Lublin brzmi wyraziście. Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2016
Ze Szwecji, USA, Ukrainy i... Japonii. W tym roku na lubelskiej imprezie wystąpi ponad 20 zespołów pochodzących z trzech kontynentów. Festiwal odbędzie się 6-10 lipca. Będą prekursorzy poszczególnych gatunków, m.in. Tortoise i UK Subs - zespoły, które są ikonami w swoich nurtach. Zagrają też Shibusashirazu Orchestra, czyli zjawiskowy, ponad 30-osobowy skład z Japonii oraz Easy Star All Stars i będą to ich jedyne polskie koncerty w sezonie letnim.

Rozmowa z
Agnieszką Wojciechowską i Rafałem Chwałą, organizatorami festiwalu
Tomasz Kowalewicz: Co wyróżnia „Inne Brzmienia” na tle innych letnich festiwali?
Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowy festiwalu: - Lubelska impreza to festiwal dość wyrazisty, który nie jest nastawiony na jeden gatunek muzyczny, ale na interesujące zjawiska dziejące się w muzyce. Zadaliśmy sobie pytanie, które wynika wprost z nazwy - czym są inne brzmienia i jakie współcześnie mają znaczenie? Czy w sytuacji, kiedy każdego dnia powstają setki nowych utworów muzycznych, możemy mówić o czymś takim jak inne brzmienia? Czy w ogóle jesteśmy jeszcze w stanie zaskoczyć czymś współczesną publiczność? Staramy się proponować wszystko to, co muzykę popycha do przodu i gwarantuje jej rozwój. Warto też podkreślić, że jesteśmy jednym z niewielu dużych letnich festiwali odbywających się w ścisłym centrum.
Nie wywozimy publiczności poza miasto. Staramy się, by była to miejska impreza, która korzysta ze wszystkiego, co jest dostępne w pobliżu.
Dlaczego jeszcze warto tu być?
Rafał Chwała, dyrektor artystyczny festiwalu: Jako nieliczni tak dokładnie i przekrojowo prezentujemy kulturę muzyczną ze Wschodu. To przede wszystkim artyści, którzy mając w swoich krajach status gwiazdy są w Europie Zachodniej kompletnie anonimowi.
Przez cały rok szukamy interesujących zjawisk z tamtych rejonów. Nie interesują nas towary eksportowe polityków czy instytucji kultury.
Kolejnym ważnym punktem jest prezentacja europejskich wytwórni muzycznych - w tym roku zaprosiliśmy przedstawicieli niemieckiej wytwórni Staubgold prowadzonej przez Markusa Detmera. Na naszym festiwalu muzyki nie tylko się słucha, ale także o niej dyskutuje.
A.W.: Przygotowujemy też przedpołudniową ofertę dla najmłodszych, która nie jest programem drugiej kategorii. Pracujemy nad nią przez wiele miesięcy, a jej celem jest m.in. uzupełnienie braków w edukacji muzycznej. Program dziecięcy wymyślany jest tak, by pokazywać, że dźwiękiem można się bawić. W tym roku dzieci będą mogły spotkać się z profesjonalnymi artystami, m.in. z Łoną i Webberem, z którymi stworzą piosenkę festiwalową. Powstanie też do niej teledysk.
Tradycją lubelskiej imprezy jest obecność polskich artystów, którzy przygotowują specjalny koncert. Podobnie będzie i teraz?
R.Ch.: W tym roku wyjątkowy koncert zagra Kazik Staszewski z Kwartetem ProForma.
Zależało nam, by wokalista Kultu zaśpiewał w Lublinie piosenki, które rzadko można usłyszeć w jego wykonaniu. Sam Kazik mówił zresztą jakiś czas temu, że piosenki Toma Waitsa zagrał może z dwa razy w życiu, podobnie jest z piosenkami Grześkowiaka.
Staszewski spotka się też z publicznością, a pretekstem do tego będzie wydana niedawno biografia „Idę tam, gdzie idę”.
Inne Brzmienia to nie tylko muzyka.
A.W.: - Pod hasłem Move East Movie prezentujemy kinematografię różnych krajów Partnerstwa Wschodniego - mieliśmy już filmy gruzińskie i ormiańskie, w tym roku przyszedł czas na Ukrainę. Przygotowaliśmy pięć bardzo aktualnych filmów fabularnych i trzy obrazy dokumentalne. Tematem wiodącym dokumentów będzie kontekst 30-lecia wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Tej tematyce poświęcona będzie też wystawa plakatów, które powstały w ramach konkursu ekologicznego upamiętniającego rocznicę. Przygotowało go stowarzyszenie 4th Block, którego jednym z założycieli jest Oleg Veklenko, który jako żołnierz w 1986 roku był wysłany do elektrowni, by ewakuować ludzi.
Muszę też wspomnieć, że specjalnie na festiwal wydajemy polskie edycje książek „Karbid” Andrija Lubki i „50 procent racji” Ołeksandra Bojczenki. Obydwu książkom zostaną poświęcone spotkania, w których wezmą udział autorzy i tłumacze.
LUBLIN 6-10 LIPCA
PROGRAM KONCERTÓW
Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2016
- ŚRODA, 6 LIPCA
Kwadrofonik (Polska), Shuma (Białoruś), Flora Quartet (Polska), Innercity Ensemble (Polska), od godz. 19
- CZWARTEK, 7 LIPCA
Prezentacja wytwórni Staubgold: Aksak, Kammerflimmer Kollektief, Markus Detmer aka Monsieur Croque DJ set, od godz. 20
- PIĄTEK, 8 LIPCA
Somali Yacht Club (Ukraina), Diablo Swing Orchestra (Szwecja), Kazik & Kwartet Proforma oraz goście specjalni (Polska), UK Subs (Wielka Brytania), Wulffius live act (Ukraina), od godz. 18
- SOBOTA, 9 LIPCA
Love'n'Joy (Ukraina), Easy Star All Stars (USA), Tortoise (USA), Shibusashirazu Orchestra (Japonia), Shanti People (Ukraina), od godz. 18
- NIEDZIELA, 10 LIPCA
Łona i Webber (Polska), Carnival Youth (Łotwa), The Hypnotunez (Ukraina), Have you ever seen The Jane Fonda aerobic VHS (Finlandia) od godz. 19
Więcej na www.innebrzmienia.eu