Maria Mater Misericordiae
Miłosierna Matka, która swoje dzieci chowa przed gniewem bożym jak w szafce, czy może spokojna, uduchowiona Madonna z dzieciątkiem? W Krakowie różnych oblicz Maryi w najbliższym czasie, nie zabraknie dzięki wystawie w Muzeum Narodowym.

W Polsce, gdzie kult maryjny jest szczególnie żywy, obraz Maryi jako miłosiernej matki jest głęboko zakorzeniony i dzięki temu zrozumiały. Przedstawienia ikonograficzne, zebrane w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie „Maria Mater Misericordiae” powinny więc być w większości znane widzom - Maryja karmiąca dzieciątko piersią, modląca się o łaski dla grzeszników czy wreszcie pogrążona w zadumie i cichej modlitwie. Przedstawienia tego typu, znane nam z polskich kościołów raczej w formie naśladownictw czy kopii, na najnowszej wystawie MNK zobaczymy w pełnym blasku i najlepszym wydaniu. Obok nich rozbłysną też wizerunki rzadsze i nietypowe (takie jak szafkowa rzeźba Madonny), wybrane przez kuratorów z całej Europy.
Wielkie nazwiska, arcydzieła
W Gmachu Głównym zebrano niemal sto przedstawień maryjnych z najważniejszych europejskich kolekcji. Pokazywane w ramach wystawy dzieła pochodzą z Włoch, Hiszpanii, Niderlandów, ale i z Polski. Wszystkie reprezentują niezwykle wysoki poziom. Ta wystawa, w aranżacji nawiązującej do budowy kościoła (z nawą główną, nawami bocznymi i prezbiterium), skłania do kontemplacji kolejnych wizerunków maryjnych, właściwie niezależnie od podejścia. Bo chociaż MMM to jedyna oficjalna wystawa na Światowe Dni Młodzieży, to maryjne oblicza mogą zachwycić także niewierzących. Na wystawie nie zabraknie wielkich nazwisk i prawdziwych arcydzieł - dzieł Donatella, Giotta, Andrei Mantegni, Hansa Memlinga, Petera Paula Rubensa, Francisco Zurbarána czy Albrechta Dürera, ale nie mniejsze wrażenie robią dzieła tych mniej znanych artystów.
Mozaiki
Spokojne lub pełne emocji twarze Maryi wydobędzie z półmroku sali punktowe światło - każda z namalowanych i wyrzeźbionych Madonn będzie miała szanse wybrzmieć w pełni. Ekspozycja w Muzeum Narodowym, choć podzielona przez kuratorów (prof. Piotr Krasny i prof. Giovanni Morelli) na czytelne działy, zachęca nie tyle do śledzenia kuratorskich niuansów, ale po prostu do obcowania z wybitnymi dziełami sztuki. A te są naprawdę imponujące - w Krakowie zobaczymy nie tylko wielkoformatowe płótna, ale także gobeliny, a nawet... mozaiki. Błyszczące złotymi płytkami przedstawienia przykuwają uwagę nie tylko w Rawennie czy Palermo, ale także w muzealnych salach.
Wizerunki Miłosiernej Matki - czułej opiekunki, chwytającej gromy gniewu bożego czy protektorki dzieci ukrytych pod jej płaszczem - będzie można zobaczyć już od dziś (piątek, 24.06). Krakowska wystawa potrwa do początku października.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE
Od piątku 24 czerwca
„Maria Mater Misericordiae”, kur. Piotr Krasny, Giovanni Morelli, Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1. Czynne wt. - sb. godz. 10 -18, niedz. godz. 10 - 16, ceny biletów 12 -19 zł.