IV Festiwal Pixel Heaven to powód by przywołać czar dawnych komiksów, komputerów i planszówek
Wielka impreza dla wielbicieli gier elektronicznych, starych komputerów, flipperów, komiksów i planszówek. Czwarta edycja festiwalu już w weekend w halach Miejskich Zakładów Autobusowych na Włościańskiej
Jeszcze nie tak dawno czytałam „Bajtka”, przewijałam taśmę przed oddaniem do wypożyczalni kaset wideo i grałam „na automatach”. Pamiętam, jakby to było wczoraj - a jednak nie, to było ładnych parę lat temu. Do dziś moja półka z komiksami zajmuje pół ściany, w szafie śpią ośmiobitowe komputery, gram wciąż w gry małe i duże, stare i nowe. Sprawy retro wiążą się z najlepszymi wspomnieniami, więc od trzech lat bywam na Pixel Heaven, żeby przez cały weekend pławić się w nostalgii, ale też popatrzeć na technologie i gry współczesne.

Więcej retro na nowo
Pixel Heaven rozrasta się o kolejne przestrzenie. Do żelaznego zestawu flipperów, gier planszowych i ponad setki starych komputerów, na których można zagrać w ulubione gry, w tym roku doszła giełda komputerowa.
W sali kinowej w piątek odbędzie się europejska premiera dokumentu „Growing The 8 Bit Generation”, a później pokazy filmów klasy B na VHS zostaną okraszone improwizacjami lektorskimi. W sobotę można obejrzeć naprawdę świetne trailery do naprawdę złych filmów z lat 80.
Okazji do powrotu do przeszłości jest więcej. Ostatni numer „Bajtka” opublikowano równo 20 lat temu i z tej okazji na Pixel Heaven ukaże się okolicznościowy numer stworzony z udziałem członków oryginalnej redakcji.
Jeśli ktoś ma chęć na coś bardziej nowoczesnego, może odwiedzić strefę VR lub wystawców PixelExpo, a wśród nich księgarnie, wydawców gier i producentów sprzętu. A to oczywiście nie wszystkie atrakcje imprezy.

Goście specjalni
Jak co roku organizatorzy zaprosili wyjątkowych gości. Niektórzy wracają po raz kolejny, jak Jon Hare, założyciel Sensible Software (Sensible Soccer, Cannon Fodder, Mega-lo-mania). Po zeszłorocznym koncercie, na którym z Andrew Barnabasem i Dino Dinim zagrał utwory ze swoich gier. W tym roku zaprezentuje swoją najnowszą produkcję - Sociable Soccer.
Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Peter Molyneux, który założył Bullfrog Production (Syndicate, Populous, Theme Park). Opowie o swoich sukcesach oraz o porażkach, na które powinni być gotowi ludzie wydający gry. Myślę, że warto poznać kulisy produkcji przedstawione przez osobę naprawdę doświadczoną.
Dotrze także Ben Daglish, autor muzyki do takich gier, jak „The Last Ninja”, „Auf Wiedersehen Monty” i „Switchblade”. Następne nowe nazwisko to podwójna przyjemność Philip i Andrew Oliver, czyli „The Oliver Twins”, założyciele Blitz Games. Posłuchamy o współpracy z gigantami branży oraz o ich największych produkcjach, które w latach 80. rozchodziły się w milionach egzemplarzy.
Kolejna gratka - Petro Tyschtschenko, były prezes Amiga Technologies, opowie m.in. o Walkerze, prototypie Amigi z końca lat 90. Obecnością ponownie zaszczyci nas Marek Pampuch, legendarny już redaktor naczelny „Magazynu Amiga”.

Zagrać i wygrać
30 lat temu miała miejsce premiera gry „Arkanoida” (Taito) oraz „Out Run” (Sega). 25 lat temu Capcom wypuścił na rynek „Street Fightera II”. Z okazji okrągłych rocznic będzie można wziąć udział w turniejach i pokazać, ile z tych gier zostało nam w rękach po latach.
W sobotę odbędzie się także premiera i pierwszy oficjalny turniej w Sociable Soccer, a osoba, która go wygra, odbierze nagrodę z rąk autora. Dla wielbicieli flipperów tradycyjnie zorganizowano turnieje Pixel Trophy i Grand Champion.

FESTIWAL PIXEL HEAVEN
hale Miejskich Zakładów Autobusowych, ul. Włościańska 52
- piątek w godz. 17-23
- sobota w godz. 10-19
- niedziela w godz. 10-18
Karty wstępu: od 25 zł (jednodniowa) do 160 zł (pełen zestaw atrakcji włącznie z after party plus gadżety); dzieci do lat 13 - wstęp wolny.
Pełny program: www.pixelheavenfest.com