Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 5899 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Gołdap Festival
  • Olsztyn Green Festival 2019
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019
  • Women's Voices 2019
  • Warszawski Festiwal Konesera

Najczęściej czytane

  1. 13 grudnia: Dzień św. Łucji, szwedzkie święto światła w najkrótszy dzień roku
  2. Ich obrazy kosztują miliony. Kim są najdrożsi współcześni polscy artyści? Jak wyglądają ich dzieła?
  3. Wielki quiz świąteczny! Sprawdź, co wiesz o Bożym Narodzeniu! [QUIZ]
  4. 8 francuskich wokalistek uwielbianych w Polsce
  5. Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek - kto przynosi prezenty?
  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Tomasz Organek / Tomasz Organek/Materiały prasowe

Męskie Granie 2016. Organek: "Nie planuję się zmieniać"

ŁUKASZ KAMIŃSKI| 16-06-2016

Moje piosenki powstają z myślą o dobrej piosence, z ładną melodią, porządną harmonią , i ciekawym tekstem- mówi Organek, jedna z gwiazd Co Jest Grane 24 Festival, a teraz Męskiego Grania 2016.

Łukasz Kamiński: Twoje rodzinne Raczki, Toruń, gdzie studiowałeś i gdzie zostałeś wyróżniony m.in. nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego, Katowice, gdzie również pobierałeś naukę, Warszawa, gdzie mieszkasz. Masz wiele małych ojczyzn. Gdzie czujesz się najlepiej, najbezpieczniej?

Tomasz Organek / Tomasz Organek/Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Tomasz Organek / Tomasz Organek/Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

 

- Organek: Najlepiej czuję się w sobie. Sam sobie często zadaję pytanie, gdzie jest mój dom, gdzie jest moje miejsce. To nie jest żadne miejsce fizyczne, tylko miejsce przy ludziach, którzy mnie otaczają, przy których się dobrze czuję, z którymi mnie coś łączy, z którymi coś w końcu tworzę, w wymiarze muzycznym, ale też czysto ludzkim. Fizycznie jestem gdzieś między Toruniem i Warszawą, a moimi Raczkami.

Zjechałeś Polskę wszerz i wzdłuż, występowałeś w małych miejscowościach, ale też i na Woodstocku, co dla każdego muzyka jest pewnie doświadczeniem granicznym. Czy masz swoje ulubione miejsce koncertowe?

- Każde miejsce jest inne, to oczywiste. Są inni ludzie, inny nastrój. Ale to zbyt ogólna odpowiedź. Bardzo ważnym miejscem dla mnie są Raczki, gdzie wystąpiłem dwukrotnie. Pierwszy tam koncert był doświadczeniem bardzo dojmującym.

Bałem się tam wystąpić, bo uciekłem stamtąd dwadzieścia lat wcześniej. Miałem przeświadczenie, że kiedy wrócę, z tą swoją złotą płytą, występami na festiwalach, w telewizji, to ludzie uznają, że się ich wyrzekłem i się ode mnie odwrócą.

Kiedy jednak tam wystąpiłem, poczułem, że wróciłem do domu, do mojego heimatu, gdzie dorastałem, gdzie się ukształtowałem w jakiś sposób.

Dlaczego wyjechałeś?

Miałem kompleks małego miasteczka. Przez lata cały czas uciekałem z miasta do miasta, poszukując cały czas swojego miejsca. W końcu dotarło do mnie, że ja jestem przecież z Raczek, że tam się dobrze czuję. I że to jest naprawdę fajne.

A zrozumiałem to właśnie podczas tego koncertu, na którym pojawiła się cała gmina, bo impreza odbywała się z okazji 500-lecia Raczek.

Każdy twój powrót do Raczek niósł ryzyko. Gdybyś wrócił z niczym, to ludzie być może uznaliby, że przegrałeś, wracasz z podkulonym ogonem.

- To nie ma znaczenia. W tym wszystkim chodzi o to, że to był MÓJ powrót. Wracałem jako ktoś inny nie tylko dzięki sukcesowi, ale też i temu, że byłem bardziej doświadczony, starszy o 20 lat, mądrzejszy trochę.

W Raczkach masz rodzinę.

- Moja mama tam mieszka. Mój brat, który żyje za granicą, buduje w Raczkach dom. Ciągnie nas tam.

Wracając na chwilę do Woodstocku i innych dużych festiwali, to owszem one mają swoją energię, siłę. Ale odbyliśmy też dwukrotnie już trasę „Głupi Tur” po wsiach, miejscowościach odległych, zapomnianych, czyli takich, z których pochodzę ja i koledzy z zespołu. Wiemy, co to znaczy żyć w miejscu, do którego nikt nie przyjeżdża, bo nie warto, bo nie sprzedadzą się bilety, bo ludzie tam nie zrozumieją, o co chodzi. Tymczasem to było piękne doświadczenie kontaktu z ludźmi, którzy są spragnieni kontaktu, tego że zostaną potraktowani poważnie i uczciwie.

Wielkomiejski show-biznes bywa zaślepiający, rzeczywistość przegląda się w nim karykaturalnie, jak w krzywym zwierciadle. Na ile trasa po mniejszych miejscowościach jest lekcją pokory?

- To ucieczka od blichtru. Oczywiście jeśli ktoś jest na ten blichtr podatny, na ile się w nim zatraci. To sprawdzian twojego charakteru, muzyki, tego, co robisz. Występowaliśmy w miejscowościach, w których ludzie nie mieli pojęcia, kim jesteśmy. W miejscowościach, gdzie mieszka sto osób, przychodziło trzydzieści, wielu zostawało po koncertach, żeby porozmawiać. Pomyślałem sobie, że jeśli moje piosenki im się spodobają, wywołają odzew, sprowokują emocje, że jeśli tu mi się uda, to uda mi się wszędzie.

Monika Brodka po powrocie ze Stanów powiedziała, że zmienił się polski pop, że do głosu doszli nowi wykonawcy, ambitniejsi.

- Ten dobry pop, ambitny, był zawsze. Zmiana nastąpiła w mainstreamowych mediach, które przestały się bać tej muzyki, przestały ją ignorować. Z drugiej strony muzycy pozbyli się kompleksów, zmienili się. Bo zmienia się przecież rzeczywistość, Polska. Ostatnio rozmawiałem z moim menedżerem o reprezentacji Polski, o tym, dlaczego w końcu zaczęła odnosić sukcesy. Marek twierdzi, że to wynik zmian ostatnich 25 lat, a ta drużyna jest jakąś emanacją naszego kraju. Emanacją naszego kraju są też artyści. To, że Monika Brodka występuje za granicą, jest całkowicie naturalne. Ona nie ma kompleksów, my też nie.

Czy kiedy nagrywasz muzykę, to masz w tyle głowy, jak zabrzmią twoje piosenki na żywo?

- Nie. Moje piosenki powstają z myślą o dobrej piosence, z ładną melodią, porządną harmonią i ciekawym tekstem. Pod tym względem jestem strasznie staromodny. I nie planuję się zmienić.

Nagrywając, nie kalkuluję, co dobrze zabrzmi, gdzie można zagrać tak, by ludzie klaskali, jak sztucznie wywoływać emocje.

Płyta jest płytą, a koncert spektaklem, to innego rodzaju wydarzenie.

To może nagraj płytę koncertową. Kto wie, może i z orkiestrą jak niektórzy artyści?

Na pewno nie wydam płyty „Organek symfonicznie”. Nigdy tego nie zrobię, nie cierpię tej formuły.

Nie znam ani jednej płyty, w której połączenie przesterowanych gitar rzewnymi smyczkami by się sprawdziło. Co do samej płyty koncertowej, to jeszcze za wcześnie, choć korci mnie ten pomysł. Poza tym to spore wyzwanie, by zawrzeć energię, emocje na nagraniu.

Grając w Sofie, współtworzyłeś kolektyw. Organek jest twoim autorskim przedsięwzięciem, gdzie wszystko jest podporządkowane tobie. Występujesz jednak w orkiestrze Męskiego Grania, zatęskniłeś do kolektywnego sposobu pracy?

- Jestem kierownikiem tej orkiestry, więc nie, nie zatęskniłem (śmiech). Kolektyw, czyli grupa ludzi, których łączą emocje, ale i sama muzyka, jest czymś niezwykłym. Jest podstawą tworzenia. Ale gdy brakuje lidera z jedną główną koncepcją, to prowadzi to do katastrofy. Gdy masz kilku liderów, masz kilka kompromisów.

Kiedy chcesz zadowolić wszystkich, to pomysły się rozwadniają.

Orkiestra liczy jedenaście osób, jedenaście charakterów.

- Dlatego jest ciężko, dlatego próby trwają długo. Ale satysfakcja jest równie wielka co wyzwanie.

Wróćmy na koniec do Raczek. W jednym z wywiadów wspominałeś, że udało ci się odzyskać gitarę, na której grał twój tata. Odrestaurowałeś ją już?

- Dość długo trwało jej odzyskanie, a pomogła mi bardzo moja mama. W tej chwili gitara się remontuje, ale planuję nagrać na niej piosenkę.

Organek pochodzi z Raczek na Suwalszczyźnie, ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przez kilka lat współtworzył zespół Sofa, by w 2014 roku wydać swoją autorską płytę „Głupi”. Jest artystą intensywnie koncertującym, występował zarówno przed setkami tysięcy na Woodstocku, jak i kilkudziesięcioma ludźmi podczas swojej trasy „Głupi Tur” po małych miejscowościach i wsiach wschodniej Polski. Od trzech lat regularnie występuje na Męskim Graniu, w tym roku jest liderem festiwalowej orkiestry. Był też jednym z muzyków zaproszonych przez Voo Voo do nagrania płyty „Placówka '44” z poezją Powstańców.

powiązane wydarzenia

Tomasz Organek
  • alternatywa

Ørganek na Kontenerach Kultury

Park Śląski - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku
19sie
20.30
Tomasz Organek
  • alternatywa

Maltańska Scena Muzyczna. Ørganek

Tor regatowy Malta
07sie
20.00
Tomasz Organek
  • alternatywa

Organek w Piwnicy Artystycznej Kawon

Piwnica Artystyczna Kawon
30paź
19.30

czytaj także

  • wystawy

Warszawa lat 50. i 60. okiem Zbyszka Siemaszki. Wystawa fotograficzna na Krakowskim Przedmieściu

Zobacz wyidealizowany obraz Warszawy z lat 50. i 60. na wystawie zdjęć wybitnego fotografa stolicy.

    Męskie Granie 2016. Nie tylko Podsiadło i Organek. Artyści mniej znani

    Trasa Męskie Granie 2016 rozpoczęła się na dobre. Bilety na wszystkie sześć koncertów wyprzedały się na pniu. Tegoroczny skład jest silny i różnorodny pod względem brzmieniowym. To okazja do tego, by odkryć zupełnie nową muzykę.

      Męskie Granie 2016. Już niedługo w Katowicach

      W sobotę 16 lipca w katowickiej Strefie Kultury odbędzie się drugi koncert trasy Męskie Granie 2016, której sponsorem jest marka Żywiec. 

        Męskie Granie 2016. Pierwszy koncert już za nami

        W sobotę 9 lipca w poznańskim Parku Cytadela odbył się koncert otwierający trasę Męskie Granie 2016, której sponsorem jest marka Żywiec.

          Ryan Gosling, Russell Crowe. Kto jeszcze śpiewa?

          Ryan Gosling ma swój zespół, podobnie Russell Crowe, Kevin Costner i... Bruce Willis. Śpiewający aktorzy to w Hollywood nic specjalnego. Szkoda tylko, że niektórzy z nich w ogóle zdecydowali się chwycić za mikrofon.

            Męskie Granie 2016 w Poznaniu. Zapowiada się koncert nie do poznania

            Już w sobotę 9 lipca w poznańskim Parku Cytadela odbędzie się koncert otwierający trasę Męskie Granie 2016, której sponsorem jest marka Żywiec.

              Męskie Granie zawita w Poznaniu. Muzyczne oblężenie Cytadeli

              „Upadłem i choć brak mi sił/Podniosę się i pobiegnę/Z watahą stanie z przodu wilk/Gdy ślina z pyska cieknie, biegnie/I mocniej/Znów chce się żyć/I mocniej” - śpiewa w utworze „Wataha” Dawid Podsiadło. Młody wokalista jest jednym z głosów tegorocznej orkiestry Męskiego Grania, a energetyczny rock'n'rollowy przebój tegorocznym hymnem imprezy.

              • muzyka

              Męskie Granie 2016. Mela Koteluk: nowa krew kobiecej sceny

              Przeczytajcie, zanim posłuchacie. Mela Koteluk wyrosła dziś na jedną z najbardziej obiecujący nowy głos na polskiej kobiecej scenie rockowej.

                Męskie Granie 2016: Taco Hemingway z nową muzyką we Wrocławiu

                Taco Hemingway potrzebował zaledwie trzech lat, by stać się kluczową postacią polskiej sceny hip-hopowej. To chyba nie jest tylko chwilowa sława i zanosi się na to, że zagości w muzycznym światku na dłużej. W sobotę, podczas wrocławskiego koncertu trasy Męskie Granie 2016 sponsorowanej przez markę Żywiec, Taco wystąpi na żywo z nowym materiałem, promującym płytę "Marmur".

                • muzyka

                "Pastempomat" - nowy teledysk Dawida Podsiadły

                "Pastempomat" to trzeci teledysk z platynowego albumu "Annoyance & Disappointment" Dawida Podsiadły. Z Wojciechem Mecwaldowskim, Julią Marcell i makaronem w rolach głównych.

                • muzyka

                Artur Rojek brawurowo skończył festiwal Co Jest Grane 24. Zagrali też Brodka, Kortez, Organek

                Festiwal Co Jest Grane 24 w warszawskiej Królikarni to koncerty najlepszych polskich muzyków. Zagrali m.in. Artur Rojek, Brodka, Kortez, Organek.

                • muzyka

                Open'er Festival 2016: Atrakcje MasterCard

                Na przełomie czerwca i lipca do Gdyni przyjedzie blisko stu artystów. Open'er Festival to nie tylko muzyka. MasterCard- oficjalny partner Open'er Festival 2016 przygotował atrakcje, niespodzianki, ale również dogodności związane z płatnościami. Wszystko w strefie MasterCard Lounge.

                  "Wataha". Singiel promujący Męskie Granie 2016

                  Dawid Podsiadło, Organek i O.S.T.R nagrali wspólny singiel promujący trasę koncertową. To hymn Męskiego Grania 2016. A może i całego lata? Posłuchaj!

                    Festiwal Co Jest Grane 24. Kortez: Mam nadzieję, że nie złapiemy niepotrzebnego ciśnienia

                    Kortez to jedno z najgorętszych nazwisk tego sezonu. Do przyznanego mu w kwietniu Fryderyka za fonograficzny debiut roku w ubiegły weekend dołączyła nagroda publiczności na opolskich Debiutach. 18 czerwca zagra w Warszawie na festiwalu Co Jest Grane 24. Wśród gwiazd tej imprezy są też Artur Rojek, Ania Dąbrowska, Organek, Brodka

                      Czym Kieślowski zadziwił Chucka Norrisa. Debaty na festiwalu Co Jest Grane 24

                      Podczas dwóch debat na festiwalu „Co Jest Grane 24” (w sobotę 18 czerwca w warszawskiej Królikarni) spróbujemy spojrzeć na twórczość Krzysztofa Kieślowskiego inaczej niż zwykle. W rozmowie weźmie udział m.in. znakomity aktor Jerzy Stuhr.

                        Polska elektronika na Co Jest Grane 24 Festival

                        Rysy, Baasch, Jaaa! i Bshosa – to mocni przedstawiciele polskiej sceny elektronicznej. Wystąpią w sobotę 18 czerwca na scenie Electronic Beats na festiwalu „Co Jest Grane 24”.

                          Krzysztof Zalewski Solo Act

                          Od "Idola" do Męskiego Grania i własnych projektów. Artysta doświadczony, wszechstronny i zmieniający się jak kameleon

                          REKLAMA
                          • Wyborcza.pl
                          • Wyborcza.biz
                          • Wysokie Obcasy
                          • CoJestGrane24
                          • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
                          wydarzenia
                          • Muzea, wystawy i wernisaże
                          • Co Jest Grane 24
                          • Europejskie Targi Muzyczne 2016
                          • Co Jest Grane 24 Festival
                          • Premiery teatralne
                          • Filmy i premiery filmowe
                          • Repertuar kin
                          • Repertuar teatrów
                          • Koncerty
                          • Trasy koncertowe
                          • Imprezy w Twoim mieście
                          • Festiwale muzyczne
                          • Imprezy dla dzieci
                          • Gdzie na łyżwy w Warszawie
                          • Orange Warsaw Festival 2017
                          • Olsztyn Green Festival 2017
                          • Szczecin Jazz Festival 2017
                          miejsca
                          • Mojo Picon
                          • Wi-Taj na placu Konstytucji
                          • Najlepsze lody w Warszawie
                          • Podkowa Wine Depot
                          • Restauracje w Hali Koszyki
                          • Hala Koszyki wg Macieja Nowaka
                          • Biobazary w Warszawie
                          • Biała na Saskiej Kępie
                          • Warsaw Perk, knajpa z Przyjaciół
                          • Casablanka na osiedlu Biały Kamień
                          • Cinema City Galeria Mokotów
                          • 12on14 Jazz Club
                          • NOSPR
                          osoby
                          • Maciej Stuhr
                          • Jennifer Lawrence
                          • Margot Robbie
                          • Przemysław Wojcieszek
                          • Andrzej Chyra
                          • Madonna
                          • Hugh Grant
                          • Marta Nieradkiewicz
                          • Woody Allen
                          • Agnieszka Glińska
                          • Ryan Gosling
                          • Paweł Piotr Reszka
                          • Mirosław Haniszewski
                          • Andrzej Wajda
                          • Arkadiusz Jakubik
                          • Tomasz Beksiński
                          • Beata Fido
                          • Tim Burton
                          • Meryl Streep
                          • Izabela Trojanowska
                          • Olivier Heim
                          • Diana Krall
                          • Artur Rojek
                          • Dave Gahan
                          • Adam Driver
                          • Mads Mikkelsen
                          • Jennifer Lawrence
                          • Kasia Smutniak
                          • Wynton Marsalis
                          • Deborah Brown
                          • Jamie Dornan
                          • Michalina Wisłocka
                          recenzje filmów
                          • Ojcowie i córki
                          • Kobiety bez wstydu
                          • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
                          • Gdzie jest Dory?
                          • Lolo
                          • Agent i pół
                          • Moje wielkie greckie wesele 2
                          • Recenzje filmowe Co Jest Grane 24
                          • Wróble
                          • Seria Niezgodna: Wierna
                          • Nie pamiętasz tytułu filmu? Ta strona ci pomoże
                          • Pod opieką wiecznego słońca
                          • Kamper
                          • Facet na miarę
                          • 183 metry strachu
                          • Neon Demon
                          • Kobiety bez wstydu
                          • Zanim się pojawiłeś
                          • Bóg w Krakowie
                          • Dzielny kogut Maniek
                          • Le Mans 3D: Liczy się tylko wyścig
                          • Nienasyceni
                          • Tarzan: Legenda
                          • Komedie romantyczne na Walentynki
                          • Cuda z nieba
                          • Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie
                          • Facet na miarę
                          • Iluzja 2
                          • Kiedy gasną światła
                          • Przy Planty 7/9
                          • Szajbus i pingwiny
                          • Śmietanka towarzyska
                          • Jak zostać kotem
                          • Złe mamuśki
                          • Jak Bóg da
                          • Legion samobójców
                          • Boska Florence
                          • Star Trek: W nieznane
                          • Czerwony Kapitan
                          • Ben-Hur
                          • Kwiat wiśni i czerwona fasola
                          • Już za Tobą tęsknię
                          • Sługi Boże"
                          • Mechanik: Konfrontacja
                          • Nie ma mowy!
                          • Jak Bóg da
                          • Przyjaźń czy kochanie?
                          • Jane Austen, Duma i uprzedzenie
                          • Batman: Zabójczy żart
                          • Mój przyjaciel smok
                          • Jak zostać kotem
                          • 183 metry strachu
                          • Geniusz
                          • Jason Bourne
                          • Pitbull. Niebezpieczne kobiety
                          • Randka na weselu
                          • Hel
                          • Nowy Pitbull
                          • Jestem mordercą
                          • Ja, Daniel Blake
                          • Fantastyczne zwierzęta
                          • Wołyń
                          • Dziewczyna z pociągu
                          • Powidoki Andrzeja Wajdy
                          • Smoleńsk, obsada
                          • Smoleńsk
                          • Ostatnia Rodzina
                          • Siedem minut po północy
                          • Pasażerowie
                          • Królowa Śniegu 3: Ogień i lód
                          • Ukryte piękno
                          • Dusigrosz
                          • Paterson
                          • Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
                          • Honorowy obywatel
                          • Copyright © Agora SA
                          • O nas
                          • Reklama w Gazecie Wyborczej
                          • Prywatność
                          • Nasze tematy
                          • Licencje/Kontent
                          • Kontakt
                          • Pomoc