Noc Muzeów 2016 w Gdańsku
Noc Muzeów 2016 w Gdańsku. To święto dla wszystkich nocnych marków. Jednego wieczoru drzwi placówek muzealnych, galerii sztuki, centrów nauki i bibliotek zostają otwarte dla zwiedzających na których czeka wiele niespodzianek. Kolejna taka noc już w ten weekend.
Pierwsza edycja Nocy Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie, jednak duża popularność nocnego zwiedzania instytucji kultury spotkała się z na tyle dużym zainteresowaniem, że wydarzenie nie tylko było kontynuowane ale i zaadaptowano je w ponad 120 europejskich miastach. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów bierze udział 11 miast lub wsi w regionie, w tym instytucje w Żukowie, Trąbkach Wielkich czy na Helu. Bardzo dużo atrakcji czeka w Trójmieście, w tym w Gdańsku.
Noc Muzeów 2016 w Gdańsku. Dla fanów historii
Gdańskie instytucje kultury na noc z 21 na 22 maja przygotowały całą masę atrakcji. Miłośnicy historii i archeologii powinni się wybrać do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W Piwnicy Romańskiej (Pl. Dominikański 1) czeka bowiem zwiedzanie podziemi pod Placem Dominikańskim, gdzie prezentowane sa relikty pierwszego klasztoru Dominikanów. Kolejnym etapem wycieczki jest poziom -1 Hali Targowej oraz nocne zwiedzanie gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Natomiast w głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego (ul. Mariacka 25/26) dorośli i dzieci odkryją tajemnice Słowian. W programie m.in. nauka gry na słowiańskich instrumentach, przygotowanie mąki do wypieku podpłomyków czy degustacja kuchni słowiańskiej.
W oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - w Ratuszu Głównego Miasta, Muzeum Poczty Polskiej i Dworze Artusa - czeka oprowadzanie z przewodnikiem, w Domu Uphagena (ul. Długa 12) ekspozycja poświęcona będzie domowym zegarom a w Muzeum Zegarów Wieżowych (ul. Wielki Młyn 10) o godz. 21 Monika Kaźmierczak zagra koncert carillonowy. Wszystkie atrakcje czekają między godz. 19 a 1 w nocy za symboliczną złotówkę.
Z historią nieco bardziej współczesną spotkamy się natomiast na Westerplatte i w Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 2). Na półwyspie przy ujściu Martwej Wisły przygotowano strefę edukacyjną i pokazy rekonstruktorskie poświęcone Lądowej Obronie Wybrzeża i obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 1939 roku a główną atrakcją będą pirotechniczne pokazy „Bombardowanie koszar” (godz. 21, 22, 23).
Natomiast w ECS poznamy historię najnowszą, związaną z wolnościowymi zrywami czy narodzinami „Solidarności”, będzie szansa na zwiedzenie z przewodnikiem Stoczni czy poznanie wszystkich filmów ze zbiorów mediateki. Tej nocy będzie także szansa, żeby na własne oczy zobaczyć „Kobietę z pięknym biustem” - statuetkę-rzeźbę Joana Miró, która jest certyfikatem najwyższej muzealnej jakości przyznawanym przez Radę Europy. A jeśli dopisze pogoda to z tarasu ECS będzie można podziwiać Gdańsk nocą. Centrum otwarte będzie w godz. 19-1 w nocy, wstęp za symboliczną złotówkę a zapisy na warsztaty i spacery odbywają się przez stronę ecs.gda.pl.

Noc Muzeów 2016 w Gdańsku. Noc ze sztuką
W muzeach czai się nie tylko historia ale i bardzo dużo sztuki. Artystyczne propozycje przygotowały oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Oddziale Sztuki Dawnej (ul. Toruńska 1) czeka noc ze średniowieczną sztuką, w tym oprowadzanie po wystawie „Skarby średniowiecza” i „Felix Meseck (1883-1955). Smok, czarownica i złoty garnek - ilustracje do dzieł romantycznych”, pokaz grup rekonstrukcyjnej czy zwiedzanie zespołu klasztornego św. Trójcy. Dużo dobrego dla miłośników sztuki czeka także w Zielonej Bramie (ul. Długi Targ 24).
W Oddziale Fotografii można zobaczyć najnowszą wystawę czasową, „Po Drugiej Stronie. 12 Holenderskich fotografów po drugiej stronie żelaznej kurtyny”, w Oddziale Zielona Brama wystawa „Atelier Nowosielskich” oraz „Beata Czapska. Podróż w głąb natury”, na którym nocne spotkanie z rzeźbiarką, a przed samą Zieloną Bramą odbędzie się pokaz filmu Muzeum Utracone pt. „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej” (godz. 21.30-24). Idąc dalej, tym razem w stronę Oliwy, w Oddziale Etnografii (ul. Cystersów 19) noc z podhalem - zwiedzanie wystawy czasowej umili zespół góralski Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, podhalańska gra planszowa oraz gawędy skalnego podhala - a w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (ul. Cystersów 18) podróż w przestrzeń abstrakcji dla dzieci i dorosłych. Wszystko w godz. 19-1 w nocy, za złotówkę.

Wiele atrakcji, poza zwiedzaniem wystaw czasowych, przygotowały oddziały gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Na Dolnym Mieście (ul. Jaskółcza 1) odbędzie się spacer z przewodnikami (godz. 12-15), warsztaty dla dzieci (godz. 16-19) a wieczorem koncerty z cyklu In Progress: An-hoer (godz. 19-20) i ANRS - Antonina Nowacka i Robert Skrzyński, a o godz. 21 pokaz filmu „Marina Abramović: artystka obecna” w ogródku CSW Łaźnia. W Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) na dzieci czeka przegląd filmów animowanych, warsztaty animacji z Piotrem Dumałą i Robertem Turło (godz. 16-22.30), a także pokazy filmowe („Krótki Film o Miłości”, reż. Krzysztof Kieślowski, godz. 19, „Las”, reż. Piotr Dumała, godz. 20.30), spotkania z Krzysztofem Kornackim (godz. 18-19) i Piotrem Dumałą (21.45-23) i oprowadzanie po wystawie „In Out”. W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37), poza wystawą czasową, czekają warsztaty trójwymiarowego kolażu Pop-Up prowadzone przez Joe Lemat'a (godz.17-20) oraz warsztaty linorytyczne „bezwidokówek” Grażyny Tomaszewskiej (godz. 20-22).
W Noc Muzeów zwiedzić można znajdującą się niedaleko Wielką Zbrojownię gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (ul. Targ Węglowy 6, wejście od Tkackiej), gdzie poza wystawą „Transfer” czeka spektakl przygotowany przez przyszłych artystów - „W rytmie Sarah K.” grupy TeArt (godz. 23). Specjalnie na Noc Muzeów nowe otarcie szykuje Kolonia Artystów (al. Grunwaldzka 51) - będzie to wystawa prac Michała Gayera „Ćwiczenie”, która dotyczy przemian jakie dotykają człowieka przez całe życie. Wernisaż o godz. 20, a Kolonia otarta będzie do godz. 24.
Noc Muzeów 2016 w Gdańsku. Otwarte całą noc
Muzea i galerie to nie jedyne placówki, które będą otwarte w noc z soboty na niedzielę. Wieczorową porą działać będzie też Centrum Hewelianum (ul. Gradowa 6), które planuje wiele naukowych atrakcji dla małych i dużych. Dostępne będą samochodowe symulatory zderzenia i dachowania, laboratoria naukowe w których czeka wiele eksperymentów a także będzie można podziwiać nocne niebo podczas seansów astrologicznych. Na miłośników spacerów czekają te przygotowane przez Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39-40): szlakiem gdańskich miniatur (godz. 16, 18), oraz szlakiem gdańskich kobiet po Starym i Głównym Mieście (godz. 20 i 22). Tam również przez całą noc czynny będzie punkt informacyjny (godz. 16-1 w nocy).
Ci, których bardziej fascynują sportowe emocje, powinni wybrać się na Stadion Energa Gdańsk. Tam między godz. 19 a 1 w nocy czeka nocne zwiedzanie zakamarków Bursztynowej Areny: piłkarskiej szatni, Sali Pucharowej czy sali treningowej. Przy okazji można skorzystać z atrakcji FunAreny, m.in. parku trampolin, toru gokartowego czy popularnych escaperoom. Inne atrakcje przygotował Garnizon Kultury we Wrzeszczu (ul. Słowackiego 23). W Starym Maneżu będzie okazja do zwiedzenia browaru i degustacji wytwarzanego tam trunku (zgłoszenia: biuro@starymanez.pl) natomiast na miłośników tańca i musicali czeka pokaz filmów.
Jak co roku na miłośników nocnego zwiedzania czekają ułatwienia. Na trasie Gdańsk Główny-Westerplatte-Gdańsk Główny będzie jeździł darmowy autobus dowożący zwiedzających na półwysep, a także bezpłatny, zabytkowy tramwaj na trasie Oliwa-Gdańsk Główny-Oliwa.