Jubileusz Domu Norymberskiego w Krakowie
Na plantach Dietla w najbliższym czasie spocznie trzymetrowy nosorożec, taki jak ten z grafiki Dürera. Dlaczego? Żeby uczcić związki między Krakowem a Norymbergą.
Niemieckie miasto od 1979 roku jest miastem partnerskim Krakowa, a dwadzieścia lat temu, na rogu ulic Skałecznej i Krakowskiej, na stałe zagościł Dom Norymberski. Instytucja, która przez ostatnie dwie dekady wpisała się na dobre w pejzaż kulturalny miasta - ściągając do Krakowa spektakle, pokazując sztukę, sprzyjając wymianom literackim. Dom Norymberski stawał się domem twórców, którzy pracowali tu nad swoimi projektami, na parterze mieściła się też jedna z siedzib księgarni Lokator. W trakcie akcji artystycznych fasada budynku bywała pokryta kwiatami, a czasem nawet... zającami, wzorowanymi na tym namalowanym przez Dürera.
20 prac
Także tym razem, podczas obchodów dwudziestolecia Domu Norymberskiego, nie zabraknie podobnych pomysłów, artystycznych interwencji w budynek czy odniesień do najsłynniejszego artysty z Norymbergi. Od piątku (20.05) w całym mieście zagości dwadzieścia prac przygotowanych przez polskich i niemieckich artystów i artystki, komentujących związek Krakowa i Norymbergi. Wernisaż wystawy, zatytułowanej po prostu „20 - wystawa sztuki w przestrzeni publicznej” odbędzie się 20 maja o godz. 19 w Galerii Domu Norymberskiego. Kuratorkami tego pokazu są Katarzyna Prusik-Lutz i Renata Kopyto - wieloletnia dyrektorka Domu Norymberskiego. W galerii będzie można zobaczyć tylko jedną pracę, ulotną jak para wodna instalację site-specific. To zmienne dzieło Martiny Kändler jako jedyne będzie można zobaczyć tylko przez najbliższy weekend.
Kładka Bernatka
Reszta prac zagości w mieście na dłużej - na dietlowskich plantach będzie można próbować obudzić śpiącego nosorożca wyrzeźbionego przez Dorotę Hadrian. Bulwar Kurlandzki za sprawą Justyny Gryglewicz zamieni się w niewielkie wykopalisko archeologiczne. Na kładce Bernatka Regina Pemsl za pomocą ogromnych, przeskalowanych breloków przypiętych do poręczy zada zakochanym miłośnikom kłódek różne pytania. Z kolei Barbara Engelhard udekoruje fasadę Domu Norymberskiego wstążkami, które będą przez miesiąc powiewać na wietrze. Kolorową wystawę będzie można w Krakowie zobaczyć przez miesiąc, a później „20” zostanie w tej samej formie przetransportowane do Norymbergi. Zanim to się jednak stanie, w sobotę 18 czerwca zapowiada się naprawdę huczny finisaż...
MIEJSCA SPOTKAŃ
„20 - wystawa sztuki w przestrzeni publicznej”, Dom Norymberski, planty, ul. Dietla, plac Wolnica, kładka Bernatka, Bulwar Kurlandzki, Wisła przy moście Piłsudskiego, fasada kamienicy na rogu Krakowskiej i Węgłowej. Wystawa czynna do 18 czerwca.