Muzeum Pałac Herbsta. Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności
Nowa wystawa w Muzeum Pałac Herbsta pozwoli łodzianom nie tylko zapoznać się z kolekcją XIX-wiecznego malarstwa polskiego, ale też spojrzeć na nią z nowej perspektywy.
Piątek, godz. 18, Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
Jan Matejko (1838-1893) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Był związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. W 1873 r. objął na 20 lat stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Dlatego oś narracyjna wystawy jest opowieścią o jednej z najstarszych polskich uczelni artystycznych.

W pierwszej części wystawy dominują prace Matejki. Wśród prezentowanych obrazów będzie można zobaczyć m.in. „Otrucie królowej Bony” (1859), „Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie” (1859) oraz „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III” (1867). Do tego szkice kompozycyjne i studia kostiumowe oraz pokazywane w Łodzi po raz pierwszy zbiory malarza: elementy strojów, biżuterię i wyroby rzemiosła artystycznego. Druga część wystawy będzie poświęcona malarzom z krakowskiej akademii, m.in. uczniom Matejki. Łodzianie będą mogli zobaczyć prace takich artystów jak m.in. Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer czy Jacek Malczewski. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć występ The Time Quartet - kwartetu smyczkowego wykonującego utwory muzyki klasycznej. W Pałacu Herbsta zagrają na dwojgu skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Wykonają korespondujący z wystawą i pałacowymi wnętrzami kwartet smyczkowy Aleksandra Borodina II kwartet A-dur z 1881 r.
Dzieła prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Pałac Herbsta oraz Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę będzie można oglądać do 15 października 2017 r. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.