Warszawa lat 50. i 60. okiem Zbyszka Siemaszki. Wystawa fotograficzna na Krakowskim Przedmieściu
Zobacz wyidealizowany obraz Warszawy z lat 50. i 60. na wystawie zdjęć wybitnego fotografa stolicy.

Widzimy nowe warszawskie dzielnice, modernistyczne budynki, nowo otwarte kawiarnie i sklepy, m.in. pl. Konstytucji, osiedle Muranów, Centralny Dom Towarowy, Supersam, dworzec Gdański czy stację Warszawa Powiśle, przeszklone pawilony u zbiegu Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich, a także neony, samochody i autobusy, wyposażenie sklepów i mieszkań. Są zdjęcia robione z wysoka, w dalekim planie, często panoramiczne. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Agencji FORUM i były przedmiotem reportaży Siemaszki dla tygodnika „Stolica”. Ale Warszawa na tych fotografiach nie przypomina siebie. Bardziej makietę albo scenografię do filmów włoskiego neorealizmu.

- Niby wszystko się zgadza - budynki, ulice, place, kościoły, dworce, sklepy. Ale z tych elementów artysta tworzy własną sugestywną wizję. Jego zdjęcia pokazują, jak bardzo twórcza może być fotografia dokumentalna i jak wielką ma moc kreowania iluzji - mówi Katarzyna Madoń-Mitzner, współkuratorka wystawy z Domu Spotkań z Historią. - Pokazane przez Siemaszkę miasto z lat 50. i 60. na co dzień wyglądało przecież jakoś inaczej, bez blasku, bez tego niepowtarzalnego światła, które na jego zdjęciach rozjaśnia ówczesną warszawską powszedniość. To obraz wyidealizowany. Sen o nowoczesnej metropolii, o nowym mieście, które wyrosło na gruzach starego.

Dla uzyskania najlepszego efektu Siemaszko długo poszukiwał kadru, wyczekiwał na światło, zmieniał perspektywy, wchodził na dachy budynków, robił zdjęcia z dźwigu czy helikoptera.
Wystawa na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego powstała z okazji 10-lecia Domu Spotkań z Historią. Jej uzupełnieniem będzie możliwość obejrzenia, poprzez zeskanowanie QRcodów, współczesnych zdjęć tych samych miejsc, które uwieczniał Zbyszko Siemaszko.
SKWER IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Krakowskie Przedmieście, róg ul. Karowej
„Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM”.
Wystawę można oglądać codziennie od 23 czerwca do 30 października