Orange Warsaw Festival 2016. Muzyka bez granic na Służewcu
Już po raz dziewiąty Orange Warsaw Festival zgromadzi światowej sławy artystów i największych fanów muzyki.

Jak co roku emocji dostarczać będą nie tylko niepowtarzalne brzmienia, ale także aranżacje wizualne koncertów, dlatego organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby muzyczna atmosfera mogła w pełni udzielić się wszystkim uczestnikom wydarzenia - także osobom z niepełnosprawnościami.
Tacy festiwalowicze potrzebują niekiedy dopasowanych rozwiązań, które zapewnią im bezpieczny i komfortowy udział w imprezie. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury i udogodnień stanowiło wyzwanie dla organizatorów Orange Warsaw Festival 2016, jednak również w tym roku postarali się, by zachęcić do udziału w wydarzeniu osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
FESTIWAL Z PONADCZASOWĄ IDEĄ
Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w pokonywaniu barier to idea, która od początku przyświeca sponsorowi imprezy. „Muzyka nie zna granic. Chcemy, aby festiwal dostarczał wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i był dostępny dla każdego, bez żadnych ograniczeń. Mamy dużą satysfakcję z tego, że festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów ze szczególnymi potrzebami” - mówi Anna Kowalik-Mizgalska odpowiedzialna za CSR i sponsoring w Orange Polska.
Wszystkie działania dostępnościowe są koordynowane przez sprawdzonego partnera - Fundację Polska bez Barier. „To kolejna już edycja Orange Warsaw Festival, przy której mamy okazję współpracować. Bardzo cieszymy się, że odpowiadanie na potrzeby wszystkich fanów muzyki nadal jest ważne dla organizatorów i stało się nieodłącznym elementem festiwalu” - mówią Agata Etmanowicz i Maciej Augustyniak z FPBB.
ZABAWA BEZ PRZESZKÓD
Festiwal po raz kolejny odbywa się na Torze Wyścigów Konnych. W tym roku miejsce festiwalu zostało przeniesione na utwardzoną część terenu. Listę rozwiązań przygotowanych z myślą o uczestnikach ze specjalnymi potrzebami rozpoczyna kategoria biletów D, które uprawniają do: wejścia na imprezę z osobą wspierającą przez cały czas trwania imprezy, skorzystania ze specjalnego miejsca parkingowego (warunkiem jest posiadanie ważnej karty parkingowej oraz zakup biletu parkingowego) oraz wejścia i zabawy na specjalnych platformach w pobliżu obu scen. Osoby, które nie mają ważnej karty parkingowej, mogą skorzystać z parkingu typu Kiss & Ride, który pozwala na podwiezienie w okolice wejścia na teren festiwalu i zatrzymanie się na czas wysiadania z auta. Ci, którzy przyjadą komunikacją miejską, mogą skorzystać z transportu samochodem dostosowanym do przewozu osób poruszających się na wózkach od bram Toru Wyścigów do bramek wejściowych na teren festiwalu.
Dla zapewnienia maksymalnego komfortu osobom z niepełnosprawnościami poruszającym się na wózkach przygotowano szerszą bramkę wejściową. Uczestnicy posiadający bilet kategorii D powinni zgłosić się do Punktu Obsługi Priorytetowej, gdzie będą mogli wymienić bilety na opaski festiwalowe dla siebie i osoby wspierającej, uprawniające do wejścia na teren imprezy. Punkt Obsługi Priorytetowej znajduje się przed bramkami wejściowymi, obok kasy.
Większa część terenu jest utwardzona, co ułatwi poruszanie się osobom na wózkach, a dodatkowo ułożone utwardzenia pomogą dotrzeć przez tereny zielone m.in. do strefy gastronomicznej i festiwalowych atrakcji.
Na uczestników bez osoby wspierającej będą czekali przeszkoleni wolontariusze Fundacji Orange, którzy pomogą w poruszaniu się po przestrzeni festiwalowej czy przy dostaniu się na platformy.
Zastosowane rozwiązania mają umożliwić bezpieczne i łatwe poruszanie się w kluczowych miejscach, zwłaszcza osobom poruszającym się na wózkach. Jednak uczestnicy imprezy muszą być przygotowani na pewne niedogodności. Food trucki dostępne na festiwalu zwykle nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zazwyczaj nie są wyposażone w obniżoną ladę, ale uczestnicy z biletami kategorii D mogą liczyć na pierwszeństwo w obsłudze.
TECHNOLOGIE, KTÓRE POKONUJĄ BARIERY
Organizatorzy Orange Warsaw Festival zadbali również o komfort osób z niepełnosprawnością słuchu. Specjalnie dla nich przy każdej ze scen zainstalowane będą pętle indukcyjne, za dostarczenie których odpowiada Polska Fundacja Osób Słabosłyszących. W Punkcie Obsługi Priorytetowej będzie także możliwość zdalnego połączenia się z tłumaczem polskiego języka migowego. To jednak nie koniec udogodnień. Aby osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły w pełni uczestniczyć w muzycznym show, organizatorzy wspólnie z Fundacją Katarynka zapewniają codziennie audiodeskrypcję dwóch ostatnich koncertów na głównej scenie. Usługa będzie darmowa, realizowana na częstotliwości 91,5 FM i dostępna dla wszystkich osób posiadających odbiornik radiowy, np. w telefonie komórkowym. Nowością w tym roku jest działające przez całą imprezę Radio Festiwalowe - o każdej pełnej godzinie i co 30 minut będzie podawało dokładną aktualizację line-upu oraz relacjonowało, jakie wydarzenia odbywają się na terenie festiwalu.
WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ
Zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej http://orangewarsawfestival.pl/osoby-z-niepelno- sprawnosciami/ i specjalnej zakładki zawierającej kompleksowe i przydatne informacje o zastosowanych udogodnieniach na festiwalu, a także poradnik dla osób z ograniczoną mobilnością, w którym można znaleźć informacje dotyczące dojazdu na Tor Wyścigów Konnych „Służewiec” transportem publicznym, dostępność przystanków autobusowych na trasie dojazdu oraz aktualności o utrudnieniach w okolicy. Organizatorzy wraz z Fundacją Widzialni pracowali nad wdrożeniem rozwiązań zapewniających dostępność strony internetowej.