Galeria Labirynt. O demokracji warto rozmawiać
W jaki sposób demokrację widzą ludzie sztuki? Chcą podążać za władzą, czy pokazywać i obnażać, jakimi technikami się posługuje?
O tym wszystkim będzie można podyskutować w sobotę i niedzielę w Galerii Labirynt. W debacie wezmą udział krytycy, historycy sztuki, kuratorzy i sami artyści. W piątek odbędzie się z kolei wernisaż wystawy „DE-MO-KRA-CJA”, na której zostaną zaprezentowane prace ponad 30 twórców.
Pomysł zrodził się miesiąc temu. - Można mówić o spontanicznym działaniu, gdy okazało się, że jest taka aktywność rządu i okolic ministra kultury. Chodzi o wydarzenia z obszaru społeczno-politycznego, których konsekwencje wywierają wpływ na kulturę i sztukę. Pomyślałem, że warto, by ludzie sztuki zebrali się i porozmawiali, co myślą o tej „dobrej zmianie” - mówi Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

Artyści zareagowali błyskawicznie na ten pomysł i z myślą o tym wydarzeniu stworzyli nowe prace. Pojawią się także dzieła starsze, które ponownie stają się aktualne bądź zmieniają swoją treść wobec nowego kontekstu. Lista nazwisk twórców jest imponująca, znaleźli się na niej m.in. Mirosław Bałka i Katarzyna Kozyra.
Waldemar Tatarczuk podkreśla, że artyści przyjęli zaproszenie do udziału w wydarzeniu niskobudżetowym, nie otrzymują honorariów i przyjeżdżają na własny koszt. - Uznali, że warto wesprzeć ideę i rozmawiać o demokracji - dodaje dyrektor Labiryntu.
Punktem wyjścia do wydarzenia są słowa prof. Piotra Piotrowskiego odnoszące się do trudnych relacji pomiędzy władzą a sztuką. ” [ ] Sztuka współczesna często nie chce wspierać władzy; wręcz przeciwnie: pragnie ujawniać jej opresyjne techniki. Dlatego też nierzadko sztuka pozostaje w konflikcie z władzą. Ta ostatnia ma jednak w wielu wypadkach związane ręce i jedyną bronią, jaka jej pozostaje, jest ignorancja. Ale też, niestety, często sięga ona po bardziej represyjne metody, czasami wręcz drastyczne [ ]”.
- Myślę, że tytuł „DE-MO-KRA-CJA” zobowiązuje. Specjalnie jest pisany sylabami, tak jakbyśmy uczyli dzieci w szkole tego wyrazu. Nie uważałem, że sam powinienem narzucać tematykę debaty, uczestnicy sami zgłosili swoje propozycje: od pytania o demokrację, przez to jak ustosunkować się do tego, co się dzieje, aż po zagadnienia szczegółowe związane ze sztuką - wyjaśnia Tatarczuk.

Otwarcie wystawy w piątek w Galerii Labirynt o godz. 19. Debata w sobotę od godz. 12 i w niedzielę od godz. 11.