Ania Dąbrowska i Brodka w Królikarni na Co Jest Grane 24 Festival
Dwie fantastyczne polskie artystki Ania Dąbrowska i Monika Brodka wystąpią w sobotę 18 czerwca w Królikarni na festiwalu „Co Jest Grane 24”.
Zestaw muzycznych gwiazd, które pojawią się na festiwalu „Co Jest Grane 24” w Królikarni, jest imponujący i robi wrażenie. Na plenerowej scenie w Królikarni wystąpią m.in: Artur Rojek, Organek, Kortez, Krzysztof Zalewski i wreszcie dwie wyjątkowe artystki – Ania Dąbrowska i Monika Brodka.
Ania Dąbrowska – marzycielka w ścisłej czołówce
O tej doświadczonej piosenkarce przez kilka ostatnich lat niewiele słyszeliśmy. Ania Dąbrowska, zajęta wychowywaniem dzieci, na dłuższą chwilę porzuciła estradę. Ale wróciła i 4 marca tego roku wydała pierwszą od czterech lat płytę „Dla naiwnych marzycieli”.
To była dość długa przerwa, jak na popularnego muzyka – przyznaje sama piosenkarka, która mówi, że w tym czasie pojawiło się sporo nowych, dobrych wykonawców. Dąbrowska z kolei zmieniła menadżera, wytwórnię i przetasowała zespół. I wcale jej to nie zatrzymało. Już w dniu premiery „Dla naiwnych marzycieli” zdobyła szczyty listy sprzedaży płyt w Polsce i cały czas utrzymuje się w jej ścisłej czołówce.
Wcześniej, jeszcze w listopadzie, wypuściła zapowiedź płyty – singiel „Nieprawda”. Piosenka wystarczyła, żeby wywołać niemałe poruszenie. Dziennikarze dopytywali czy gorzki, osobisty tekst adresowany jest do byłego partnera piosenkarki. A Dąbrowska zbywała ich, komentując jedynie, że teraz częściej pozawala sobie na prywatne i szczere teksty. – Interpretację zostawiam fanom – podkreślała.
Nowa piosenka zaskoczyła też reggae’ującym rytmem. To nie jedyna kompozycja, w której Dąbrowska sięga po jamajskie inspiracje. I choć nie porzuciła swoich sprawdzonych patentów: dalej jest subtelnie i nastrojowo, słychać jej słabość do lat 60. i retro, a wszystko opiera się na jej głosie, to na płycie jest więcej wycieczek w stronę elektroniki i nowoczesnego popu.
Dąbrowska podkreśla, że osobiście czuwała nad powstawaniem płyty. Nagrywała w czterech studiach, a w produkcji wsparł ją Aleksander Kowalski, czyli Czarny HiFi – hip-hopowiec znany ze składu HiFi Banda, grupy Monopol i nagrań z czołówką polskiego rapu.
Brodka – polski fenomen popu
Na swoją nową płytę kazała czekać fanom aż sześć lat. 13 maja Monika Brodka wydała swój czwarty album „Clashes”. Następca przebojowej, pokrytej podwójną platyną „Grandy” z 2010 r. jest wyjątkowy.
„Clashes” to płyta zupełnie inna niż poprzednie nagrania Brodki. Misternie utkana z melodii i emocji, otulająca feerią i barwą dźwięków. To album, z braku lepszego określenia, niesłychanie ambitny i intymny”- pisał Łukasz Kamiński w „Co Jest Grane 24”.
Brodka znów zmienia brzmienie. Po dwóch klasycznych popowych płytach i nowoczesnej, elektronicznej, ale przyprawionej góralskimi motywami „Grandzie” i dyskotekowym minialbumie „Lax” wokalistka stawia na rozbudowane aranżacje, ze smykami i sekcją dętą, ale niepozbawione rockowego pazura. I zdradza, że elektronika ją zmęczyła, a punktem wyjścia do muzyki na „Clashes” były kościelne organy.
Teksty po raz pierwszy napisała samodzielnie. Do tego, także po raz pierwszy, śpiewa je po angielsku. Piosenki po części komponowała w Polsce, po części w podróży, m.in. w Nowym Jorku. A nagrywała w Los Angeles pod okiem zdobywcy Grammy Noaha Georgesona.
Międzynarodowy trop to nie przypadek, bo „Clashes” ma zdobyć świat. To skutek kontraktu z wytwórnią Play It Again Sam (nagrywają dla niej m.in. Roisin Murphy i Editors), który wokalistka zgarnęła dzięki występom na zagranicznych festiwalach showcase’owych.
Płytę promuje opatrzona intrygującym klipem piosenka „Horses”. Utwór zachwycił fanów, podłapały go zagraniczne portale. M.in. brytyjski Clash Magazine, który nazywa Brodkę polskim fenomenem popu i amerykański The Fader, który pokazał teledysk jako pierwszy.
Nowy materiał premierowo, razem z kilkunastoosobowym zespołem, zaprezentowała na poznańskim festiwalu Spring Break, ale też wielkim festiwalu showcase’owym The Great Escape w Brighton. Teraz czekamy na nią w Królikarni.
PROGRAM FESTIWALU CO JEST GRANE 24
18 czerwca, Królikarnia, ul. Puławska 113a.
Bilety 29 zł (w przedsprzedaży) i 39 zł (na miejscu). Dzieci do lat 12 oraz osoby powyżej 65. roku życia na festiwal wchodzą za darmo.
Bilety można kupić na stronie
cojestgrane24festival.pl
,
eBilet.pl
, w salonach sieci Empik oraz w dniu wydarzenia na miejscu.
Koncerty
Co Jest Grane 24 Stage
godz. 15.00 - Krzysztof Zalewski Solo Act
godz. 16.30 - Organek
godz. 18.00 - Ania Dąbrowska
godz. 19.30 - Kortez
godz. 21.00 - Brodka
godz. 22.30 - Artur Rojek
T-Mobile Electronic Beats Stage
godz. 17.30 - warsztaty z beatboxingu
godz. 19.00 - Baasch z udziałem Jaaa i Rysy
godz. 20.30 - Jaźni
godz. 22.00 - Bshosa DJ set
Dziecięcy Ogród / strefa dla dzieci
W godz. 12-18 zapraszamy na pokazy filmowe, występy, spektakle, konkursy i warsztaty, które odbędą się w strefie dziecięcej oraz grocie pod Pałacem:
„Niezwykłe filmowe podróże z Festiwalem Kino Dzieci” - pokazy filmów krótkometrażowych i zabawy dla najmłodszych w namiocie festiwalowym.
Warsztaty plastyczne z Wydawnictwem Tashka.
„Jak dobrze znasz Warszawę ” – Narodowy Instytut Audiowizualny NInA zaprasza na konkursy z nagrodami o architekturze przedwojennej Warszawy.
Na stoiskach Wydawnict: Tashka, Lamala, Widnokrąg i Poławiacze Pereł będzie można kupić książki dla dzieci.
Mini scena:
godz. 13.00 - fragmenty spektakli Teatru Muzycznego Roma „ Alicja w krainie czarów" oraz „ Mały książę"
godz. 14.00 - spotkanie z Edytą Jungowską i czytanie fragmentów „Karlssona z dachu”
godz. 15.30 - koncert Smykofonii „Muzyczna wędrówka po świecie”
godz. 17.00 - spektakl improwizowany „Nikt Nic Nie Wie” Klubu Komediowego
Grota pod tarasem pałacu:
godz. 15.00 - warsztaty muzyczne „Co Głos Głosi ” Małej Warszawskiej Jesieni
KINO FESTIWALOWE w Pałacu:
Na debaty i filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego zaprasza Telewizja Kino Polska:
godz. 13.00 - debata „Dekalog popkulturowo” - przed „Rodziną Soprano” był „Dekalog" Kieślowskiego, wśród gości m.in.: Jerzy Stuhr, Dariusz Jabłoński, Magda Juszczyk
godz. 14.00 - „Krótki film o miłości”, reż. Krzysztof Kieślowski
godz. 15.30 - dyskusja o duchowości z religią i bez, o pocieszycielskiej roli opowiadania historii, wśród gości m.in: ks. Andrzej Luter, Joanna Kos-Krauze
godz. 16.30 - „Bez końca", reż. Krzysztof Kieślowski
godz. 19.00 - BMW Group Polska zaprasza na projekcję filmu „Droga do mistrzostwa", reż. Bartosz Konopka. Przed pokazem i po nim będzie można kupić specjalny album ze zdjęciami z planu filmowego autorstwa fotografa Jacka Poremby. A przez cały festiwal - obejrzeć wystawę wybranych zdjęć projektu „Droga do mistrzostwa”.
Kwiaciarnia Grafiki - akcja artystyczna
Sitodruk na żywo - przynieście jasne, bawełniane koszulki, na nich Marta Kwiatek i Kwiatek będą nadrukowywać sitem specjalny festiwalowy graf. Dla kolekcjonerów sitodrukowych artefaktów mamy limitowany plakat.
Newsroom Co Jest Grane 24
To stąd będziemy relacjonować online wydarzenia i koncerty z naszego festiwalu. Tu będzie można spotkać się z artystami występującymi na scenach i zdobyć od nich autografy. Przez cały festiwal działać będzie też gifbudka - przyjdźcie, zróbcie zdjęcia i podzielcie się gifem ze znajomymi, a wydruk zabierzcie ze sobą na pamiątkę. Dla zmęczonych mamy wygodne leżaki i pufy.
Strefa kulinarna
Warszawskie knajpy będą serwowały popisowe dania i przekąski: Superiore Wine Bar, Beirut Hummus & Music Bar, Why Thai, Smaki Warszawy, Delikatesy Esencja, Krowarzywa, Lokal Vegan Bistro, Melody - Lody Naturalne. O napoje zimne i gorące zadbają: Perła, John Lemon i Gazeta Cafe.