Białoszewski obmieszkuje Pragę. Wystawa literacka w Muzeum Warszawskiej Pragi
Zobacz nową wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi poświęconą obserwacjom i zapiskom Mirona Białoszewskiego z prawego brzegu Wisły.

- Och, jaka niemówiąca, delikatna, wąskie oczy, ciemna, bizantyńska Madonna.
Jedziemy windą, ona w połowie drogi przemienia się nagle:
- U pana jest woda? Bo u mnie nie ma”.
To scenka, jakich wiele w „Chamowie” Mirona Białoszewskiego. Prozatorskie zapiski, które autor prowadził po przeprowadzce w 1975 r. do nowo wybudowanego mrówkowca na ul. Lizbońskiej, wówczas na peryferiach Saskiej Kępy zwanych tytułowym Chamowem, stały się punktem wyjścia do nowej wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi pt. „Znikające obrazy. ?Opowieść przestrzenna? Mirona Białoszewskiego”.

- „Chamowo” to opowieść o miejscu z perspektywy użytkownika. Autor oplata nową siatką znaczeń lokalną przestrzeń, używa miejscowych historii, pisze o swoich taktykach przestrzennych, strategiach „obmieszkiwania” terenu, praktykach osiedleńczych - mówi współkuratorka wystawy Agnieszka Karpowicz z Instytutu Kultury Polskiej. - Jednym z ważniejszych tematów, które porusza, są znikające krajobrazy. Białoszewski przeprowadził się na Pragę-Południe w momencie jej dynamicznej modernizacji. Pod naporem urbanizacji znikają dzikie łąki, zarośla, nieużytki, a autor obserwuje to, eksplorując tereny Grochowa i Gocławia. To wystawa o pewnych procesach, przemianach miasta.

Ekspozycja w Muzeum Pragi - jako wystawa literacka - będzie zbudowana głównie z cytatów z „Chamowa” i innych utworów Białoszewskiego. Ale zobaczymy też stare fotografie pokazujące miejsca opisywane przez Białoszewskiego, pochodzące ze zbiorów prywatnych, a także z archiwum Muzeum Warszawy, m.in. zdjęcia fotografa Leonarda Sempolińskiego, który dokumentował tereny Grochowa i okolic właśnie w latach 70., w czasie, kiedy wyburzano dawną przedmiejską zabudowę pod budowę wielkich blokowisk. Widzimy na nich m.in. mieszkańców dawnych domków z ogródkami, a także świeżo wybudowane wiadukty. Będzie można posłuchać nagrań Białoszewskiego czytającego swoje utwory, a także obejrzeć filmy, które odnoszą się do współczesnych przemian opisywanych przez autora miejsc, jak rondo Wiatraczna, Uniwersam Grochów itp.
Wystawie towarzyszyć będą działania w przestrzeni miejskiej współorganizowane przez IKP - warsztaty fotograficzne, etnograficzne, streetartowe czy soundscape'owe. Trasą związaną z „Chamowem” będzie jeździł specjalny tramwaj z przewodnikiem. Szczegóły wydarzeń wkrótce pojawią się na stronie internetowej muzeum.

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI
ul. Targowa 50/52
- „Znikające obrazy. >>Opowieść przestrzenna<< Mirona Białoszewskiego”
- Wystawa czynna od 15 czerwca do 30 października.
- Wtorek-niedziela w godz. 10-18, czwartek 10-20.
- Bilety: 2 zł.