Kino festiwalowe: Dyskusje o „Dekalogu” Kieślowskiego, pokazy filmów reżysera oraz dokument „Droga do mistrzostwa”
Pokazy dwóch filmów Krzysztofa Kieślowskiego, debaty poświęcone twórcy „Dekalogu” z udziałem m.in. Jerzego Stuhra oraz specjalny seans dokumentu „Droga do mistrzostwa” Bartosza Konopki. Na Co Jest Grane 24 Festivalu nie może zabraknąć kina.
Co Jest Grane 24 Festival to nie tylko koncerty, mamy też specjalny program filmowy. W sobotnie popołudnie w Królikarni będzie można wziąć udział w dwóch debatach poświęconych twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, połączonych z pokazami jego filmów: „Krótkim filmem o miłości” i „Bez końca”. Wieczorem zaś pokażemy dokument nominowanego do Oscara Bartosza Konopki „Droga do mistrzostwa”, a po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.
„Dekalog” popkulturowo
Z okazji obchodzonego właśnie Roku Kieślowskiego Telewizja Kino Polska przypomina najważniejsze filmy reżysera i zaprasza na festiwalowe debaty specjalne. W pierwszej, o godz. 13, pod tytułem „?Dekalog? popkulturowo. Przed ?Rodziną Soprano” był ?Dekalog?” wezmą udział m.in. Jerzy Stuhr, Irena Strzałkowska, Dariusz Jabłoński i Magdalena Juszczyk. O tym, jak niezwykły w tamtych czasach był to projekt, niech świadczą liczby: w 21 miesięcy powstało 10 godzinnych filmów telewizyjnych i dwa kinowe.
Druga debata, o godz. 15.30, będzie poświęcona metafizyce, a gośćmi będą m.in. ks. Andrzej Luter, Joanna Kos-Krauze i Martyna Harland.
- Chcemy przenieść Kieślowskiego do obiegu kultury popularnej. Dlatego o „Dekalogu” porozmawiamy nie w kontekście wiary, tylko seriali i formy telewizyjnej. A przy okazji niedocenionego przez krytyków „Bez końca” odejdziemy od perspektywy filmoznawczej, by skupić się na metafizyce. Zastanowimy się, czy dziś polskie kino potrafi wkroczyć w tę sferę - powiedzieli pomysłodawcy debat Kamil Gryko i Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska, w rozmowie z „Co Jest Grane 24”.
Obydwa spotkania będą rejestrowane.
Artyści bez maski
„Droga do mistrzostwa” Bartosza Konopki to dokument, w którym polscy artyści opowiadają o trudnościach i przeciwnościach losu, z jakimi przyszło im się mierzyć w życiu. W filmie oglądamy Korę, wokalistkę zespołu Maanam, aktora Janusza Gajosa, reżyserkę Agnieszkę Holland, malarza Rafała Olbińskiego i muzyka jazzowego Tomasza Stańkę.
Reżysera nie interesowały tematy związane z sukcesem i sławą. „Lata pracy nad dokumentami nauczyły mnie, że widz powinien móc się przejrzeć w losach bohatera, a to udaje się tylko wtedy, kiedy ten jest prawdziwy. Postawiłem przed moimi bohaterami lustra, w których mogą się przejrzeć. Kora spotyka się na nowo ze sobą ośmioletnią, z czasów, kiedy trafiła do domu dziecka, i może tę małą siebie przytulić. Agnieszka Holland przegląda się w swoich portretach z czasów studiów, kiedy była zbuntowana, niepokorna. Malarz Rafał Olbiński konfrontuje się ze sobą poprzez swoje obrazy, ale też kobiety, które na tych obrazach przedstawia. Tu miałem największy problem z zachowaniem balansu, bo Rafał Olbiński to z jednej strony nowojorczyk, luzak, bon vivant, który podchodzi do świata z ironią i dystansem, ale z drugiej strony jest w tym wszystkim zagubiony i samotny. Janusz Gajos spotyka samego siebie najbardziej dosłownie, twarzą w twarz, ale okazuje się, że niewiele ma sobie do powiedzenia. Albo może właśnie już nic nie musi sobie mówić?” - mówił Konopka w wywiadzie dla tygodnika „Co Jest Grane 24”.
Film Konopki, który za dokument „Królik po berlińsku” był nominowany do Oscara, jest częścią programu BMW Drives Culture. Pokaz „Drogi do mistrzostwa” w kinie festiwalowym rozpocznie się o godz. 19. Przed pokazem i po nim będzie można kupić specjalny album ze zdjęciami z planu filmowego autorstwa fotografa Jacka Poremby. A przez cały festiwal - obejrzeć wystawę wybranych zdjęć projektu „Droga do mistrzostwa”.
PROGRAM FESTIWALU CO JEST GRANE 24
18 czerwca, Królikarnia, ul. Puławska 113a.
Bilety 29 zł (w przedsprzedaży) i 39 zł (w dniu festiwalu). Dzieci do lat 12 oraz osoby powyżej 65. roku życia na festiwal wchodzą za darmo.
Bilety można kupić na stronie
cojestgrane24festival.pl
,
eBilet.pl
, w salonach sieci Empik oraz w dniu wydarzenia na miejscu.
Koncerty
Co Jest Grane 24 Stage
godz. 15.00 - Krzysztof Zalewski Solo Act
godz. 16.30 - Organek
godz. 18.00 - Ania Dąbrowska
godz. 19.30 - Kortez
godz. 21.00 - Brodka
godz. 22.30 - Artur Rojek
T-Mobile Electronic Beats Stage
godz. 17.30 - warsztaty z beatboxingu
godz. 19.00 - Baasch z udziałem Jaaa i Rysy
godz. 20.30 - Jaźni
godz. 22.00 - Bshosa DJ set
DZIECIĘCY OGRÓD / strefa dla dzieci
W godz. 12-18 zapraszamy na pokazy filmowe, występy, spektakle, konkursy i warsztaty, które odbędą się w strefie dziecięcej oraz grocie pod Pałacem:
„Niezwykłe filmowe podróże z Festiwalem Kino Dzieci” - pokazy filmów krótkometrażowych i zabawy dla najmłodszych w namiocie festiwalowym.
Warsztaty plastyczne z Wydawnictwem Tashka.
„Jak dobrze znasz Warszawę ” – Narodowy Instytut Audiowizualny NInA zaprasza na konkursy z nagrodami o architekturze przedwojennej Warszawy.
Na stoiskach Wydawnict: Tashka, Lamala, Widnokrąg i Poławiacze Pereł będzie można kupić książki dla dzieci.
Mini scena:
godz. 13.00 - fragmenty spektakli Teatru Muzycznego Roma „ Alicja w krainie czarów" oraz „ Mały książę"
godz. 14.00 - spotkanie z Edytą Jungowską i czytanie fragmentów „Karlssona z dachu”
godz. 15.30 - koncert Smykofonii „Muzyczna wędrówka po świecie”
godz. 17.00 - spektakl improwizowany „Nikt Nic Nie Wie” Klubu Komediowego
Grota pod tarasem pałacu:
godz. 15.00 - warsztaty muzyczne „Co Głos Głosi ” Małej Warszawskiej Jesieni
KINO FESTIWALOWE w Pałacu:
Na debaty i filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego zaprasza Telewizja Kino Polska:
godz. 13.00 - debata „Dekalog popkulturowo” - przed „Rodziną Soprano” był „Dekalog" Kieślowskiego, wśród gości m.in.: Jerzy Stuhr, Dariusz Jabłoński, Magda Juszczyk
godz. 14.00 - „Krótki film o miłości”, reż. Krzysztof Kieślowski
godz. 15.30 - dyskusja o duchowości z religią i bez, o pocieszycielskiej roli opowiadania historii, wśród gości m.in: ks. Andrzej Luter, Joanna Kos-Krauze
godz. 16.30 - „Bez końca", reż. Krzysztof Kieślowski
godz. 19.00 - BMW Group Polska zaprasza na projekcję filmu „Droga do mistrzostwa", reż. Bartosz Konopka. Przed pokazem i po nim będzie można kupić specjalny album ze zdjęciami z planu filmowego autorstwa fotografa Jacka Poremby. A przez cały festiwal - obejrzeć wystawę wybranych zdjęć projektu „Droga do mistrzostwa”.
Kwiaciarnia Grafiki - akcja artystyczna
Sitodruk na żywo - przynieście jasne, bawełniane koszulki, na nich Marta Kwiatek i Kwiatek będą nadrukowywać sitem specjalny festiwalowy graf. Dla kolekcjonerów sitodrukowych artefaktów mamy limitowany plakat.
Newsroom Co Jest Grane 24
To stąd będziemy relacjonować online wydarzenia i koncerty z naszego festiwalu. Tu będzie można spotkać się z artystami występującymi na scenach i zdobyć od nich autografy. Przez cały festiwal działać będzie też gifbudka - przyjdźcie, zróbcie zdjęcia i podzielcie się gifem ze znajomymi, a wydruk zabierzcie ze sobą na pamiątkę. Dla zmęczonych mamy wygodne leżaki i pufy.