobić własnoręcznie kapelusz albo fruckę, czyli zabawkę ludową, lalkę z sitowia. Każdy, kto podejmie się tradycyjnych prac w obejściu, dostanie specjalny „certyfikat ponadprzeciętności”, a najlepsi tancerze polki i oberka otrzymają świeżo wypieczony chleb.

GODZ. 14-18 Podzamcze

TARG RYBNY

Ryb z polskich rzek i morza spróbujemy na targu rybnym, który rozłoży się na nadwiślańskim bulwarze im. Jana Karskiego. W menu będą ryby smażone i wędzone, pstrągi, sieje, sielawy, dorsze i flądry, zupy rybne, i polskie sushi. A to wszystko przy jazzie na żywo. O godz. 18 na iBarce zacumowanej przy brzegu zespoły Hambawenah i The Nobodies zagrają folk miejski i wiślany.

GODZ. 14-24 Bulwary nad Wisłą, bulwar im. Jana Karskiego

TARG ŚWIĘTOJAŃSKI

Kurpiowskie fafernuki, czyli pulchne ciastka z marchwi, miodu i pieprzu, chleby na zakwasie i serwatkowe sery z Kaszub i Podhala, łowickie cepeliny, pierogi i pasztety, wędzone wędliny, ciasta, lemoniady z Lubelszczyzny, soki tłoczone z grójeckich sadów - wszystkie te smakowitości będą dostępne na Targu Świętojańskim na Podzamczu. Organizuje go ekipa związana z warszawskimi Targami Śniadaniowymi. Będzie też można zobaczyć tradycyjny wyrób sękacza i skosztować pieczonego barana albo wziąć udział w warsztatach kulinarnych i garncarskich oraz pomalować gipsowe formy zwierząt podwórkowych: kogutów, kozłów. Zajrzymy też do środka szklanego ula, żeby podejrzeć życie pszczół. Ponadto powstanie duża strefa piknikowa, w której będzie można się zrelaksować.

GODZ. 14-24 Podzamcze

POTAŃCÓWKI PRZY FONTANNIE

Tańce na dechach, czyli potańcówki nawiązujące do tradycji folkloru warszawskiego, są coraz bardziej popularne. Po zeszłorocznym sukcesie sceny retro na Wiankach i cyklu potańcówek jubileuszowych, Stołeczna Estrada postanowiła i w tym roku zbudować na Podzamczu specjalny podest taneczny. Będziemy pląsać sztajery, tanga i polki, ale także salsę czy rock”n'rolla. Imprezę poprowadzi aktor Władysław Grzywna, a podstawowych kroków nauczą instruktorzy: Barbara Zielińska i Marcin Olszewski oraz Anna Iberszer i Piotr Woźniak. Tancerzom akompaniować będzie orkiestra pod dyrekcją Sebastiana Wypycha. Wystąpią m.in. Kaja Tyzenhaus, Piotr Malicki, Stasiek Wielanek, Anna Ozner, a także zespoły Kameleon, Rei Ceballo & Tripulacion Cubana i Quintetto del Diablo.

GODZ. 15-19.30 Podzamcze,mała scena

STREFA CO JEST GRANE 24

W tym roku na Wiankach będzie można odpocząć w strefie chilloutu CoJestGrane24 tuż obok sceny Potańcówek przy Fontannie

APLIKACJA WAWAWIANKI

Tę bezpłatną aplikację można sobie ściągnąć na telefon i dzięki temu na bieżąco śledzić program imprezy, mieć podgląd na mapkę terenu z poszczególnymi strefami i atrakcjami, a także zrobić sobie selfie z kwiatem wiankowym.

KONKURS „#WAWAWIANKI Jedno zdjęcie mówi wszystko”

Zrób zdjęcie podczas imprezy, pokaż, jak najlepiej bawisz się na Wiankach nad Wisłą, dodaj # WAWAWIANKI i udostępnij na swoim Facebooku lub Instagramie. Do wygrania zestaw Adrenalina + (do wyboru 1 z 93 fascynujących atrakcji) ufundowany przez Prezent Marzeń. Ze zdjęć powstanie w sieci wiankowa galeria. Regulamin konkursu na www.wawawianki.pl.

PURPUROWY DESZCZ Z NIEBA

Wianki nad Wisla / Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Wianki nad Wisla / Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

To będzie eksplozja kolorów i kompozycji, które ułożą się na niebie w kształty gwiazd, peonii i chryzantem. Inspiracją tegorocznego pokazu sztucznych ogni nad Wisłą będzie piosenka Prince'a pt. „Purple Rain” i ten właśnie utwór usłyszymy podczas dziesięciominutowego show. Dodatkowe efekty stworzą ładunki pirotechniczne wystrzeliwane z 12-metrowych wież ustawionych na praskiej plaży. Pokaz sztucznych ogni rozpocznie się o godz. 23.45.

ZMIANY W KOMUNIKACJI

Od godz. 17.30 do północy Wisłostrada będzie zamknięta. Autobusy linii 118 i 185 zostaną skierowane na trasy objazdowe. Na obu jezdniach Wisłostrady, od ul. Krasińskiego do ul. Sanguszki, zostaną wyznaczone miejsca parkingowe dla uczestników imprezy. Dla rowerzystów dostępny będzie parking rowerowy przy bulwarach na wysokości ul. Sanguszki. Po zakończeniu Wianków tramwaje na obydwu mostach oraz metro kursować będą częściej.

SŁOWNICZEK

Noc kupały  – inaczej sobótka, noc świętojańska – święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie w najkrótszą noc w roku.

Wianki – noc kupały była szansą dla dziewcząt na zdobycie ukochanego. Plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i powierzały wianki falom rzek i strumieni. Chłopiec, który wyłowił z rzeki wianek, szukał jego właścicielki.

Kwiat paproci – nazywany też perunowym kwiatem, od mocnego światła, które z siebie emitował. Zakwitał według legendy tylko raz w roku podczas nocy świętojańskiej. Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek.

Urzecze – nazwa regionu nadwiślanego pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą, gwarowo wymawiane jako Łurzyce (nie mówiło się u, tylko łu, nie mówiło się rzeka, tylko rzyka).

Stępa  – zabytkowe urządzenie służące do obijania, obłuskiwania i kruszenia jęczmienia na kaszę.

Brus – stanowisko, w którym cieśle ostrzą siekiery i topory do obróbki drewna.

Basetla – ludowy instrument smyczkowy ze strunami z baranich kiszek.

Fafernuki – kurpiowskie tradycyjne pulchne ciastka z marchwi, miodu i pieprzu.

Sztajerek  – taniec popularny w Polsce na podmiejskich zabawach, wykonywany jak polka.

czytaj także

  • jedzenie

Zostań młodym mistrzem kuchni. Bezpłatne warsztaty kulinarne dla nastolatków

Choć w nastoletnich głowach żywszy jest teraz pewnie temat wakacji, pikników i czasu spędzanego niż nauki, studio kulinarne Cook Up przygotowało coś dla tych, którym marzy się zabawa, ale też rozwijanie kuchennym umiejętności.

  • muzyka

Esperanza Spalding. Niezwykła basistka, utalentowana wokalistka jazzowa wystąpi w Stodole

Esperanza Spalding, gwiazda współczesnego jazzu wystąpi w środę 29 czerwca w Stodole.

  • w mieście

Filmowa Stolica Lata. Dobre kino pod chmurką, w pięknych okolicznościach przyrody i za darmo!

Projekcje w parkach, na plaż i na dachu - we wtorek rozpoczynają się pokazy Filmowej Stolicy Lata. Wszystkie seanse za darmo!

  • w mieście

Wianki i Noc Świętojańska w Polsce. Szukamy kwiatu paproci

Noc Świętojańską świętujemy od czwartku do niedzieli. Będę koncerty, fajerwerki, jarmarki, puszczanie wianków i tańce przy ognisku. Sprawdźcie nasz przewodnik po najciekawszych imprezach sobótkowych w Polsce.

  • w mieście

iBarka na Wiśle. Nowa atrakcja Warszawy

iBarka czyli inaczej „Infobarka Wisła” to innowacyjny projekt Fundacji „Do Dzieła!”. Ten długi na 16 metrów i szeroki na 5,5 metra obiekt pływający będzie przybliżał historię i tajemnice Wisły

  • w mieście

Klub Komediowy odpływa nad Wisłę. Początek sezonu darmowych spektakli w Placu Zabaw

Koniec sezonu w piwnicy przy Nowowiejskiej. W sobotę scena Klubu Komediowego przenosi się do Placu Zabaw i zostanie tam do ostatnich ciepłych dni.

  • w mieście

Miksując Annę Jantar z Rihanną, czyli wróciły potańcówki na dechach

W parach, wieczorami, pod gołym niebem, przy swingującej kapeli i hitach Elvisa. Przed wojną na dechy chodziło się co tydzień, w latach 90. wyparły je dyskoteki. Teraz potańcówki wróciły do łask.

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc