Czerwiec w muzeum Manggha: bębny, etykieta i tańce
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zorganizuje w czerwcu cykl wydarzeń przybliżających japońskie tradycje: tańca, kuchni, łucznictwa, sztuk walki, parzenia herbaty i gry na bębnach.
MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
Już w najbliższą środę (1 czerwca) o godz. 19 czeka nas występ Samurai Drum Ikki - czteroosobowego zespołu grającego na japońskich bębnach taiko. Bębny te są różnych rozmiarów - od podręcznych, umożliwiających bębniarzowi taniec, po największe mające nawet 240 cm średnicy i ważące kilka ton. Wykonuje się je z przynajmniej dwustuletniego drewna, dawniej przed i w czasie bitew wyznaczały rytm marszu wojsk i zapowiadały obwieszczenia. Muzyka w wykonaniu Samurai Drum Ikki jest rytmiczna i żywiołowa, a koncerty zadziwiają niespożytą energią wykonawców. Głównym założeniem grupy jest popularyzacja tradycyjnych technik gry na taiko, artyści nie stronią jednak od współczesnych brzmień i eksperymentów artystycznych. Liderem zespołu jest pan Ikki Hino. Prowadzi warsztaty gry na tym instrumencie połączone z prelekcjami w szkole Ikki Taiko-do. Artyści zyskali uznanie zarówno w Japonii, jak i za granicą; w Polsce będą gościć po raz drugi.

ETYKIETA NA DWORZE SHOGUNA
19 czerwca odbędzie się pokaz japońskich sztuk walki. Od rana do południa swoje umiejętności prezentować będą uczniowie krakowskich klubów karate, aikido, kendo, w pokazie udział wezmą także aktualni mistrzowie świata i Europy w karate.
Dzień później, 20 czerwca czeka nas pokaz tradycyjnego japońskiego łucznictwa kyudo i opowieść o zasadach Reiho (etykiety). Łuki yumi mają ponad dwa metry, a strzały wystrzelone z nich lecą do celu na odległość nawet 28 metrów. Na widowiskowy pokaz nad Wisłą umiejętności japońskich łuczników wstęp będzie wolny. Na zaproszenie Fundacji Umemi odwiedzi Kraków XXXII głowa rodu Ogasawara - dr Kiyomoto Ogasawara. Ród Ogasawara od 1187 roku dba o zachowanie tradycji i jednocześnie nadzoruje rozwój zasad etykiety na dworach kolejnych szogunów i cesarzy Japonii. Rodzina opiekuje się zbiorem spisanych zasad i licznych przekazów ustnych dotyczących kluczowych elementów tworzących kulturę od ponad 850 lat. Będzie można się dowiedzieć o zasadach zachowania się przy stole czy sztuce przygotowywania i wręczania prezentów.
TANIEC Z WACHLARZEM
24 czerwca artystka Tokijyo Hanasaki zaprezentuje tradycyjny japoński taniec jiutamai, który narodził się w schyłkowej fazie epoki Edo, na przełomie XVIII i XIX wieku. To powolny, wykonywany majestatycznie taniec z wachlarzem. Ubrana w kimono artystka, niczym niema aktorka, jedynie gestami, tanecznym ruchem ciała i wachlarza stara się opowiedzieć swoją historię, przemówić do wyobraźni widzów. Choć jiutamai towarzyszą zazwyczaj tradycyjne japońskie instrumenty, Tokijyo Hanasaki przekracza granice kultur, łącząc swój taniec z muzyką kraju, w którym występuje. W trasie koncertowej towarzyszyć jej będzie tancerka Shino Hanasaki oraz Toshimitsu Ishikawa /flet/, polscy muzycy: Izabela Tomaszewska, Monika Zytke /veeh- harfa/ i Wojciech Białoskórski /veeh-harfa/ oraz chór. W ich wykonaniu usłyszymy zarówno popularne melodie ludowe, jak i utwory Fryderyka Chopina. Koncert uświetni także występ posiadającej polskie korzenie Hany Umedy, tancerki i instruktorki tańca Nihon Buyo.
W dniach 25-26 czerwca odbędą się w Mangghdze warsztaty kulinarne i ceremonia parzenia herbaty które poprowadzi entuzjasta i promotor japońskiej tradycji kulinarnej prof. Takaaki Sonoda. Będzie mowa m.in. o makaronach udon, soba, somen. Warsztatom kulinarnym towarzyszyć będzie pokaz filmu o drzeworytach, koncert fortepianowy Hiroshi Usui oraz warsztaty kaligrafii.
CZERWIEC W MANGGHA
Bilety do nabycia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 26)
1 czerwca (środa), godz. 19 - Samurai Drum Ikki (Cena biletu: 20 zł).
19 czerwca (niedziela), godz. 10.30 - Pokaz japońskich sztuk walki (15-20 zł)
20 czerwca (poniedziałek), godz. 17 - Wykład o etykiecie i pokaz japońskiego łucznictwa kyudo (wstęp wolny)
24 czerwca (piątek), godz. 18 - Jiutamai - tradycyjny taniec japoński (Cena biletu: 20 zł).
25-26 czerwca (sobota-niedziela), godz. 11 - Warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych (Cena biletu: 15-20 zł)