Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 0 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
W głębi po lewej "Portret Miss Russel",Auguste Rodin, Wystawa"Rodin / Dunikowski . Kobieta w polu widzenia" w Królikarni / W głębi po lewej "Portret Miss Russel",Auguste Rodin, Wystawa"Rodin / Dunikowski . Kobieta w polu widzenia" w Królikarni/FOT. DAWID ZUCHOWICZ

Rodin, Dunikowski - mistrzowie rzeźby na wystawie w Królikarni

MAGDALENA DUBROWSKA| 24-05-2016

Zobacz dzieła jednego z najwybitniejszych na świecie rzeźbiarzy Auguste'a Rodina w zestawieniu z rzeźbami i obrazami młodszego o pokolenie Xawerego Dunikowskiego. Pokazywane są na wystawie w Królikarni w Warszawie

„Dopiero Rodin odkrył Francuzom naturę, ukazał stosunek do bytu” - tak o słynnym francuskim rzeźbiarzu mówił Xawery Dunikowski. Zestawienie obu tych artystów na wystawie „Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia” to efekt misji Królikarni, aby szukać nowych interpretacji dla Dunikowskiego, który jest patronem Muzeum Rzeźby.

Wystawa Wystawa "Rodin / Dunikowski . Kobieta w polu widzenia" w Królikarni / Wystawa "Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" w Królikarni/ FOT.DAWID ZUCHOWICZ

- Dunikowski niejako kształtował się w orbicie Rodina. Gdy w 1914 r. przybył do Paryża, zapewne wielokrotnie miał możliwość zobaczenia prac francuskiego mistrza. Nie zachowały się żadne dokumenty czy wspomnienia, które potwierdzałyby, że artysta poznał Rodina osobiście, wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne - mówi kuratorka wystawy Ewa Ziembińska. - Eksplorując twórczość Rodina i Dunikowskiego zaobserwowałam motyw, który jest u obu artystów najbardziej widoczny, czyli motyw kobiety. Stąd na wystawie pojawiają się różne sposoby przedstawiania kobiet.

Ekspozycję otwiera część poświęcona przedstawieniom oficjalnym, czyli rzeźbiarskim portretom wykonywanym przez obu artystów na zamówienie. Są tu m.in. terakotowe głowy „Młodej dziewczyny w kapeluszu z kwiatami” Auguste'a Rodina i kobiety z „Portretu kuzynki", jednej z najwcześniejszych znanych prac Dunikowskiego. Ale znajdziemy tu też portrety kobiet, które z Rodinem łączyła więź emocjonalna, m.in. japońskiej tancerki i aktorki Hanako czy kochanki rzeźbiarza - Claire Coudert.

- Wystawa to także przegląd różnorodnych technik rzeźbiarskich i materiałów. Są tu rzeźby z marmuru, gipsu, brązu, drewna, terakoty - wylicza Ewa Ziembińska.

- Możemy zobaczyć, jak pracowało dłuto rzeźbiarskie i w jakich technikach lubili tworzyć Dunikowski i Rodin. U tego pierwszego jest to przede wszystkim drewno, często polichromowane. Z kolei Rodin w ogóle nie tworzył w drewnie.

Na wystawie zobaczymy również wizerunki erotyczne, wśród nich „Przykucniętą kobietę” Rodina, która, wygięta w ekspresyjnej pozie ze śmiało rozłożonymi nogami, jest motywem z „Bramy piekieł", jednej największych i nasłynniejszych realizacji rzeźbiarza. Są tu także jego erotyczne rysunki.

Wystaw Wystaw "Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia " w Królikarni / Wystaw "Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia " w Królikarni/ FOT.DAWID ZUCHOWICZ

- Rodin pozostawił ich ogromną liczbę. Uderzają wirtuozerią, kolorystyką i śmiałością ujęć, gdzieniegdzie ocierają się o pornografię - mówi Ewa Ziembińska.

Dalej prezentują się rzeźby przedstawiające Ewę, pierwszą kobietę. Jej cementowe i drewniane wyobrażenia Dunikowskiego sąsiadują z figurą z brązu Rodina.

- U Dunikowskiego mamy do czynienia z przedstawieniem ciała wynędzniałego, z kolei Ewa Rodina, uwieczniona w geście zawstydzenia, przywodzi na myśl „Wygnanie z raju” Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej - zauważa Ewa Ziembińska. Kuratorka skupia się też na pokazaniu wątku macierzyństwa, a także rodzinnych relacji obu rzeźbiarzy, m.in. portretów najważniejszych kobiet w życiu Rodina, czyli Rose Beuret i Camille Claudel oraz portretów Sary Lipskiej - żony Dunikowskiego i jego córki Marii Xawery Dunikowskiej.

Z kolei w sali pt. „Ja, Narcyz” zobaczymy rzeźbiarskie i malarskie autoportrety Dunikowskiego, wśród nich imponującą drewnianą realizację „Idę ku słońcu” oraz jedyny znany malarski autoportret Rodina, w którym przedstawia się w dostojnej, akademickiej pozie.

Wystawę uzupełniają fotografie archiwalne.

Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła Auguste'a Rodina pochodzą z Muzeum Rodina w Paryżu.

Z okazji wystawy do Warszawy przyjechała jego dyrektorka, Catherine Chevillot, która w sobotę podczas wykładu otwierającego ekspozycję, opowiadała o historii muzeum, mieszczącego się w XVIII-wiecznym budynku. Na początku XX w. działał tu Hotel Biron, w którym różni artyści mieli swoje pracownie, wśród nich m.in. malarz Henri Matisse, pisarz Jean Cocteau czy tancerka Isadora Duncan. A także Auguste Rodin, który stworzył tu atelier, do którego zapraszał gości i klientów.

- Współpraca z Muzeum Rodina była fantastyczna, pomimo tego, że Dunikowski jest we Francji bardzo mało znany, nawet wśród specjalistów - mówi Ewa Ziembińska.

- Stąd mój zapał, żeby ten projekt doszedł do skutku. Wydaje mi się, że dzięki tej wystawie Dunikowski będzie mógł zaistnieć w świadomości Francuzów.

Wystawa Wystawa "Rodin / Dunikowski . Kobieta w polu widzenia" w Królikarni / Wystawa "Rodin / Dunikowski . Kobieta w polu widzenia" w Królikarni/ FOT. DAWID ZUCHOWICZ

  • Wystawę
  • w Królikarni oglądać można do 18 września, od wtorku do niedzieli w godz. 11-18, w czwartek w godz. 11-20.
  • , ul. Puławska 113a

Ceny biletów:

  • normalny: 14 zł
  • ulgowy: 9 zł
  • rodzinny: 23 zł
  • grupowy normalny: 7 zł
  • grupowy ulgowy: 5 zł

Od października wystawę będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie .

powiązane wydarzenia

Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia
  • wystawa czasowa
  • patronat

Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

Królikarnia. Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego
do18wrz

czytaj także

  • wystawy

Pracowali tu Cocteau, Matisse, bywał tu Rilke. Catherine Chevillot opowiada o Muzeum Rodina

Większość rzeźb Auguste'a Rodina, które możemy oglądać na wystawie w Królikarni, pochodzi z Muzeum Rodina w Paryżu, które ma kolekcję niemal 300 dzieł rzeźbiarza. Jego dyrektorka Catherine Chevillot przyjechała na otwarcie wystawy „Rodin/Dunikowski” i podczas specjalnego wykładu opowiadała o historii muzeum, jego zbiorach i renowacji. Muzeum Rodina przeszło bowiem gruntowny remont i niedawno zostało ponownie otwarte dla publiczności.

  • wystawy

Trzy Ewy, czyli jak pracowali Rodin i Dunikowski. 6 najciekawszych rzeźb według Ewy Ziembińskiej

W Królikarni możemy oglądać dzieła Auguste'a Rodina zestawione z rzeźbami i obrazami Xawerego Dunikowskiego. Oto 6 najciekawszych rzeźb na wystawie "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" według kuratorki Ewy Ziembińskiej.

  • wystawy

Kobieta w polu widzenia. Polecamy wystawę prac Rodina i Dunikowskiego w Królikarni

Zobacz wystawę w Królikarni, która prezentuje dzieła Auguste'a Rodina, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy na świecie, zestawione z rzeźbami i obrazami Xawerego Dunikowskiego.

  • wystawy

Sen się spełnił. Wystawa o tym, jak powstawało Muzeum Narodowe w Warszawie

Podziwiam piękno architektonicznego rysunku. Nie traktuję go poglądowo, nie wiem, gdzie co się na nim znajduje. Odbieram go jak dzieło sztuki abstrakcyjnej. Dlatego z zachwytem obejrzałem wystawę „Marzenie i rzeczywistość”, która głównie poprzez projekty opowiada o drodze od marzenia o siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie do jego obecnego gmachu.

  • wystawy

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. W poszukiwaniu malarstwa holenderskiego

Wystawa w Starej Oranżerii - oficjalnie jeszcze jej nie ma. Zaistnieje dopiero w czerwcu - tak mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek, którego łapię przez telefon na lotnisku, przed podróżą. A przecież jest i można już ją prapremierowo oglądać - zapewnia gościnnie.

  • wystawy

Wystawy, które trzeba zobaczyć w 2016 roku

Najciekawsze w Polsce ekspozycje sztuki dawnej i najbardziej obiecujące propozycje z najnowszej twórczości polskich i zagranicznych artystów. Przedstawiamy wybór wystaw, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2016 roku w polskich muzeach i galeriach.

  • w mieście

Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury. Otwarcie już 1 czerwca

Ponad 100 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. W Pałacu Kultury i Nauki 1 czerwca otwarcie Muzeum Domków dla Lalek, placówki wystawienniczej prowadzonej przez Fundację Belle Époque. 

  • wystawy

ESK 2016. Polecamy 10 wystaw, dla których warto przyjechać do Wrocławia

Przed nami święto Wrocławia obchodzone w dniu patrona miasta św. Jana Chrzciciela. Jednak program świętowania nie ogranicza się do jednej Nocy Świętojańskiej, ale już się zaczął i trwać będzie do początków lipca - przed nami czerwcowa kulminacja wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

  • wystawy

25. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Nowa sztuka plakatowa w Wilanowie

Czy plakat umarł? Czy wyparły go elektroniczne media? Przyjdź na wystawę 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie i się przekonaj.

  • wystawy

Lato wielkich wystaw. Polecamy wystawy, na które trzeba się wybrać w wakacje

Wystawy, które koniecznie musisz wpisać w kalendarium letniej podróży, nawet jeśli będziesz musiał nadłożyć drogi. Zarówno dzieła wielkich malarzy sprzed wieków, jak i efekty współczesnej refleksji artystycznej - tegoroczna kanikuła nie musi upływać na leniwym relaksie

  • wystawy

Wojna i życie na fotografiach. Wystawa w Domu Spotkań z Historią

Na wystawie „Zapamiętane niezapisane” w DSH przy Karowej możemy zobaczyć 60 zdjęć z kolekcji Łukowskiego.

  • wystawy

"Brescia. Renesans na północy Włoch". Włoskie arcydzieła w warszawskim Muzeum Narodowym

„Chrystus błogosławiący” Rafaela. Wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym zaczyna się tak, że piękniej już się nie da.

  • w mieście

IV Festiwal Pixel Heaven to powód by przywołać czar dawnych komiksów, komputerów i planszówek

Wielka impreza dla wielbicieli gier elektronicznych, starych komputerów, flipperów, komiksów i planszówek. Czwarta edycja festiwalu już w weekend w halach Miejskich Zakładów Autobusowych na Włościańskiej

  • w mieście

Wyłącz system, wypij toast za wolność i baw się na pl. Defilad

Świętuj rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Przyjdź w sobotę na pl. Defilad

  • wystawy

„Podróżnicy” w Zachęcie, oraz Habima Fuchs w Miejscu Projektów Zachęty

Wystawa „Podróżnicy” w gmachu głównym Zachęty sprowadza metaforę do materii życia. Do jego znaków: przedmiotów, napisów, pamiątek.

  • wystawy

MSN wyprowadza się z Emilii. Jego szefowa Joanna Mytkowska pisze u nas: Jeszcze będzie przepięknie

W Noc Muzeów, po czterech latach działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w dawnym pawilonie meblowym Emilia na pięć minut przed północą zgasną światła. To naprawdę ostatnia szansa, żeby poobcować ze sztuką w jednym z najbardziej ikonicznych budynków w Warszawie. A u nas o przyszłości MSN pisze rozmarzona Joanna Mytkowska

  • wystawy

Z kopalni i z bagna. Otwarcie wystawy Teresy Murak w Galerii Zachęta

Zobacz prace Teresy Murak najważniejszej polskiej przedstawicielki sztuki Ziemi, wśród nich fragment bagna z rozczynem chlebowym przeniesiony do galerii z norweskiego lasu. 6 maja wieczorem w Galerii Zachęta odbył się wernisaż.

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc